Michigan 14. novembra 2024 (HSP/ CNA/ Foto: TASR – Ján Krošlák)
CNA informuje o kurióznom prípade z USA: Súdna porota priznala silne veriacej katolíčke z Michiganu dohromady 12,7 milióna dolárov ako odškodnenie v súdnom spore so spoločnosťou Blue Cross Blue Shield of Michigan (BCBSM). Zamestnávateľ BCBSM totiž odmietol udeliť žene náboženskú výnimku z povinného očkovania vakcínou proti COVID-19 a prepustil ju
Spoločnosť Blue Cross Blue Shield of Michigan (BCBSM) počas pandémie COVID-19 nariadila svojim zamestnancom, aby sa proti vírusu dali zaočkovať. Podľa informácií zo súdnych dokumentov boli všetky tri v tom čase schválené vakcíny proti COVID-19 vyvinuté alebo testované s použitím plodových buniek, ktoré boli získané z plodov usmrtených pri interrupcii. Lisa Domovskiová preto predložila spoločnosti žiadosť o udelenie tzv. náboženskej výnimky, aby sa nemusela zaočkovať vakcínou, ktorá “bola vytvorená aj z častí potratených detí”.
Výnimka
Domskiová vo svojej žiadosti napísala, že podanie vakcíny “by bolo hrozným hriechom a narušilo by to jej vzťah s Bohom“. Spoločnosť BCBSM rozhodla, že jej postoj nespĺňa kritériá na udelenie výnimky z náboženského dôvodu a prepustila ju.
Domskiová, ktorá bola zamestnaná ako špecialistka na informačné technológie, pracovala diaľkovo. Keď požiadala o udelenie výnimky z očkovania teda nemala osobný kontakt s inými zamestnancami. Po takmer 15 rokoch práce pre spoločnosť BCBSM bola napokon 5. januára 2022 prepustená.
Katechizmus Katolíckej cirkvi učí, že potrat “je v ťažkom rozpore s morálnym zákonom“ a že “život treba chrániť od okamihu počatia“. Každý potrat označuje za “morálne zlo“ a interrupciu a zabíjanie nedonosených detí označuje za “ohavné zločiny“.
Vatikánska Kongregácia pre náuku viery však v decembri 2020 uviedla, že je morálne prípustné, aby katolíci boli očkovaní vakcínami, ktoré boli vytvorené s použitím buniek (bunkových línií) z tkaniva pochádzajúceho z potratov. Vo vyhlásení sa dodáva, že zaobstaranie vakcíny “nepredstavuje formálnu spoluprácu s potratom“, ale zdôrazňuje sa, že toto vyhlásenie vo všeobecnosti nie je “morálnym schválením používania buniek pochádzajúcich z potratených plodov“.
Hoci Vatikán schválil použitie vakcíny, úrad vyhlásil, že očkovanie “musí byť dobrovoľné“ a že každý, kto z dôvodov svojho svedomia odmietne prijať vakcínu vyrobenú pomocou buniek z potratených plodov, “musí urobiť všetko pre to, aby sa vyhol tomu, že sa stane nositeľom infekčnej nákazy“.
Právnik vysvetlil tento prípad
Jon Marko, hlavný advokát v advokátskej kancelárii Marko Law, ktorý zastupoval Domskiovú, pre agentúru CNA povedal, že jeho klientka je “silná katolíčka“ a že “verí, že potrat je hriech“ a “je to hriech proti Bohu“.
Pokiaľ ide o výnimky z náboženského vyznania, Marko povedal, že spoločnosť BCBSM “ju určite nebrala vážne a určite nebrala vážne ani ostatných“, najmä pokiaľ ide o žiadosti o výnimky “v súvislosti s embryonálnymi bunkami“. Povedal, že 3 zo 4 žiadostí boli zamietnuté, z čoho vyplýva, že spoločnosť BCBSM zaobchádzala so zamestnancami, akoby si dôvody “vymýšľali alebo boli vo svojich žiadostiach nečestní“.
Porota na súde konštatovala, že spoločnosť BCBSM sa dopustila nezákonnej náboženskej diskriminácie voči Domskiovej tým, že odmietla vyhovieť žiadosti na základe jej úprimne zastávaného náboženského presvedčenia. Porota zistila, že spoločnosť porušila federálne aj štátne zákony, ktoré zakazujú náboženskú diskrimináciu.
Domskiovej bola priznaná náhrada škody vo výške takmer 1,7 milióna dolárov ako náhrada za mzdu a ďalší milión dolárov za nemajetkovú ujmu. Súd jej tiež priznal 10 miliónov dolárov ako náhradu škody, ktorá sa v občianskoprávnych prípadoch priznáva len vtedy, keď porota rozhodne, že žalovaný konal zlomyseľne alebo bezohľadne.
Advokát Marko pre agentúru CNA uviedol: „Trestné odškodnenie má žalovaného odradiť od budúceho nesprávneho konania, potrestať ho, dať mu príklad… A to sa podarilo“.
„Postaviť sa za svoje práva nie je jednoduché,“ povedal Marko.
Vzdala sa kariéry
„… Musela si vybrať medzi svojou kariérou a svojím svedomím a namiesto toho, aby sa vzdala svojej viery, vzdala sa svojej kariéry, a to je veľmi ťažké rozhodnutie,“ uviedol.
Keď bola spoločnosť BCBSM požiadaná o komentár, poskytla vyhlásenie, že spoločnosť “pracovala na podpore zdravia a bezpečnosti svojich kolegov, zainteresovaných strán a komunít“ prostredníctvom politík, ktoré zahŕňali aj mandát na očkovanie.
Vo vyhlásení sa tvrdilo, že “spoločnosť BCBSM navrhla proces úpravy, ktorý bol v súlade so štátnymi a federálnymi zákonmi a rešpektoval úprimné náboženské presvedčenie jej zamestnancov“.
„Hoci spoločnosť BCBSM rešpektuje súdny proces a porotcov a tiež ďakuje jednotlivým porotcom za ich službu, sme verdiktom sklamaní,“ dodáva sa vo vyhlásení. „Spoločnosť BCBSM skúma svoje právne možnosti a v najbližších dňoch určí ďalší postup,“ uvádza.
Tisíce podobných žalôb
V USA to však nie je ojedinelý prípad. V celej Amerike už tisíce zamestnancov podalo žaloby na zamestnávateľov po tom, ako im boli zamietnuté výnimky z povinnosti očkovať sa vakcínou COVID-19. Mnohé z týchto výnimiek sú založené na náboženských výhradách voči vakcínam.
Advokát Marko zastupuje 170 ľudí, ktorým spoločnosť BCBSM zamietla udeliť výnimku z očkovania.
Podobne aj ďalší zamestnávatelia boli nútení zaplatiť milióny dolárov poškodeným zamestnancom, ktorým zamietli žiadosti o udelenie výnimky z povinnosti očkovania vakcínou COVID-19 z dôvodu náboženského vyznania. V roku 2022 si 500 pracovníkov spoločnosti NorthShore University Health System so sídlom v Illinois zabezpečilo odškodnenie vo výške 10,3 milióna dolárov po tom, ako im boli zamietnuté výnimky. Len minulý mesiac porota priznala odškodnenie 1 milión dolárov každému zo šiestich ľudí, ktorým spoločnosť Bay Area Rapid Transit v San Franciscu odmietla poskytnúť náboženskú výnimku.
A podobné súdne spory stále prebiehajú v celej Amerike…
Prečítajte si tiež: