Aleksandar Vučič pohrozil Západu „duchom“ maršala Žukova

❚❚

Bratislava 18. mája 2024 (HSP/Svpressa/Foto:AP/Risto Bozovic)

 

Srbského prezidenta už nebaví čakať na mrkvu zo Západu a stavil na Čínu, píše ruský autor Jevgenij Bersenev pre noviny Svobodnaja Pressa

Aleksandar Vučič
Na snímke srbský prezident Aleksandar Vučič

Srbský prezident Aleksandar Vučič zhodnotil očakávanú rezolúciu o „genocíde v Srebrenici“ na Valnom zhromaždení OSN citátom slávneho sovietskeho veliteľa. Povedal: „Ako povedal maršal Žukov, niektorí ľudia v Európe nám nikdy neodpustia, že sme ich oslobodili“.

.

Srbský prezident sa ohradil, že určite nie je maršal Žukov, ale „malý človek, zvolený prezident malej, ale slobodu milujúcej krajiny“, a zároveň prisľúbil, že bude brániť jej česť.

Belehrad bude proti tejto rezolúcii bojovať do poslednej chvíle, zdôraznil srbský líder v rozhovore pre televízny kanál RTS. Podľa neho v tejto otázke nebude existovať konsenzus a kompromis medzi jeho republikou a krajinami NATO.

.

Vučič poznamenal, že doteraz nebolo predložené žiadne presvedčivé zdôvodnenie obvinení voči Belehradu, preto nemá zmysel hľadať spravodlivosť u tých, ktorí o ňu nemajú záujem.

„Neustále nám klamú, a to je to najmenej, čo im poviem do očí. To, čo im poviem na Valnom zhromaždení, vojde do dejín bez ohľadu na to, čo kto dnes hovorí.“

Srbský líder sa vyjadril o krivdách a rozsudkoch haagskeho tribunálu pre bývalú Juhosláviu. „Preto chcem ľuďom v Srbsku povedať, že v nadchádzajúcom období to bude pre nás ťažké, ale budeme pracovať, budeme bojovať a potom budeme pracovať ešte viac.“

Rusko sa predtým na Valnom zhromaždení OSN postavilo proti rezolúcii o uznaní udalostí v Srebrenici za genocídu, čo oznámil stály zástupca Ruska pri tejto organizácii Vasilij Nebenza. Podľa neho dokument, ktorý presadzuje Bosna a Hercegovina spolu s niektorými západnými krajinami, nemá nič spoločné s uctením pamiatky obetí týchto tragických udalostí, je „jednostranný a politicky nabitý“.

Otázka udalostí v Srebrenici v roku 1995 sa nevyťahuje náhodou, stala sa nástrojom západných krajín na využitie moslimov vo vlastných záujmoch, povedal Vadim Truchačev, docent na Katedre medzinárodných vzťahov a zahraničných regionálnych štúdií Ruskej štátnej univerzity.

.

– Bosna a Hercegovina tak vytrvalo presadzuje túto rezolúciu, pretože pre bosnianskych moslimov je Srebrenica súčasťou národného mýtu. A pre nich je dôležité, aby sa ukázali ako obete a Srbi ako agresori. A Západ sa svojho času postavil na stranu moslimov, pretože Srbov považuje za „agentov ruského vplyvu v Európe“. A teraz rezolúciu vytiahli, aby vyvinuli tlak na Srbsko.

„SP: Má Západ okrem tejto rezolúcie aj iné prostriedky na vyvíjanie tlaku na Srbsko?

– Uvalenie sankcií na Srbsko by Západ nič nestálo – zastaviť tam vývoz niektorých technológií, obmedziť tamojšie kapitálové investície. Je možné obmedziť možnosť Srbov pracovať v krajinách EÚ. Samozrejme, na nátlak sa využijú kosovskí Albánci.

„SP“: Môže byť Vučićovo vyhlásenie znakom akéhosi začiatku konsolidácie podmienečne proruských síl v Európe? Vezmime si nedávne zhromaždenia „Nesmrteľného pluku“ v Bulharsku a Nemecku, ktoré sa konali napriek silnému tlaku úradov. Navyše, aj druhá strana siaha po drsných metódach – vezmime si napríklad pokus o atentát na slovenského premiéra Fica.

– To skôr naznačuje, že hranica neopätovaných ústupkov Západu bola prekročená. A že Vučič počas návštevy Si Ťin-pchinga pravdepodobne získal väčšiu podporu Číny ako predtým.

.

Pokiaľ ide o posilnenie proruských síl – keď budú mať vo voľbách viac ako súčasných 15 percent, potom o tom môžeme hovoriť.

Balkanista Oleg Bondarenko vysvetlil reakciu prezidenta Vučiča bezprecedentným tlakom na Belehrad.

– Západ tlačí viac ako kedykoľvek predtým, keďže Srbsko je jedinou krajinou v Európe, ktorá nezaviedla sankcie voči Moskve. Okrem toho existuje silný tlak na uznanie nezávislosti Kosova. To všetko je pokusom potrestať Srbsko za jeho neústupnosť. Pokiaľ ide o rezolúciu OSN, nemá priame jednoznačné dôsledky, pretože nemá záväzný, ale odporúčací charakter. Z hľadiska reputácie je to však, samozrejme, vážny úder.

„SP: Takže rétorika, ktorá tak dráždi Západ, je obrannou reakciou?

