Americké bombardovanie Slovenskej republiky (1944 – 1945)

❚❚

Bratislava 5. septembra 2018 (HSP/Foto:SNN)

 

Slovenská republika dlho ostávala nedotknutá vojnou. Angloamerické bombardéry už od roku 1942 prelietali nad jej územím, no zameriavali sa iba na objekty na území Nemecka. V priebehu rokov 1944/1945 však utrpela z ich strany, no najmä zo strany sovietskeho letectva, veľké materiálne škody i ľudské obete.

Americké bombardovanie

Američania sa zameriavali na strategické priemyselné objekty. Tak 16. júna 1944 sa na hlavné mesto SR v priebehu desiatich minút zosypalo asi 370 ton bômb, trieštivých i fosforových. Hlavným cieľom bola rafinéria Apollo, ktorá patrila medzi desať najväčších stredoeurópskych rafinérií. Škody boli vyčíslené na 319 mil. Ks. Druhým cieľom bol prístav. Z 21 lodí Slovenskej Dunajplavby bolo úplne zničených 18 a dve ťažko poškodené. Veľké škody vznikli aj na uskladnenom tovare. Celkové škody sa odhadovali na 486 miliónov Ks, teda vyššie, než v Apolke. Mesto po prvýkrát ostalo bez plynu a elektriny. Podľa prvej úradnej správy zahynulo v Bratislave 181 osôb, 115 bolo ranených ťažko, 580 ľahko. Neskôr sa objavujú i značne vyššie čísla, 300, ba i 700 obetí na životoch. Malo ísť najmä o Ne-Bratislavčanov. Je však ťažké ich overiť.

.

Najväčší zbrojársky podnik v Dubnici nad Váhom mal výrobné haly podniku pod zemou, preto figuroval len na zozname príležitostných cieľov. Keď 15. USAAF bombardovala 7. júla rafinérie v hornom Sliezsku, na spiatočne ceste tu zhodila dvesto ťažkých bômb. Zahynulo asi 18 osôb, ťažko zranených bolo 36. Samotnú fabriku pod zemou však bomby neohrozili. Cieľom sa stala i druhá, menšia rafinéria v Dubovej 20. augusta. Takmer osemdesiat bombardérov tu v priebehu troch minút zhodilo vyše 177 bômb. Zahynulo 8 ľudí, 32 bolo ranených. 20. septembra bolo cieľom zas letisko Kuchyňa – Nový dvor, odkiaľ Nemci nasadzovali lietadlá proti povstalcom. 111 bombardérov tu zhodilo 25 tisíc kusov ľahkých trieštivých bômb. Zo 46 nemeckých strojov tu bolo 12 úplne zničených, 29 poškodených. V okrese Malacky bolo pritom zabitých 25 civilistov, 30 bolo ranených. 20. septembra bola terčom útokov znova i rafinéria Apollo. Dokonať jej zničenie sa podujalo 56 bombardérom, ktoré sem zhodili 544 kusov ťažkých bômb.

Hlavné mesto SR Američania bombardovali dovedna celkovo päťkrát, po rafinérii a prístave sa zameriavali na zriaďovacie nádražie v Rači. Posledný raz navštívili bombardéry Bratislavu – a SR vôbec – 26. marca 1945.

.

Došlo aj niekoľkým neúmyselným incidentom. 22. augusta jeden z bombardérov núdzovo zhodil ťažké bomby na podhorskú obec Stará Lehota (pri Piešťanoch). Výsledok šesť mŕtvych, z toho dve deti, viacero ťažko ranených osôb a poškodených 42 rodinných domov. 13 náhodne spadnutých bômb 13. októbra v Žiline zas usmrtilo päť detí a ranilo 23 osôb. 17. októbra sa Američania zamerali na most cez Váh v Šintave. Most ostal nepoškodený, no bomby viacerých ranili, usmrtili dvoch, vrátane sedemročného chlapca a zrovnali so zemou 20 domov. Ako zaujímavosť možno spomenúť aj podnes nevyjasnené bombardovanie obce Šaštín-Stráže. Nechýbalo veľa a Slovensko by prišlo o monumentálnu baziliku Sedembolestnej Panny Márie. 2. decembra totiž Američania nasypali asi 80 bômb, vrátane časovaných, do severnej časti šaštínskeho lesa, Gazárky. Zanechali krátery s priemerom 6 – 8 m. Skupina 29 bombardérov sa 6. októbra zamerala na stanicu v Devínskej Novej Vsi. Koľaje ostali prakticky nepoškodené, no na obec dopadlo asi 200 bômb. Zahynulo 14 osôb, z toho dve maloleté žiačky. Ťažko zranených bolo 34. Úplne zničených bolo 40 domov, ďalších sto poškodených.

