“Dovybavenie takýmto simulátorom a následne vybudovanie výcvikového centra na Slovensku je tým prvkom, na ktorom sme sa na úvod dohodli a dnes (v stredu, pozn. TASR) to bolo deklarované a spečatené touto rámcovou zmluvou,” uviedol minister obrany SR Martin Glváč.
Súčasťou podpísanej dohody je aj možnosť využitia opravárenských kapacít Leteckých opravovní Trenčín pre časť technickej údržby nových vrtuľníkov. “Na základe tejto dohody bude spoločnosť Sikorsky rokovať v nasledujúcich mesiacoch s relevantnými partnermi slovenského obranného priemyslu v oboch uvedených oblastiach,” dodal šéf rezortu obrany.
Slovensko by sa vytvorením výcvikového strediska stalo regionálnym lídrom pre výcvik na tomto type vrtuľníka. Podľa Glváča je simulátor nevyhnutný na výcvik pilotov vrtuľníkov a jeho vybudovanie na Slovensku prinesie dodatočné finančné prostriedky, pretože jeho voľné kapacity bude možné ponúknuť aj iným krajinám v regióne. Napríklad Rakúsku alebo Švédsku, ktoré tiež disponujú vrtuľníkmi Black Hawk. To, kde bude centrum výcviku sídliť, ešte nie je rozhodnuté.
Podľa veliteľa vzdušných síl OS SR Miroslava Korbu je výhodou simulátora to, že Slovensko nebude musieť posielať svojich pilotov na výcvik do USA. “Aj piloti z Rakúskej republiky aj zo Švédska dochádzajú na simulátor do Spojených štátov. Čiže, je to jednak šetrenie, ale taktiež efektívnejšie využívanie pre pilotov,” dodal. Korba pripomenul, že Slovensko už v súčasnosti má letecké simulátory, ktoré využívajú aj zahraniční partneri.
Glváč v stredu taktiež potvrdil, že lehoty na dodanie vrtuľníkov Black Hawk budú dodržané. Prvé by mali prísť v roku 2016. Na Slovensko príde celkovo deväť amerických strojov za približne 261 miliónov dolárov. Nové vrtuľníky nahradia súčasné Mi-17, ktorým postupne končí technická životnosť.