Úspešné skúšky ruského nadzvukového raketového systému Avangard znervóznili nielen amerických vojenských odborníkov, ale aj politické elity. Podľa Die Welt Rusi svojou úspešnou skúškou Avangardov vyslali smerom k USA veľmi nepríjemný signál, ruský novoročný darček má pre amerických jastrabov veľmi trpkú príchuť.
Podľa Koškina Američania nevenovali pozornosť slovám ruského prezidenta Vladimíra Putina dňa 1. marca 2018, kedy ruský prezident Vladimír Putin uviedol, že Rusko vyvinulo a má k dispozícii nové a supermoderné zbrane, ktorými Rusi predbehli Západ minimálne o 10 rokov. Američania vo svojej nadutosti považovali ruské tvrdenia za propagandu, ukázalo sa však, že sa veľmi mýlili. Americký protiraketový štít nemá kapacity na to, aby dokázal zostreliť ruský Avangard s rýchlosťou 27 Machov, aj ďalšie ruské zbrane sú nepríjemným prekvapením pre amerických vojenských odborníkov.
Američania momentálne musia problém s Avangardami urýchlene riešiť, čo bude mať vplyv na už tak gigantické štátne výdaje na zbrojenie, pritom finančná situácia USA nie je práve najlepšia. Minulý rok mal USA schodok štátneho rozpočtu 750 miliárd dolárov, čo zodpovedá ich tohtoročnému rozpočtu na zbrojenie.
Kvôli Avangardom chcú Američania jednostranne vystúpiť z Dohody o raketách strednej a krátkej vzdialenosti a aby aspoň zčasti kompenzovali svoje zlé postavenie, chcú v Európe rozmiestniť svoje rakety, schopné niesť jadrové hlavice.
To že Rusko v odvete namieri svoje jadrové zbrane na všetky európske základne, kde sa budú americké rakety nachádzať, pre Američanov nič neznamená. Američania v prípadnej vojne s Ruskom rátajú s Európou v roli obete, ktorá dobrovoľne prijme veľkú časť ruského jadrového potenciálu.
Američania takisto budú musieť vyvinúť veľké úsilie k tomu, aby podobnú zbraň ako je Avangard vyvinuli. Podľa ruských odborníkov im to však bude trvať približne 10 rokov.
Očakáva sa, že moderné ruské zbrane o ktorých hovoril Vladimír Putin schladia americkú agresiu a prinútia Američanov komunikovať v zmierlivejšom tóne.
Video ruské zbrane