Okrem bombardovania sa stretáme aj s ostreľovaním rôznych cieľov. Tak 29. augusta dve stíhačky ostreľovali na železničnej zastávke Slance na trati Kozárovce – Zlaté Moravce z guľometov nákladný vlak. Pri útoku zabili železničiara, ďalších ťažko ranili. V októbri sa objavili stíhači zameraní na pozemné ciele, tzv. „kotlári“. Útočili na parné kotle lokomotív každého druhu. 11. októbra štyri stíhačky streľbou z palubných guľometov napadli medzi stanicami Veľké Šenkvice a Báhoň rýchlik idúci od Bratislavy. Strely zabili jedného človeka, ťažko zranili 11 a ľahko 30 cestujúcich. 18. októbra zas ostreľovali rušne na stanici vo Veľkých Kostoľanoch, z ktorých štyri úplne zničili. Zabili pri tom rušňovodiča a druhého ťažko ranili. 19. novembra zaútočila americká stíhačka na civilné osobné auto po ceste z Nitry na Zlaté Moravce. Z trojčlennej posádky letecký „pozdrav“ jeden neprežil.

Okrem nešťastných náhod, nehôd či ostreľovania bolo zákernou formou boja zhadzovanie malých explozívnych predmetov maskovaných ako hračky či darčekové predmety. Pestré skúsenosti s tým mali dovtedy napr. v Taliansku. No i v hlásení Prezídia Policajného riaditeľstva v Bratislave zo 4. decembra 1944 čítame: „Upozornenie. Opätovne upozorňujem obyvateľstvo hlavného mesta Bratislavy, a širokého okolia, že nepriateľské lietadlá i naďalej shadzujú rozličné predmety, ako napríklad detské hračky, válečky, ´čokoládové´ trubičky, nástroje a pod., ktoré pri dotyku alebo sebemenšom náraze explodujú a zapríčiňujú ťažké zranenia osobám v blízkosti sa nachodiacim“.

Martin Lacko

 

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

19:40

Delegáti nemeckej Strany zelených schválili na zjazde strany ministra hospodárstva Roberta Habecka za svojho kandidáta na kancelára pre nadchádzajúce predčasné spolkové voľby, ktoré by sa mali konať vo februári.

19:39

Putina sa nepodarí zastaviť telefonátmi, ktoré nemôžu nahradiť podporu Západu poskytovanú Ukrajine brániacej sa ruskej agresii, vyhlásil poľský premiér Donald Tusk.

19:31

Saudská Arábia tento rok popravila už viac ako 100 cudzincov, celkový počet popráv dosiahol 274. Prudký nárast vykonávania trestu smrti označila skupina na ochranu ľudských práv za bezprecedentný.

17:27

Šesť osôb zahynulo počas dopravnej nehody na západe Nemecka, kde sa čelne zrazili dve vozidlá, uviedla nemecká polícia.

17:25

Nigéria a India sa počas štátnej návštevy indického premiéra Naréndru Módího v tejto západoafrickej krajine dohodli na prehĺbení spolupráce v oblasti námornej bezpečnosti, spravodajských služieb a boja proti terorizmu. 

17:24

Izrael odsúdil obvinenia z genocídy vznesené Organizáciou Spojených národov (OSN) ako “protiizraelské výmysly”. Reagoval tak na vyjadrenia komisie OSN, podľa ktorej postup izraelskej armády v Pásme Gazy spĺňa charakteristiky genocídy.

17:23

Pápež František vyzval na prešetrenie izraelských útokov v Gaze, či nemajú znaky genocídy. Vyplýva to z úryvkov z pripravovanej knihy k Jubilejnému roku 2025.

17:22

Japonské armádne jednotky sa pridajú k spoločnému vojenskému cvičeniu Austrálie a USA, vyhlásil japonský minister obrany. Dôvodom je nárast obáv Japonska z konfrontácie s Čínou spôsobený množstvom konfrontácií s čínskou armádou.

17:17

V hlavnom meste ČR sa počas 35. výročia Nežnej revolúcie uskutočnili okrem osláv aj viaceré demonštrácie. Pred budovou Národného múzea v Prahe sa zišlo niekoľko stoviek ľudí, ktorí nesúhlasia s tým, aby na nej bola vyvesená ukrajinská vlajka.

Na snímke ľudia prichádzajú zapáliť sviečky k pamätníku Nežnej revolúcie počas Dňa boja za slobodu a demokraciu na ulici Národní v Prahe
17:16

Vstupenky na Glastonbury 2025 sa vypredali za 35 minút, oznámil organizátor hudobného festivalu vo Worthy Farm v britskom Somersete.

17:15

Chorvátsky minister obrany Ivan Anušič v rozhovore pre agentúru HINA povedal, že do Chorvátska už čoskoro dorazí siedma francúzska stíhačka Rafale. Potvrdil tiež záujem chorvátskej vlády modernizovať ozbrojené sily s cieľom zvýšiť ich interoperabilitu s NATO. 

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke ľudia si pozerajú vianočné osvetlenie na Wiener Chritkindlmarkt, jednom z najobľúbenejších vianočných trhov vo Viedni

Autor: TASR/AP-Christian Bruna)

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Lipták

Zdeno Drdol

Marián Tkáč

Dušan Hirjak

René Pavlík

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali