Americkí odborníci z Middle East Institute upozorňujú na nebezpečenstvo rastu ruského vplyvu v regióne, kde sa dosiaľ angažovali najmä Iránci.
Rusi zvýšili svoje aktivity najmä v južnej časti Jemenu, južný Jemen bol od roku 1967 socialistickým štátom. V oblasti žijú kmene Husíov, ktorí doteraz spomínajú pozitívne na spoluprácu južného Jemenu zo ZSSR. Južný Jemen sa v roku 1990, v čase rozbíjania ZSSR, spojil zo severným Jemenom do jedného štátu, pretože tak si to želali Američania. Následne sa ekonomická situácia v Jemene drasticky zhoršila, oblasť začali kontrolovať Saudi a Američania.
Šiítski Husíovia však nemienia saudskú okupáciu tolerovať. Podporovaní Iránom uštedrili v minulých mesiacoch Saudom niekoľko ťažkých úderov, vrátane útoku dronmi na saudské rafinérie a ropné polia, ktoré nedokázali Saudi ani s americkou PVO a letectvom ubrániť. Husíovia podnikajú ojedinelé útoky už aj na južné saudské pohraničné oblasti.
Rusi sledujú v južnom Jemene svoje záujmy. Husíov podporujú čiastočne, na rozdiel od Američanov udržiavajú kontakty so všetkými stranami konfliktu – so Saudami, Spojenými arabskými emirátmi, Iránom i Houthiami.
Americkí odborníci sa obávajú, že Rusi sa pokúsia v južnom Jemene obnoviť svoju vojenskú prítomnosť, v minulosti Rusi uvažovali dokonca o vytvorení námornej základne v Južnom Jemene. Existovala aj možnosť, že na ruskej základni budú kotviť ruské ponorky (len dieselelektrické, pretože v oblasti nie sú dostatočne hlboké vody, schopné však niesť rakety s jadrovými hlavicami).
Ruská základňa, ktorá by kontrolovala Červené more a Perzský záliv, by bola pre Američanov veľmi nepríjemnou skutočnosťou, najmä keď v oblasti východnej Afriky vznikla už čínska vojenská základňa, ktorá pomáha Číňanom chrániť čínske tankery v prípade útoku pirátov.
Na rozdiel od Sýrie, kde Rusi vystúpili tvrdo, aby zachránili Asada a otvorene prekazili americké geopolitické plány, v južnom Jemene Rusi postupujú mäkko. Podporujú vybrané skupiny Husíov, udržiavajú ale kontakty aj so Saudami či Iránom, na rozdiel od Američanov môžu spolupracovať v Jemene s každým a sú prijateľní pre každého.
Každým dňom Rusi získavajú v Jemene silnejšie pozície, čo znepokojuje amerických odborníkov a tajné služby.
O tom, že z vývoja situácie v Jemene sú Američania a Saudi nervózni svedčí aj včerajší útok saudských vojenských stíhačiek na pozície Husíov v južnom Jemene. V prípade, ak by situáciu mali Saudi a Američania pod kontrolou, nemuseli by siahať k vojenským útokom, podľa ruských expertov bude na saudský útok nasledovať opäť odveta Husíov.
Na videu z konca apríla 2020 Husíovia zapálili opustené saudské vojenské vozidlo, získali poškodený mínomet a obsadili kontrolný bod prosaudských síl. Prosaudskí žoldnieri pred Husíjmi utiekli.