„Nedeľa je voľný neviazaný čas, ktorý je daný každému individuálne na jeho spoločenské vzťahy. Na prvom mieste má stáť nedeľa, až potom prídu obchodné vzťahy.“
Nedeľa bez práce je však mnohým predstaviteľom rôznych oblastí a politikom stále viac tŕňom v oku, ako varoval aj Franz Georg Brantner z Rakúskeho zväzu odborov (ÖGB) a hovorca Aliancie za voľnú nedeľu – Rakúsko. Brantner zdôraznil:
„Blahobyt spoločnosti sa vyjadruje „práve aj v blahobyte času, ku ktorému 52 voľných nedieľ v roku podstatne prispieva. Neoliberáli a trhoví radikáli pravdaže nemajú zmysel pre spoločnosť a sociálnu vyrovnanosť. Poznajú iba zredukovaný pojem slobody – a síce hospodársku slobodu robiť obchody.“
Viedenská aliancia za voľnú nedeľu a Viedenské združenie katolíckych rodín sa jasne vyslovili proti čiastočnému otváraniu obchodov v nedeľu, príp. povoleniu turistických zón vo Viedni. Skutočnosť, že by to neznamenalo iba nevýhody pre zamestnancov v obchode, ale aj pre mnohé iné oblasti spoločnosti považuje viedenská aliancia za jasnú, ako sa vyjadrila vo vyhlásení.
Aliancii ide predovšetkým o ochranu kolegov, ktorí pre otvorené obchody v nedeľu majú ešte menej času na spoločenské kontakty.
„Zopár eur na nedeľných príplatkoch nie sú náhradou za chýbajúci spoločný život v rodine a za nevýhody pre celú spoločnosť,“ vyhlásila viedenská aliancia.
Zamestnanci obchodu sa už v minulých prieskumoch rozhodne vyslovili proti otváraniu obchodov v nedeľu, ako pripomenula Barbara Fruhwürthová predsedníčka Katolíckeho združenia rodín vo Viedni a zdôraznila: „V dobe, keď sa vyžaduje neustála dostupnosť a flexibilita v zamestnaní, je o to dôležitejšie chrániť oázy rodinného života.“
„Turistické zóny“ združenie rodín rozhodne odmieta. Ak by sa presadil nedeľný predaj v jednotlivých okrskoch, tak podľa Fruhwürthovej hrozí nebezpečenstvo dominového efektu: „Obchodné centrá sa nebudú nečinne prizerať a takisto žiadať rozšírený predaj, za čím budú nasledovať ďalšie obchodné ulice vo Viedni.“
Na význam nedele bez práce poukázal aj Alfred Trendl, prezident katolíckeho Zväzu rodín Rakúska (KFÖ):
„Nedeľa bez práce je na úžitok celej spoločnosti. Flexibilizáciou pracovného času dochádza stále častejšie k zmiešavaniu života v zamestnaní a v rodine. O to dôležitejšie sú vedomé prestávky pokoja, ktoré udávajú takt pre celú spoločnosť a nedeľa bez práce tieto prestávky pokoja zaručuje,“ povedal Trendl. Aj on varoval pred postupným podkopávaním voľnej nedele.
V súčasnosti znamená voľná nedeľa „blahobyt času a kvality života, ktoré netreba po každý raz znova vyrokovať,“ povedal prezident KFÖ. Súčasne sa poďakoval všetkým, ktorí musia v nedeľu pracovať: „Mnohí ľudia sa aj v nedeľu starajú o to, aby fungovala infraštruktúra. No my sa vedome zasadzujeme za to, aby tieto činnosti zostali výnimkami a aby sa práca v nedeľu nestala spoločenským pravidlom.“