– Je, Vučič sa bráni a nedávno vymenoval najviac proruskú vládu v histórii krajiny. Minule mal prednášku v Ruskom dome, v ktorej citoval maršala Žukova. To je, mimochodom, bezprecedentný krok, keď hlava štátu prednáša v Ruskom dome o druhej svetovej vojne, vo svete nie sú iné takéto príklady. Takže jeho postoj je spôsobený práve neslýchaným tlakom Západu.

„SP“: Napriek tomu okrem morálnej pevnosti potrebujete aj významnú politickú podporu.

– Pripomínam, že Si Ťin-pching nedávno navštívil Srbsko. Mal dlhé stretnutie s Vučičom a s čínskym lídrom pricestovali aj mnohí podnikatelia. Si, pripomínam, označil Srbsko za priateľa Číny a významného partnera a spojenca v regióne.

Je možné, že Vučič je na jednej strane jednoducho unavený z čakania na nejakú mrkvu z Európy a na druhej strane dostal od Pekingu isté a dosť vážne záruky. To teraz určuje jeho slová a činy.

„SP“: Môže Vučičova rétorika pokračovať v konkrétnych činoch – vieme, že vo viacerých európskych krajinách sa napriek zákazom uskutočnili akcie „Nesmrteľného pluku“….

– Táto akcia pokračuje na Balkáne, a to predovšetkým v Srbsku.

.

„SP“: Aktívnejší sú aj politici, ktorí sa zasadzujú za zdravé vzťahy s Moskvou. Vrátane dramatických udalostí na Slovensku. Sú pragmatickí politici pripravení nejakým spôsobom koordinovať svoje kroky?

– To môže mať len deklaratívny charakter. Veď takýchto krajín je málo a sú veľmi rozdielne. Napríklad Slovensko a Maďarsko sú členmi Európskej únie, zatiaľ čo Srbsko členom tohto združenia nie je. Okrem politických deklarácií sú sotva možné akékoľvek solidárne akcie, keďže tieto krajiny existujú v zásadne odlišných ekonomických modeloch a hospodárskych súradniciach.

 

Prečítajte si tiež

 

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

Včera 20:17

Medveď napadol v chorvátskom národnom parku Plitvické jazerá 64-ročného muža na prechádzke, ktorého pohrýzol do ruky. Miestneho obyvateľa previezli do nemocnice v meste Gospič, informovala chorvátska televízia HRT. Lekári uviedli, že jeho zranenie nie sú závažné.

Včera 20:10

Moslimské krajiny by mali vytvoriť alianciu proti “narastajúcej hrozbe rozpínavosti” Izraela, vyhlásil v sobotu turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Včera 20:05

V 1. kole nového ročníka MOL ligy vyhrali hádzanárky Slavie Praha doma nad PSG Zlín 28:23.

Včera 19:52

Akcie v USA sa v piatok výrazne oslabili, pričom širší index S&P 500 má za sebou najhorší týždeň od marca 2023 a technologický index Nasdaq Composite od roku 2022. Slabé údaje z trhu práce totiž podporilo obavy o zdravie ekonomiky Spojených štátov a investori sa zbavovali technologických titulov s vysokou valuáciou.

Včera 19:45

Technický problém, ktorý v sobotu spôsobil rozsiahle narušenie železničnej dopravy v časti Nemecka, sa podarilo vyriešiť. Oznámila to železničná spoločnosť Deutsche Bahn (DB) s upozornením, že počas zvyšku dňa možno očakávať meškania spojov.

Včera 19:09

Tisíce ľudí protestovali v sobotu vo Francúzsku proti vymenovaniu konzervatívneho politika Michela Barniera za nového premiéra. Účastníci kritizovali tiež prezidenta Emmanuela Macrona za tento krok.

Včera 19:08

Hokejisti Liptovského Mikuláša dosiahli prvé víťazstvo na Tatranskom pohári, keď zdolali v sobotu Košice 3:2 po predĺžení a nájazdoch. Rozhodujúci nájazd Liptákov premenil Vadim Pereskokov, ktorý sa podieľal aj na oboch góloch z hry. Najprv asistoval Martin Réwayovi pri vyrovnávajúcom góle na 1:1 a v záverečnom dejstve sám zariadil predĺženie.

Včera 18:59

Hádzanárky DHK Baník Most vyhrali v 1. kole nového ročníka MOL ligy nad hráčkami DHK Zora Olomouc vysoko 43:27.

Včera 18:54

Psychicky chorý Francúz v sobotu dobodal svoju partnerku a ich dve malé deti, ďalšie dve osoby zranil. Incident sa odohral v malom meste juhovýchodne od Paríža.

Včera 18:51

Britský premiér Keir Starmer a írsky premiér Simon Harris v sobotu vyhlásili, že sa ich krajiny presúvajú od “rozporov späť k priateľstvu”. Urobili tak počas Starmerovej návštevy Dublinu, ktorá bola súčasťou úsilia o zlepšovanie vzťahov, ako aj britských väzieb s Európskou úniou.

Včera 18:09

Ruské sily obsadili dedinu v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny, oznámilo v sobotu ruské ministerstvo obrany.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke zber jabĺk v sade Novosad v katastri obce Cabaj-Čápor v okrese Nitra

Autor: TASR-Henrich Mišovič

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.
.
.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali