Prvýkrát sa to dostalo na verejnosť, keď to na kongrese strany ODS povedal podpredseda strany a europoslanec Alexandr Vondra. Na Letisku Leoša Janáčka v Mošnove pri Ostrave sa má vybudovať americká strategická letecká základňa. A dokonca nie len taká obyčajná základňa, ale strategická: to je taká, ktorá je nepretržite pripravená na naloženie, vyloženie i uloženie jadrových zbraní na lietadlá a rakety.
Lubomír Man o tom píše na portáli Nová republika a upozorňuje, že takýchto strategických základní je v Európe iba niekoľko, všetky sú v západnej Európe – tá v Mošnove by bola prvá na území bývalej Varšavskej zmluvy. V prvej fáze by tam mali byť uložené iba jadrové hlavice, ale zakrátko aj rakety stredného doletu.
Mať doma americkú základňu dokonca aj s jadrovými zbraňami, to by bol krásny úspech Českej republiky, predbehli by dokonca aj snaživých Poliakov. Popredný český slniečkar Vondra vtedy povedal: „Pomôže to ťažko skúšanému regiónu a upevníme vzťahy s naším spojencom.“
Ukázalo sa, že nápad prerobiť civilné letisko pri Ostrave nie je ideou čerstvo vyliahnutou v hlavách českých vlastencov, ale že na tejto veci sa pracuje už dlhší čas. Prezradil to hejtman (župan) Severomoravského kraja Ivo Vondrák (ANO), ktorý povedal: „O umiestnenie americkej vojenskej posádky na našom letisku sa dlhodobo usilujeme. Som presvedčený, že vojenská posádka zvýši prestíž i sebavedomie nášho regiónu a bude prínosom pre fungovanie mošnovského letiska“. Je vcelku zrejmé, že ak takúto vec povedal župan za stranu ANO, iste o tom vedel aj šéf strany, premiér Andrej Babiš, a že záležitosť sa rieši na najvyššej úrovni.
Mnohým občanom po tejto informácii začalo dávať zmysel, prečo sa v širokom okolí Mošnova zrazu opravujú cesty aj tej najposlednejšej kategórie, prečo sa spevňujú mosty a lávky, prečo sa zo záhadných dôvodov už dlhší čas obmedzuje prevádzka civilného letiska v Mošnove, ako aj ťažba uhlia v okolí.
Man tiež dáva do tejto súvislosti aj fakt, že už pred rokmi bolo práve toto letisko vybrané ako miesto konania „Dní NATO“, ktoré sa tu každoročne konajú od roku 2001, čím si obyvateľstvo na vojenskú techniku akosi prirodzene zvyká, a naopak, letectvo si postupne zvyká na miestne podmienky.
My však nemusíme základňu s jadrovými raketami bratom Čechom až tak závidieť, lebo sa bude veľmi osobne týkať aj nás na Slovensku. Ak tá základňa totiž náhodou jedného dňa začne plniť svoje poslanie brániť Českú republiku, Európu, humanizmus, demokraciu a ľudské práva a začne púšťať holubice mieru na Rusko s cieľom rozpútať tretiu svetovú vojnu, potom tie pekné ohníky, ktoré vzápätí uvidíme spoza hranice, budú hriať aj nás. A mnohí z nás, najmä na západnom Slovensku, si v takom prípade užijú ten luxus, že sa nebudú musieť možno aj celé týždne trápiť v rádioaktívnom bahne, ale budú vybavení prednostne.
A my Slováci sme zase na druhej koľaji. To máme možno aj za to, že slovenská verejnosť je podľa prieskumných agentúr spomedzi krajín V4 najviac rusofilná a najmenej náchylná akceptovať humanitárne americké vojská v Európe.
Spomínate si ako sa príbeh o možnej americkej „pomoci“ našim vojenským letiskám začal u nás? Prezradilo sa to prerieknutím maďarského ministra, ktorý v nejakom rozhovore neopatrne spomenul, že podobnú bilaterálnu zmluvu, akú podpísalo Maďarsko s USA, chystá aj Slovensko. To si všimol publicista, dnes predseda hnutia Socialisti.sk Eduard Chmelár, ktorý to zdôraznil pre slovenské médiá a ďalej sa to už tutlať nedalo. A keď sa následne vďaka neznámemu vlastencovi dostal na verejnosť fascinujúci text amerického návrhu zmluvy, stala sa z toho verejná téma: avšak nebyť toho, možno by sme až doteraz, podobne ako bratia Česi, netušili, aký darček sa pre nás chystá.
Bilaterálne vojenské zmluvy o americkej vojenskej prítomnosti majú Spojené štáty podpísané údajne už s osemnástimi európskymi štátmi. Zdá sa však, že začínajú byť trochu nervózni z toho, že ich vojenská expanzia do vazalských východoeurópskych štátov nenapreduje tak rýchlo, ako by chceli. A my Slováci stále nič, a dokonca sa zdá, ako keby Slováci tú zmluvu ani nechceli…
A pritom to bola taká výhodná ponuka: oni by nám na vlastné náklady (išlo o cca sto miliónov dolárov, to je rádovo cena jedného menšieho dopravného lietadla) nielen upravili naše dve vojenské letiská do stavu, aby tam mohli pristávať ich lietadlá, ale dokonca by si tam vybudovali aj sklady, kde by skladovali niečo, o čom by sme my nemali právo vedieť – a za odmenu by dostali tie letiská k dispozícii na neobmedzené používanie.
Naša pani prezidentka, náš poklad, ktorý nám závidia všade v demokratickom svete, sa už na to nemohla pozerať a na nedávnom stretnutí s armádou povedala, že odmietnutie americkej ponuky bolo nedostatočne zdôvodnené. Našťastie sa však dá očakávať, že po voľbách, ak sa k moci dostanú slušné a demokratické sily, sa postoj Slovenska k tejto veci konečne zmení a Čechov s ich ostravskou základňou nielen že dobehneme, ale v Kuchyni a na Sliači dokonca predbehneme!
Ivan Lehotský