Damask 28. augusta 2018 (HSP/SvPressa/Foto:SITA/AP-Vladimir Isachenkov)
Americkí jastrabi podobne ako Hitler strácajú totálne glanc. Nielenže sú v Sýrii v rozpore s medzinárodným právom, nikto ich do Sýrie nepozval, rozpútali v krajine občiansku vojnu, podporujú bandy moslimských teroristov, tentoraz sa rozhodli pokúsiť sa uzavrieť sýrsky vzdušný priestor pre ruské lietadlá. Dôvodom sú neúspechy, ktoré americkí jastrabi v Sýrii utrpeli a hrozba, že Sýrska armáda zlikviduje teroristické bandy v Idlibe. Zdá sa, že podobne ako vo Vietname to ani v Sýrii po dobrom a civilizovane s americkými jastrabmi nepôjde.
Ruský vojenský odborník Alexej Leonkov, redaktor portálu “Arsenal Otečestva” (Arzenál vlasti) na portáli SvPressa uvádza, že od vstupu Ruska do konfliktu v Sýrii v roku 2015 sprevádzajú Američanov nepríjemné neúspechy. Udržiavať chaos v Sýrii sa stáva pre Američanov zložitejšie. Ešte v roku 2015 dokázali protiasadovské bandy podporované Američanmi i ISIS pomerne často útočiť na sýrske vládne jednotky, no dnes po takmer 3 ročnej kampani sýrskych vládnych vojsk, podporovaných Rusmi, Iráncami a Hizballáhom bola väčšina teroristov zlikvidovaná a najmä ruské letectvo zlomilo bojový potenciál teroristov.
Zvyšky protiasadovských bánd z celej Sýrie sa dnes nachádzajú v provincii Idlib. Presunuli sa do provincie autobusmi po uzavretí prímeria z iných oblastí Sýrie, kde zvíťazili Asadove jednotky a dnes sýrske vládne jednotky za pomoci Rusov pripravujú ofenzívu, ktorá ich má zmiesť so zemského povrchu. Vplyv USA, ktoré ešte v roku 2015 kontrolovali cez svoje zástupné armády protiasadovskej opozície a ISIS situáciu v Sýrii sa značne zmenšil. Pri vstupe Ruska do konfliktu v Sýrii stáli členovia teroristických bánd už len 8 km od Asadovej rezidencie v Damasku, počas 3 rokov ruskej účasti v sýrskom konflikte sa situácia radikálne zmenila. Poslednou zástupnom armádou USA v Sýrii sú dnes Kurdi, tí sú však takisto rozdelení na dve hlavné frakcie, pričom druhá frakcia už otvorene komunikuje s Rusmi, Iránom, Damaskom a odmieta americké predstavy.
Kurdi majú smolu, pretože ich ako svojich nepriateľov č. 1. vnímajú Turci, dôležitý člen NATO a “spojenec” USA. Vzťahy medzi Ankarou a Washingtonom sú značne napäté z viacerých dôvodov (pokus o puč proti Erdoganovi, americký cirkus ohľadne S-400 a F-35, otázka Kurdov, otázka agenta CIA pastora Brunsona, Gulen a jeho frakcia emigrantov v Turecku). Turci na severe Sýrie (najmä v provincii Idlib) vyhnali Kurdov z väčšiny územia, rastie vplyv protureckých skupín, ktoré s bývalými proamerickými skupinami “zelených” nemajú práve najlepšie vzťahy. Turci už naznačili, že kvôli Kurdom sú ochotní ísť do konfliktu aj s Američanmi, Američania nechcú stratiť Turkov, takže sa Kurdi obávajú podobného scenára aký postihol “zelených”. Tento scenár sa nesie v znamení ukončenia podpory a hodenia cez palubu, čo už proamerických teroristov postihlo. Momentálna aktivizácia amerických jastrabov v Sýrii je pokusom zachrániť zvyšky bánd v Sýrii a zabrániť totálnej strate vplyvu amerických protitrumpovských elít na Blízkom východe. Jastrabi sa obávajú Trumpom avizovaných snáh stiahnuť Američanov zo Sýrie.
Takže Trumpove snahy stiahnuť Američanov zo Sýrie narazili na odpor protitrumpovskej opozície. Tá sa zaktivizovala a hrozí konfrontáciou s Ruskom. Americkí jastrabi sú presvedčení, že sa Rusko pod tlakom stiahne a okrem podpory zvyškom teroristických bánd v provincii Idlib už Američania začali s budovaním rádiolokačných staníc popri toku Eufratu. Tieto rádiolokačné stanice majú byť súčasťou systému, ktorý zabráni ruským lietadlám útočiť na území východne od Eufratu, toto územie má dnes pod kontrolou kurdská americká zástupná armáda. Budovanie rádiolokačných staníc popri toku Eufratu má však určitú vypovedaciu hodnotu. Keďže sýrske vládne sily postupujú systémom “per partes” a momentálne sa sústreďujú na útok v oblasti Idlibu, americké aktivity ukazujú, že Američania sa v blízkej dobe obávajú rusko-sýrsko-iránskeho útoku na Kurdmi ovládané územie na východe Sýrie, čo je nepriamym dôkazom skutočnosti, že Američania vážne rátajú s eventualitou porážky teroristov v Idlibe.
