Američania opúšťajú Sýriu po určených trasách a podľa určeného grafikonu. Pred niekoľkými týždňami americký prezident Trump uviedol, že víťazstvo USA v Sýrii nad ISIS umožnilo, aby sa mohli americkí vojaci vrátiť domov. Vyhlásenie Trumpa vyvolalo v radoch protitrumpovskej opozície búrku nevôle a tlačová sekretárka Bieleho Domu Sara Sandersová uviedla, že “víťazstvo nad ISIS ešte neznamená koniec činnosti medzinárodnej koalície v SýriiL. Prví Američania však už Sýriu začali opúšťať a odchádzajú do Iraku a Jordánska. Trump takisto chce stiahnuť americké vojská z Afganistanu.
Američania sťahujú svojich vojakov najmä z území, pod kontrolou Kurdov. Odchod Američanov môže znamenať aj odchod vojakov medzinárodnej koalície, do ktorej patria aj Briti a Francúzi a niektoré arabské krajiny Perzského zálivu. Informácie o odchode Američanov už potvrdzujú aj Francúzi, ktorí sa k odchodu Američanov stavali veľmi kriticky. Britské zdroje takisto potvrdzujú odchod Američanov z kurdských území a uviedli, že väčšina Američanov zo Sýrie sa objaví v Iraku. Podľa Britov už Američania uzavreli logistický uzol na iracko-sýrskej hranici, cez ktorý smerovala pomoc Kurdom v Sýrii. Američania sa však ešte stále nachádzajú v At Tanf na sýrsko-jordánskej hranici.
Kurdi si samozrejme nechávajú americké zbrane, muníciu a prostriedky ktoré získali a sú rozhodnutí brániť sa pred Turkami. Pravdepodobnosť, že by Američania, ktorí vyšli v ústrety Turkom požadovali, aby im Kurdi vrátili všetky zbrane je minimálna. Pred Američanmi a Britmi však stojí jeden závažný problém, ten spočíva v tom, že pred niekoľkými dňami zahynulo 2-5 britských vojakov špeciálnych síl (SAS) v dôsledku útoku americkými protitankovými zbraňami, ktoré v minulosti Američania dodali alebo Kurdom, alebo proamerickým Arabom. Týchto zbraní sa v bojoch zmocnili ešte existujúce bandy ISIS. Predstava, že by sa likvidovali americkí, britskí či francúzski vojaci americkými zbraňami je pre Západ neprijateľná, tento problém je potrebné riešiť.
Ako sa budú vyvíjať vzťahy medzi Turkami a Kurdami je ťažké určiť. Kurdi a Turci sú veľmi zložití účastníci rozhovorov a ich postoje sú diametrálne odlišné. Američania dúfajú, že Rusi nedokážu vyriešiť problém medzi Kurdami – Turkami – Sýrčanmi, čo podľa ich predstáv bude znamenať rozpad koalície Rusko – Irán – Turecko.
Časť ruských expertov poukazuje aj na možnosť, že základným cieľom USA na Blízkom východe je bezbrehá podpora Izraelu za každú cenu.
Eskalácia v sýrskom konflikte sa značne znížila, predstavy USA a Izraela sa nenaplnili tak, ako si politickí lídri oboch krajín predstavovali. Momentálne je cieľom amerického a izraelského tlaku Irán, Pompeo sa už nechal počuť, že “Američania zabezpečia, aby na Blízkom východe neostali ani len stopy po iránskych čižmách”.
To znamená, že Američania sú kvôli Izraelu ochotní pokračovať v snahách o vytesnenie Iránu a Hizballáhu zo Sýrie. V takomto prípade bude hroziť, že sa útoky voči Iránu budú stupňovať, čo môže priviesť ku konfrontácii s ruskými systémami PVO v Sýrii. Podľa ruských zdrojov už s takýmto scenárom otvorene rátajú ruskí vojenskí experti.
Aktivizujú sa aj sýrske vládne sily v Sýrii. Na hraniciach provincie Hama a Idlib sa zaktivizovala elitná 4. tanková a mechanizovaná divízia, ktorá je spoločne s 9. útočnou skupinou (množstvo Tigrov) pripravená k bojovým operáciám voči teroristom z Tahrir as Sham. Tí v posledných dňoch rozstrieľali niekoľko protureckých skupín v Idlibe a obsadili väčšiu časť území, ktoré mali pred tým pod kontrolou protureckí Turkomani. Sýrske vládne jednotky (4. divízia a 9. skupina) podporujú aj Rusi a 100. delostrelecká brigáda sýrskych ozbrojených síl.
Video