V Astane sa momentálne konajú medzinárodné rozhovory za účastí Ruska, Sýrie a Iránu, na ktorých sa rieši osud Sýrie. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov obvinil “západných partnerov” zo snáh rozdrobiť sýrske územie na viacero menších štátnych útvarov.
Rozhovory v Astane sú jedným z hlavných politických víťazstiev Ruska na Blízkom východe. V Astane sa za posledné 2 roky uskutočnilo už 9 politických rozhovoroch. Rozhovory v Astane podporuje aj OSN, čo vyvoláva u USA vlnu nervozity, pretože Američanmi násilne presadzovaný proces ženevských rozhovorov sa ocitol v slepej uličke.
Na základe rozhovorov v Astane sa podarilo etablovať aj zóny deeskalácie napätia. Momentálne existujú 4 zóny deeskalácie – v Idlibe, Homse, východnej Ghute a v oblasti At Tanf na sýrsko-jordánskej hranici, kde americkí inštruktori cvičia proamerické bandy… Otvorene treba priznať, že zóny deeskalácie síce existujú, režim zastavenia paľby sa v týchto zónach sporadicky narušuje. Momentálne je problematická situácia vo východnej Ghúte, kde vládne vojská bojujú proti teroristickým bandám a úspešne likvidujú ich bojový potenciál.
Americký veľvyslanec pri OSN Nikki Haleyová 13.3.2018 uviedla, že USA sú pripravené začať s novými aktivitami v Sýrii. Ruský generálny štáb si nerobí ilúzie o Američanoch a podľa ruských informácii sa Američania rozhodli zopakovať belehradský scenár aj v prípade Damasku. Rusi tvrdia, že Američania zaútočia na Sýriu, rovnako ako v roku 1999 zaútočili na Belehrad.
Tentoraz je však situácia diametrálne odlišná. V čele Ruska nie je Jeľcin s minimom možností reagovať na drzý americký útok, v čele Ruska stojí Vladimír Putin a Rusko má dostatok prostriedkov, ako americký útok odvrátiť. Náčelník ruského generálneho štábu Valerij Gerasimov otvorene pohrozil Američanom: “V prípade ohrozenia života naších vojakov prijmeme adekvátne miery k tomu, aby sme eliminovali útok, rakety i nosiče, z ktorých budú rakety vystrelené.”
Pozíciu Ruska podporujú aj Turci, ktorí uviedli, že Američania podporujú kurdských separatistov, ktorých Ankara pričleňuje k teroristickým organizáciam. Američania, ktorí sa boria v Sýrii s mnohými problémami a nepodarilo sa im odstrániť legitímneho sýrskeho prezidenta Bašára Asada, sa momentálne sústreďujú na možnosť dosiahnuť rozpad Sýrie. Viacero ruských expertov je však presvedčených, že americké plány skončia ďalším neúspechom.
Profesor Michail Jurijevič Roščin, z Inštitútu Blízkeho východu uviedol, že pokračuje boj o charakter povojnovej Sýrie. Rusko, Američania i Turci majú svoje záujmy v Sýrii a nikto sa nemieni svojích záujmov vzdať. Profesor Roščin sa neobáva nekontrolovanej eskalácie napätia, ktorá by vyústila do otvoreného konfliktu medzi Ruskom a USA. Ruskí i americkí vojenskí experti na rozdiel od politikov v Sýrii neustále komunikujú s cieľom vyhnúť sa vzájomnej konfrontácii.
Profesor Roščin poukázal na skutočnosť, že sýrske vládne vojská získavajú kontrolu nad východnou Ghútou. Potvrdením jeho slov je vznik kotlov vo východnej Ghúte, začiatok prvých evakuácii, kedy z východnej Ghúty už odišlo prvých 1200 obyvateľov. To svedčí o tom, že teroristi už nedokážu kontrolovať situáciu v oblasti takže sa oslabuje ich možnosť držať civilistov ako rukojemníkov. Vo východnej Ghúte už utrpeli teroristi výrazné straty a straty teroristov sa budú čoraz rýchlejšie zvyšovať.
Profesor Roščin sa venoval aj záujmom Turecka. Turci člen, NATO sa otvorene postavil Američanom na odpor a Turci sa čoraz viac zbližujú s Ruskom, čo je pre Američanov nesmierne nepríjemné. Profesor Roščin zároveň upozornil na prebiehajúci vnútropolitický zápas v USA medzi Trumpom a predstaviteľmi protitrumpovskej opozície, ktorý výrazne oslabuje americké pozície. Na úkor Američanov posilňuje svoje pozície Rusko.