Podľa ruského experta Alexeja Lenokova Američania zo Sýrie po dobrom neodídu. Americká spoločnosť je po zvolení Trumpa za amerického prezidenta v stave “permanentnej studenej vojny”, tá však môže prerásť do otvoreného konfliktu. Medzi americkými elitami sa odohráva tvrdý vnútorný boj, tento boj polarizuje americkú spoločnosť. Netreba zabudnúť na skutočnosť, že ani z Vietnamu Američania neodišli po dobrom, americké straty museli byť neúnosné a tlak spoločnosti obrovský, aby Američania prestali s vraždením Vietnamcov. Podobne ako vo Vietname ani v Sýrii Američania dobrovoľne neodídu, k ďalšiemu úderu na Sýriu využijú provokáciu s použitím chemických zbraní zo strany Asada. Obohratý scenár, pripomínajúci provokácie nacistického Nemecka v súvislosti s útokom na nemecký vysielač v Gliwiciach v roku 1939. Gliwice však znamenali začiatok nemecko-poľského konfliktu a ten bol začiatkom II. svetovej vojny.
Čo sa týka informácii o budovaní siete radarov na východe Sýrie, Rusko americké aktivity monitoruje. Američania minulý rok v oblasti v blízkosti Deir ez Zor zostrelili sýrske vojenské lietadlo a vyhlásili, že lietadlo narušilo vzdušný priestor nad územím, kde sa nachádzajú americké jednotky. Američania si spravili z medzinárodného práva trhací kalendár, veď ako môže sýrske bojové lietadlo nad sýrskym územím narúšať vlastný vzdušný priestor? Jediný kto narúša sýrsky vzdušný priestor sú Američania, ktorých do krajiny nikto nepozval a ktorý v Sýrii pôsobia v rozpore s medzinárodným právom.
V Sýrii hrozí incident, ktorý môže mať nepríjemný dopad na bezpečnosť celého sveta. Rovnako ako vo Vietname je však potrebné Američanov zastaviť. To čo predvádzajú americkí jastrabi už nemá s demokraciou nič spoločné. Pohŕdanie medzinárodným právom, voluntaristické presadzovanie vlastných predstáv, vojenské konfrontácie a agresivita voči iným štátom boli základom Hitlerovej zahraničnej politiky. Ukazuje sa, že americkí jastrabi kráčajú po podobnej ceste.
Na prejavy americkej agresivity reagoval aj ruský analytik Alexander Rodgers na portáli politikus. Podľa Rodgersa nie je možné sa s Američanmi dohovoriť. Patrušev a Bolton rokovali o Sýrii takmer 5 hodín, v rokovaniach nedosiahli žiaden výsledok.
Podľa Rodgersa však Američania nie sú v pozícii, aby mohli presadzovať svoje predstavy. Doba, kedy mohli svetu diktovať svoje predstavy sa skončila. Rusko nie je v pozícii, aby muselo plniť americké predstavy a Američania nie sú v pozícii, aby mohli svoje predstavy presadiť.
Američania sú presvedčení, že kvôli svojmu víťazstvu v Studenej vojne a kvôli rozpadu ZSSR, (zradili sovietske elity na čele s Gorbačovom) môžu diktovať Rusku svoje predstavy. Je to rovnaká hlúposť, ako keby sa Rusko snažilo diktovať Nemecku svoje predstavy len preto, lebo porazilo Nemcov v roku 1945. Pokiaľ však Rusi majú zdravý rozum, americkým jastrabom zdravý rozum evidentne chýba.
Američania požadujú aby sa ich predstavy splnili. Ako to chcú v súvislosti s Ruskom dosiahnuť? Ekonomické sankcie nepomohli, Ukrajina a Sýria im nevyšli, Rusko je jadrová veľmoc – takže americké násilné presadzovanie vlastných predstáv treba vnímať niekde na rozhraní idiotizmu a samovraždy. Pretože v prípade jadrového konfliktu nielenže skončí ľudská civilizácia, ale sa totálne zmení aj reliéf a tvar Severnej Ameriky, kde medzi Kanadou a Mexikom vznikne nový morský prieliv.
Američania nemajú peniaze. Nemajú technológie. Sýria a Ukrajina nevyšli. V Afganistane ich likviduje Taliban. NATO sa je nestabilné. Zumwelt nepláva a F-35 nelieta. Americká spoločnosť je polarizovaná a na pokraji konfliktu. Napriek tomu požadujú, aby sa ich predstavy plnili. Nebudú sa plniť. Možno ale čoskoro zaznie z Ruska informácia “Áno podporili sme Trumpa a vďaka nám sa stal prezidentom”. A tlejúci konflikt v USA sa rozhorí v plnej sile.
Američania už nie sú v pozícii, aby mohli požadovať. Treba pokračovať v súčasnej ruskej zahraničnej politike, odstavovať USD, odstaviť NASA (bez ruských motorov sa zmenia na klub hvezdárov), zvyšovať ruský technologický náskok vo vojenských technológiách a treba otvorene podporovať Trumpa v jeho boji proti americkým jastrabom.
Make America low again