Americký portál American Herald Tribune zverejnil článok, v ktorom jeho autori „bez servítky“ uvádzajú, že USA chceli vytvoriť na Kryme vojenskú základňu, rozmiestniť tam jadrové zbrane, kontrolovať celé Čierne more a ohrozovať Turecko, Irán a hlavne Rusko. Smola: v časoch, keď Krym bol ukrajinský to nestihli, a neskôr plány „jastrabom“ prekazilo referendum, v ktorom sa obyvatelia polostrova vyslovili za návrat do Ruska.
American Herald Tribune celkom otvorene uvádza, že stratégiu „privatizácie“ Krymu vypracovala administrácia bývalého prezidenta Baracka Obamu. Treba bolo zosadiť z funkcie vtedajšieho ukrajinského prezidenta Viktora Janukoviča, ktorý akosi „váhal“ a nevedel, kam z konopy. Po „sponzorovanom“ Washingtonom Majdane a úteku Janukoviča vytvorili sa dobré podmienky na to, že sa Washington dohodne s „majdanistami“ a vybuduje na Kryme svoje vojenské základne.
V tom období ukrajinské médiá písali, že boli pripravené dohody o vybudovaní troch amerických základní na Kryme a rozmiestnení amerických jadrových zbraní. Prvoradým cieľom bolo obsadenie základne Čiernomorskej flotily Ruska v Sevastopoli. Krymské referendum však prekazilo všetky plány Obamovej administrácie a sen o amerických vojenských základniach na Kryme sa rozplynul…
Autori článku v American Herald Tribune uvádzajú, že USA chceli i na Kryme rozmiestniť jadrové zbrane, aby bolo možné pohroziť Moskve a v prípade vojenského konfliktu zaútočiť. Obrovský záujem amerických a európskych vojenských expertov a tajných služieb potvrdzujú faktom, že, napríklad, ruskú ponorkovú základňu v Balaklave v okolí Sevastopoľa pred rokmi navštívilo 25 delegácií nielen z USA, ale aj NATO. Autori článku sa nazdávajú, že USA chceli „obsadiť“ Krym kvôli jeho veľmi výhodnej strategickej polohe: takto by USA mohli kontrolovať a ovplyvňovať okolité štáty – Turecko, Irán a hlavne Rusko.
Autori článku podotýkajú, že realita bola však iná: plány USA prekazilo krymské referendum, keď obyvatelia takmer jednohlasne hlasovali za návrat polostrovu do Ruska. Zbohom, nádeje, zbohom vyhrážky, zbohom, základne…
Eugen Rusnák