Hacène Kacimi riaditeľ zodpovedný za migráciu na alžírskom ministerstve vnútra vyjadril znepokojenie nad infiltráciou migrantov, vo veku dvadsať až tridsať rokov. Tí prichádzajúci zo Sýrie, Jemenu a Palestíny “cez kanály kontrolované ozbrojenými skupinami.” Hovoril o “ohrození národnej stability” o “bezpečnostnej hrozbe” a bol prekvapený skutočnosťou, že títo prisťahovalci prešli cez niekoľko krajín (Turecko, Jordánsko, Egypt, Sudán, Niger a Mali) bez snahy požiadať o politický azyl. “Skutočne ohrozené osoby zvyknú požiadať o azyl pri vstupe do prvej krajiny do ktorej vstúpia.”
Sýrčania podozriví z príslušnosti k porazeným islamistickým skupinám
Ako povedal Hacène Kacimi, niektorí z týchto migrantov, väčšinou ide o Sýrčanov, sú podozriví z príslušnosti k porazeným islamistickým povstaleckým skupinám, ktorí majú falošné, hlavne sudánske pasy. “Títo Infiltrátori pochádzajú z mesta Aleppo v Sýrii, a sú pretláčaní arabskými predstaviteľmi, ktorí podporujú ich rozmiestnenie v Alžírsku, aby ho destabilizovali”, povedal pre TSA Arabi citujúc alžírsky bezpečnostný zdroj. “Výber Alžírska nie je náhoda, je to súčasť plánu na destabilizáciu troch krajín ako je Alžírsko, Tunisko a Maroko.”
Úrad vysokého komisára pre utečencov (UNHCR) pri OSN bol znepokojený správou zo štvrtka 03. 01. 2019, týkajúcej sa osudu 120 ľudí pôvodom z arabských krajín, z ktorých 100 “pravdepodobne zmizlo” a dvadsať iných je “v súčasnosti niekde v púšti”, od 26. decembra 2018 po tom ako boli privezení alžírskymi silami na hranicu s Nigerom. Hacène Kacimi tieto informácie objasnil nasledovne:
„Sto Sýrčanov prekročilo pred niekoľkými týždňami južnú hranicu Alžírska, sprevádzaní miestnymi ozbrojencami, ktorých sme však rýchlo spozorovali, zastavili a po krátkom čase vyhostili. Informoval, že títo falošní utečenci prešli buď cez Turecko, Jordánsko, Egypt alebo Sudán pričom mali falošné sudánske pasy. Je to určite zločinecká sieť a mali by sme byť opatrní, aby sme im zabránili vniknúť na alžírske územie.“ Pripomenul tiež, že Alžírsko sa už z humanitárnych dôvodov postaralo o viac ako 50 000 sýrskych utečencov.
Je to ukážka aktívnej ochrany štátu, ktorá sa však nepáči ľudskoprávnym organizáciám, ktoré ako sa zdá, nerozlišujú naozajstných utečencov od teroristov. Takýto prístup chýbal pri migračnej vlne v rokoch 2015-2016, kedy prišlo do Európy približne 2 milióny migrantov z tretích krajín podľa údajov z Eurostatu, z ktorých približne 16 000 osôb bolo bez štátnej príslušnosti.
Európska únia nemá tiež žiaden prehľad, koľko z týchto ľudí boli bojovníci rôznych teroristických skupín. Alžírsko sa aktívne bráni. V Európe ešte stále nie je prijatý jednoznačný prístup k migrácii. Zatiaľ čo niektoré krajiny ako Taliansko, sa začali voči vstupu migrantov na svoje územie brániť, iné sú v tomto, ako napríklad Španielsko, stále benevolentné. Vzhľadom na to, že zdieľame schengenský priestor, nie sú potom žiadne krajiny, pred pôsobením bývalých teroristov v bezpečí.
Katarína Hlásniková