Prvou firmou s negatívnou cenou ropy je Mercuria Energy Group, ktorá produkuje ropu typu Wyoming Asphalt Sour, využívanú hlavne pri výrobe bitúmenových zložiek asfaltu. Potenciálnym záujemcom je firma ochotná doplatiť 19 centov za každý barel odvezenej ropy.
Bloomberg pripomína, že na svetových trhoch síce ceny ropy oscilujú okolo 20 dolárov za barel, ide však o termínované kontrakty (futures). V prípade priameho predaja barelov fyzickej ropy je situácia diametrálne odlišná vzhľadom na režim karantény v dôsledku pandémie koronavírusu.
Podľa odhadov amerických obchodníkov s ropou postihnú negatívne ceny na ropu aj ďalšie značky ropy dodávanej na trh, nakoľko rafinérie masívne znižujú objemy uskladnenej ropy. Spomedzi ďalších typov severoamerickej ropy sa k nule blíži aj kanadská Western Select. Jej cena minulý piatok spadla na 5 dolárov za barel. Ropa typu Sothern Green Canyon sa obchoduje na úrovni 11 dolárov za barel, Oklahoma Sour za 5,7 a Wyoming Sweet po 3 doláre za barel.
Obrovský prepad svetových cien ropy viedol k moratóriu na dovoz ropy, ktorým si niektoré krajiny chránia vlastný ťažobný sektor na svojom území. Podobné opatrenie urobil napríklad Pakistan, ktorý od 26. marca zakázal akýkoľvek dovoz ropy zo zahraničia.
Gabriel Gačko