Americkí neoconi menia rétoriku, od boja proti teroristom ich to ťahá k boju proti Rusku a Číne

❚❚

Washington 29. decembra 2019 (HSP/Foto:Pixabay,SITA/AP-Evan Vucci,SITA/AP-SANA)

 

Americkým neoconom ich plány nevychádzajú a súbežne s tým ako sa ich predstavy rúcajú, menia aj rétoriku a imidž. Pseudodemokratické a samoľúbe prejavy amerických elít sa stávajú minulosťou a z úst amerických neoconov čoraz častejšie zaznievajú zúrivé a agresívne výpady voči Rusku či Číne

Ilustračné foto

Hovorí sa, že zdochýnajúca kobyla kope najviac a aj keď v prípade amerických neoconov máme k zdochýnajúcej kobyle ešte dosť ďaleko s istotou môžeme potvrdiť, že spomenutú kobyla minimálne nie je zdravotne vo vyhovujúcej forme.

.

Američania sa po roku 2001 v rámci boja proti terorizmu rozliezli v rozpore s medzinárodným právom po celom svete. Ukazuje sa, že to ale prestáva byť ekonomicky výhodné, pretože mimo amerického územia sa nachádza dnes na zahraničných základniach v cudzích krajinách takmer 200 tisíc amerických vojakov. Americkí vojaci a udržiavanie základní stojí čoraz viac a napriek tomu, že americký vojenský rozpočet vysoko prevyšuje ruský či čínsky rozpočet, nedokážu Američania zabezpečiť riešenie strategických úloh v zahraničí súbežne s udržiavaním obrovského kontingentu amerických vojsk mimo amerického územia. Sýria, Afganistan, Irak či Venezuela sú krásnym príkladom amerického neúspechu, ktorý súvisí s rastúcimi finančnými nákladmi.

Donald Trump, keďže je patriot a záleží mu na prosperite ľudí v USA, je rozhodnutý stiahnuť amerických vojakov z veľkej časti amerických  základní. Pomohlo by to aj americkému rozpočtu, no neoconi, ktorí sami seba postavili do úlohy pánov sveta sú proti tomu. Odchod z Afganistanu vnímajú ako americkú politickú porážku a to je pre amerických neoconov neúnosné. Ak však ostanú Američania stále na všetkých základniach vo svete, budú im chýbať financie na spomaľovanie ruských či čínskych aktivít.

.

Americké základne veľa stoja, rovnako ako vývoj amerických zbraní, pričom na americké predražené zbrane jednoducho nie je spoľah. Aj keď v poslednej dobe pri leteckých skúškach spadol jeden ruský Su-57, jeho cena je neporovnateľne nižšia ako cena F-35. Pritom americké F-35 na rozdiel od Su-57 padajú podstatne častejšie.

Na snímke Donald Trump

Podľa portálu Iarex sú dnes ale Američania ochotní pristúpiť ku kompromisu. Pokiaľ z Afganistanu, Sýrie a Iraku sa nechcú dobrovoľne stiahnuť a podľa ruských odborníkov sa stiahnu až vtedy, keď sa ich straty stanú neúnosnými, v Afrike sú Američania ochotní svoj vojenský kontingent čiastočne zmenšiť.

Momentálne sú Američania dislokovaní najmä v Mali, Nigere či Bourkine Faso, obľúbení však v Afrike u miestneho obyvateľstva nie sú a stávajú sa pomerne často terčmi útokov rôznych ozbrojených skupín. Mali, Bourkina Faso či Niger majú ale tú smolu, že na ich území sa nachádzajú bohaté ložiská plynu, ropy či nerastných kovov, od toho sa odvíja aj americký záujem udržať tieto krajiny v americkej sfére vplyvu. Keďže Američania nedôverujú miestnym africkým elitám, sú nútení na území týchto krajín udržiavať vlastných vojakov. Ak by tam americkí vojaci neboli, miestni africkí politici by sa snažili naladiť vzťahy s Rusmi a Číňanmi.

