Podľa štatistík prezentovaných na tlačovej besede ľudia nad 60 rokov sú obeťami až v desiatich percentách všetkých násilných činov. Každý druhý prípad násilia na starších ľuďoch sa odohráva priamo v domácnostiach, najčastejšie ich týra vlastná rodina.
Zrakovo postihnutí ľudia sú zase možným cieľom agresorov napríklad pre ich horšiu orientáciu v priestore. „Ďalšia rovina je sťažený prístup k informáciám, je tu opäť možnosť nadvlády nad osobou so zrakovým postihnutím,“ povedala Tímea Hóková z Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska.
Na projekt pomoci týmto ohrozeným skupinám obyvateľstva je určených 74.580 eur, prevažne z nórskych fondov. Dohromady 77 percent z tejto sumy ide priamo na podporu jednotlivých cieľových skupín. Aliancia žien Slovenska v spolupráci s ďalšími organizáciami už vydala 12.000 informačných brožúr pre slabozrakých, nevidiacich a seniorov. Plánuje poskytovať aj právne, sociálne, psychologické a ekonomické poradenstvo.
Ohrozeným skupinám ľudí poskytnú pomoc osobne, telefonicky alebo cez internet. Za týmto účelom už vyškolili 15 pracovníkov, ktorí pôsobia na celom Slovensku. Ohrození ľudia nájdu potrebnú pomoc na telefónnych číslach 0903 519 550, 0800 172 500, kontaktovať môžu taktiež políciu na čísle 158 alebo integrovaný záchranný systém na čísle 112. Požiadať o pomoc možno aj na emailovej adrese alianciazien@alianciazien.sk či osobne navštíviť miestny úrad v blízkosti trvalého bydliska.
ml