Moskva 8. júla 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/Vladimír Benko, Pixabay)
Čiastočne uznané Kosovo sa stala objektom veľkých amerických investícií v rámci politiky presadzovania nadvlády v Európe a vo svete. Vyčlenenie 13,5 milióna dolárov Agentúrou USA pre medzinárodný rozvoj na boj s korupciou, o čom nedávno informovala RT, bolo len kvapkou v mori
Týmito slovami nazval americké investície v rozhovore pre Sputnik bývalý minister zahraničia Juhoslovanskej zväzovej republiky (v rokoch 1998-2000) a predseda belehradského fóra za rovnoprávny svet Živadin Jovanovič. Prostriedky poskytnuté rozpočtu Kosova majú podobu ako projektov, tak “hotovosti” a v poslednej dobe tiež podobu zbraní pre takzvanú kosovskú armádu.
“Je ťažké presne povedať, koľko peňazí investovali USA do takzvaného nezávislého Kosova, ale sú to nepochybne obrovské sumy. Pripomenieme, že USA investovali v 90. rokoch tiež do teroristickej Kosovskej oslobodzovacej armády, do jej výstroje, zbraní a školenia, a trvalo to roky ešte pred agresiou NATO proti JZR,” povedal Jovovičovi.
V súvislosti s tým pripomenul bombardovanie Juhoslávie lietadlami NATO v roku 1999, po ktorom ani NATO, ani jednotlivé štáty, nezverejnili údaje o prostriedkoch vydaných na túto operáciu.
“V každom prípade ide o stovky a stovky miliónov, keď nie miliárd, ktoré Američania vydali ako z vlastných zdrojov, tak zdrojov svojich európskych spojencov. Tento svoj projekt pod názvom Nezávislé Kosovo hodlali zachovať vo vlastných strategických záujmoch, aby podporili svoje postavenie v Európe a geostrategickú orientáciu na Východ. Ide o to, že Kosovo je pre USA polygónom, na ktorom demonštrujú globálnym hráčom svoje ambície,” myslí si Jovanovič.
NATO je sprievodca amerických peňazí
Podľa Jovanoviča je jedným z hlavných sprievodcov amerických peňazí v Kosove NATO, cez školenia teroristov z Kosovskej oslobodeneckej armády prezlečených do uniformy kosovskej armády, cez veľké dodávky zbraní, ktoré dostáva Priština od USA a ďalších krajín podporujúcich nezávislé Kosovo.
Doktor medzinárodného práva zo Slovinska Daniel Igrec pripomenul, že USA tento rok poskytli finančnú pomoc albánskym úradom Kosova už tretíkrát.
“Predtým to boli americké dary na rozvoj takzvaných kosovských nezávislých médií, dodávka niekoľkých desiatok obrnených vozidiel a dronov pre potreby takzvanej kosovskej armády,” povedal expert.
Je presvedčený, že administratíva prezidenta USA Joea Bidena tým chce ukázať, že chce dokončiť projekt nezávislého Kosova, a ako najväčší medzinárodný ochranca takzvaného kosovského štátu si dala za cieľ pomoc v budovaní jeho inštitúcií.
Kosovo existuje na americké peniaze
“Washington sa snaží posilniť segmenty kosovského režimu, ktoré potrebuje, aby ukázal, že takzvané Kosovo je fungujúci štát tak z politického, tak bezpečnostného hľadiska. Nevylučujem, že tieto prostriedky budú použité aj v istých hybridných a propagačných účeloch proti Srbsku a srbskému obyvateľstvu Kosova a Metohie,” povedal Igrec.
Zároveň ale, nech sa Američania všemožne snažia predstaviť Kosovo ako naozajstný stať, faktom je, že je to dnes nestabilný systém, skrachovaný politický projekt, neživotaschopný na dlhú perspektívu.
“Potvrdzuje to aj analytický článok v poprednom americkom časopise The National Interest, v ktorom sa hovorí, že USA investovali za posledných 20 rokov do kosovského projektu 50-krát viac vojenskej pomoci a 25-krát ďalšej pomoci než do vojnou spustošeného Afganistanu. Napriek tomu sa ale Kosovo nestalo podľa všetkých znakov samostatným štátom,” povedal expert.
.
“Nevieme koľko, ale sme im za to vďační.”
Predseda Kosovskej podnikateľskej aliancie Agim Sahi neskrýva, že USA pomáhajú Kosovu peniazmi, avšak presnú sumu nepozná.
“Je ťažko povedať, koľko USA investovali, aby Kosovo získalo slobodu, ekonomický a politický rozvoj, ale určite ide o desiatky miliárd dolárov. Kosovo je najmladší stáť, a sme vďační USA za ich pomoc,” povedal Sahi.
Podľa jeho slov je hlavnou ekonomickou sférou, do ktorej najviac investujú Američania, IT sektor, a že kosovská mládež využíva tieto možnosti a predáva “vlastný rozum a znalosti v tejto oblasti” veľkým firmám a štátom.
“USA tiež investujú do nových firiem, ktoré pracujú pre americký trh,” povedal Sahi.
Kosovské albánske bezpečnostné sily sú cvičené, podľa jeho slov, ako najlepšie americké jednotky. Washington školí vojenských a ďalších študentov, a Kosovo za to nič neplatí.
“Je to normálne, že USA investujú prostriedky do našej bezpečnosti, pretože sa v Kosove nachádza jedna z najväčších amerických základní Bondsteel,” zdôraznil Sahi.
Pre porovnanie uvedieme, že úplný výcvik jedného amerického vojaka je odhadovaný na približne 30-50 tisíc dolárov.
Z posledných darov môžeme pripomenúť, že USA vyčlenili tento rok v máji na podporu stability v Kosove 1,6 milióna dolárov (ktoré nemajú byť vrátené) a Ministerstvo zahraničných vecí USA poskytlo v apríli pol milióna dolárov na vytvorenie “alternatívnych zdrojov informácií” pre užívateľov v srbčine, a tiež na to, aby pomohlo “nezávislým” kosovským médiám v boji s “dezinformáciami,” vrátane tých “ruských”.
Známy belehradský politológ, doktor vied Dušan Janica, napísal už v roku 2015, že USA vyčlenili v období 2000-2010 na kosovskú “štátnosť” 1,4 miliardy dolárov. Kým svetové spoločenstvo investovalo za túto dobu 40,7 miliardy dolárov.