V Afrike sa dnes nachádza približne 7 tisíc amerických vojakov. Ako je americkým zvykom v prvom rade chránia americké spoločnosti, ktoré majú v uvedených krajinách svoje ekonomické záujmy, aktivizujú sa však podobne ako v Sýrii či Afganistane len v priestore, ktorý je pod kontrolou vládnych síl. Akonáhle americké jednotky opustia bezpečné zázemie, stávajú sa terčmi útokov a to nie je stav, po ktorom by Američania túžili.

V Afrike sa čoraz aktívnejšie presadzujú Rusi a Číňania. Väčšina afrických lídrov vie, že byť nepriateľom či vazalom Američanov je veľmi nebezpečné, pretože Američania v prípade potreby likvidujú vazalov i priateľov, ktorých prestali potrebovať a ktorí nemajú adekvátne možnosti úspešne sa americkej bombokracii brániť.

.

Saddám bol v minulosti americkým spojencom voči Iránu, rovnako ako Kurdi boli spojenci Američanov v Sýrii. Takisto mudžahedíni v Afganistane, ktorí bojovali proti Sovietskej armáde boli americkými spojencami a dnes ich potomkovia bojujú proti Američanom, ktorí vrátili Afganistan ekonomicky do stredoveku. Pokiaľ však “afgánsky stredovek” vnímajú Američania negatívne, “saudský stredovek” vnímajú pozitívne. Klasický príklad dvojakého metra tak typický pre americkú politiku.

Na snímke sýrsky prezident Bašár Asad

Africkí politici chápu, že ak kooperujú s Čínou či Ruskom a získajú podporu oboch týchto krajín, Američania si netrúfnu priamo voči takýmto krajinám v prípade zmeny amerického postoja otvorene útočiť. Severná Kórea, ktorá spolupracuje s Čínou je pomerne  v bezpečí pred americkou bombokraciou, rovnako ako Irán, spolupracujúci s Ruskom. Iránska medzinárodná bezpečnosť sa samozrejme ešte viac upevní, ak Irán vyvinie vlastnú jadrovú zbraň. V Sýrii Rusi tvrdo klepli Američanom po prstoch, takže sa nakoniec arogantné “Asad musí odísť” nenaplnilo. Asad ostal, odišiel Obama a postupne zo Sýrie odídu (po dobrom alebo po zlom) aj Američania.

Americkí neoconi čoraz častejšie a agresívnejšie začínajú útočiť voči Číne či Rusku. Dôvodov je viacero, potrebujú vyhrocovať situáciu, aby prinútili svojich spojencov skloniť hlavu, pretože ak by situáciu nevyhrocovali, Európania by už dávno veselo obchodovali s Rusmi a Čínou. Americká agresivita je však prejavom slabosti, používajú kladivo tam, kde by mali použiť diplomaciu. Situácia sa však mení, jednopolárny svet je minulosťou,  USA, i keď sú stále veľmi silné, slabnú a v multipolárnom svete sa budú americké pozície čoraz viac oslabovať.

František Olčaj

 

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

09:10

Švédska polícia vyšetruje prípady verbovania mladistvých do kriminálnych gangov s cieľom vykonania nájomných vrážd.

09:08

Šesť juhokórejských opozičných strán predložilo v parlamente návrh na odvolanie prezidenta Jun Sok-jola za to, že vyhlásil v krajine stanné právo, ktoré poslanci obratom zrušili. Hlasovať o návrhu by sa malo v piatok alebo v sobotu.

08:31

Osem ľudí prišlo o život v provincii Kuej-čou na juhozápade Číny po tom, čo sa s nimi prevrátila preťažená loď, oznámili to čínske úrady.

08:20

Policajti našli v utorok podvečer (3.12. pozn.red.) vo Veľkom Mederi mŕtvu ženu. Podľa informácií, ktoré priniesol Startitup ide o bývalú riaditeľku daňového úradu, ktorá mala udržiavať kontakty s členmi zločineckej skupiny sátorovcov a ďalšími skupinami. Príčina smrti zatiaľ nie je známa, na mieste zasahujú policajné zložky a obhliadajúci lekár.

08:16

V osvedčení o strategickej investícii v prípade projektu novej nemocnice v Martine by malo prísť k zmene. Úprava sa má dotknúť územia, na ktorom sa investičný projekt realizuje. Zmena vychádza z potrieb dopravnej infraštruktúry a nijako nemení cieľ investičného zámeru. Schváliť ju má vláda na svojom stredajšom 62. zasadnutí.

08:14

Bývalý americký konzervatívny moderátor a novinár Tucker Carlson v Moskve urobil rozhovor s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom, ktorý podľa vlastných slov odvysiela čoskoro.

07:43

Nemecké úrady chcú postaviť pred súd bývalého dozorcu z nacistického koncentračného tábora Sachsenhausen. Gregor Formanek má v súčasnosti už sto rokov a súdili by ho 80 rokov po skončení druhej svetovej vojny.

07:00

Poškodenie internetového kábla fínskej telekomunikačnej spoločnosti nie je sabotáž, uvádza Politico.

Hovorca fínskej agentúry pre dopravu a komunikácie uviedol, že k prerušeniu kábla došlo počas výkopových prác – na dvoch miestach ho zasiahol bager.

Fínska polícia tiež potvrdila, že poškodenie optického kábla medzi Fínskom a Švédskom nevyšetruje.

06:59

 Americký novinár Tucker Carlson, ktorý podporuje Trumpa, opäť pricestoval do Moskvy – tentoraz s cieľom urobiť rozhovor s Lavrovom.

Povedal, že odchádzajúca Bidenova administratíva priviedla USA a Rusko na pokraj jadrového konfliktu, pričom medzi krajinami už neexistujú žiadne diplomatické kanály.

Novinár chce od Lavrova vedieť, či existuje spôsob, ako „priviesť Rusko späť na Západ“ a zastaviť jeho posun na východ. „A či Trumpovo prezidentstvo ukončí vojnu,“ dodal Carlson.

Rozhovor podľa jeho slov už bol uskutočnený a čoskoro bude zverejnený.

Carlson tiež povedal, že sa dlho pokúšal urobiť rozhovor so Zelenským, ale ukrajinský prezident mu to „zakázal“.

06:49

Prvou prezidentkou Namíbie sa so ziskom 57,31 percenta hlasov stala Netumbo Nandiová-Ndaitwahová, ktorú nominovala vládna strana SWAPO. Opozícia však výsledky spochybňuje a odmieta ich uznať.

06:44

Členovia juhokórejskej vlády informovali premiéra o úmysle podať hromadnú demisiu, uviedli noviny Čoson Ilbo s odvolaním na zdroj blízky vládnej strane.

06:43

Čínska pobrežná stráž zaútočila počas hliadky na filipínsku loď vodnými delami a z boku do nej narazila, tvrdia filipínske úrady. Čína to popiera a tvrdí, že filipínske lode sa nebezpečne priblížili k lodiam čínskej pobrežnej stráže.

06:42

Oblohu nad ruskou republikou Jakutsko rozžiaril asteroid. Teleso vytvorilo záblesk a chvost podobný kométe a pravdepodobne zhorelo v atmosfére, uvádzajú miestne úrady a vedci.

06:40

Chorvátska polícia zatkla rodičov podozrivých z toho, že zneužívaním svojich detí a zanedbaním starostlivosti o ne spôsobili ich smrť. Telá detí boli objavené neďaleko domu rodiny, uviedol chorvátsky minister vnútra.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke návštevníci si robia fotografie počas prechádzky po jesennej aleji lemovanej stromami v Tokiu 2. decembra 2024

Autor: TASR/AP-Eugene Hoshiko

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Michal Durila

Milan Šupa

Gustáv Murín

Dušan Hirjak

Artem Klymenko

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali