Bratislava 17. októbra 2023 (HSP/Foto:Screenshot)
Aktualizované 17. októbra 2023 15:47
BBC analyzuje pravdepodobnosť útoku ATACMS na ruské letiská v Berdjansku a Luhansku, ako to oznámili ruské vojenské telegramové kanály a zverejnili fotografie trosiek
Ich vzdialenosť od frontovej línie je približne 100 kilometrov.
Na takúto vzdialenosť mohla Ukrajina udrieť modernizovanými protilietadlovými raketami komplexu S-200 alebo balistickou raketou Točka U.
Pri náletoch na letiská má zmysel použiť kazetové alebo trieštivé hlavice. ATACMS a Tochka U sú vybavené kazetovými hlavicami, zatiaľ čo S-200 a Točka U sú vybavené vysokotrhavými hlavicami.
ATACMS možno takmer s istotou identifikovať podľa charakteristickej trajektórie a manévrov. A tiež podľa charakteru šrapnelov alebo nárazových prvkov. V tomto zmysle RF dobre pozná charakteristiky rakiet sovietskej výroby.
Balistické rakety je pomerne ťažké zachytiť, hoci moderné ruské systémy protivzdušnej obrany sú toho schopné. Sily RF pravdepodobne neboli na takýto úder pripravené. Teraz je možné posilniť protivzdušnú obranu na takýchto miestach.
Ruské telegramové kanály publikujú informácie a fotografie veľkých škôd na vrtuľníkovej základni. Ak sa tieto informácie potvrdia, pôjde o veľké škody spôsobené ruskému letectvu.
Predtým, po nočnom údere a ruských správach pre verejnosť, Zelenskyj poďakoval “niektorým partnerom” za “účinné zbrane, ako sme sa dohodli”.
Ukrajina prvýkrát použila systém ATACMS, informoval denník The Wall Street Journal. Podľa novín boli americké rakety dlhého doletu na Ukrajinu tajne prevezené prednedávnom.
Biden sa rozhodol odovzdať ATACMS Ukrajine po tom, ako letná ofenzíva ukrajinských ozbrojených síl nepriniesla želaný výsledok, citoval Politico svoje zdroje.
Publikácia pripomína, že Ukrajina žiadala o tieto zbrane už niekoľko mesiacov, ale americký prezident ich neposkytol, pretože sa obával eskalácie. Teraz sa jeho postoj zmenil.
Rozhodnutie bolo prijaté aj “kvôli rastúcim obavám administratívy z hromadenia ruských vojsk a techniky na jesennú ofenzívu, ktorá by mohla byť najväčším ruským manévrom za posledných niekoľko mesiacov”.
Podľa publikácie sa v nadchádzajúcich týždňoch očakáva viac útokov na rôzne časti frontovej línie, “preto je veľmi dôležité, aby Ukrajina disponovala systémami ATACMS s dlhším dosahom, ktoré budú zamerané na letiská a muničné sklady, aby sa znegovala akákoľvek logistická výhoda, ktorú môže mať Rusko”.
Podľa denníka The New York Times bol presunutý “malý počet” rakiet s modifikovanou kazetovou muníciou.
Zelenskij potvrdil použitie rakiet ATACMS.
“Dnes patrí Spojeným štátom osobitná vďaka. Naše dohody s prezidentom Bidenom sa plnia. Plnia sa veľmi precízne – Atacmsy sa osvedčili,” povedal prezident.
Prečítajte si tiež:
- Západ sa obáva, že podpora Ukrajiny dosiahla svoj vrchol, píše NYT aj s poznámkou o Ficovi
- Ukrajina a jej spojenci a zaujímavé dianie v pozadí