Bratislava 2. februára 2024 (HSP / Euronews/ Foto :Pixabay )
Nový výskum WHO uskutočnený pred Svetovým dňom boja proti rakovine je interpretovaný redakciou Euronews a poukazuje na rastúci výskyt rakoviny na celom svete
Do roku 2045 očakáva WHO v Európe nárast počtu prípadov rakoviny o viac ako 20 %. Odhadovaný vývoj situácie ilustrujú grafy zverejnené v Euronews.
Podľa nových odhadov Medzinárodnej agentúry pre výskum rakoviny (IARC) sa počet nových prípadov rakoviny v Európe v nasledujúcich dvoch desaťročiach zvýši o 22,5 %.
Výskum IARC
Výskum odhaduje, že počet diagnostikovaných prípadov rakoviny v rokoch 2022 až 2045 celosvetovo vzrastie o 55 percent. Odhaduje sa, že zo zhruba 19,9 milióna prípadov rakoviny v roku 2022 počet prípadov vzrastie na 30,9 milióna prípadov v roku 2045.
Nové odhady boli zverejnené pred Svetovým dňom boja proti rakovine, ktorý pripadá na 4. februára. Podľa IARC, agentúry zaoberajúcej sa rakovinou spadajúcej pod Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO), odhady zdôrazňujú “rastúce bremeno” rakoviny a potrebu riešiť nerovnosti v oblasti rakoviny.
„Medzi faktory, ktoré prispievajú k nárastu, patrí starnutie populácie, tabak, alkohol a obezita, ako aj znečistenie ovzdušia,“ uviedla agentúra.
V súčasnosti rakovinou počas života ochorie približne jeden z piatich ľudí. Výskum ukazuje, že na rakovinu zomiera približne jeden z deviatich mužov a jedna z dvanástich žien.
S nárastom výskytu rakoviny sa zvýši aj úmrtnosť na rakovinu, a to z odhadovaných 9,7 milióna ľudí v roku 2022 na 16,6 milióna ľudí na celom svete v roku 2045.
Podľa novej analýzy by sa počet úmrtí na rakovinu v Európe mohol zvýšiť o 32 %.
Najčastejšie druhy rakoviny v Európe a rozdiely v ich liečbe
V Európe je najčastejším typom rakoviny rakovina prsník. Nasleduje rakovina prostaty a rakovina hrubého čreva. Vyplýva to z odhadov IARC, agentúry WHO pre rakovinu, na rok 2022.
Najčastejšie druhy rakoviny, ktoré spôsobujú úmrtie sú podľa údajov EÚ rakovina pľúc, rakovina hrubého čreva a prsníka.
V novej správe Únie pre medzinárodnú kontrolu rakoviny (UICC), ktorá bola tiež zverejnená tento týždeň, sa zistilo, že v Európe existujú výrazné nerovnosti, pokiaľ ide o prístup k onkologickej starostlivosti.
„Napríklad vo Švédsku je u ľudí s nízkym sociálno-ekonomickým statusom vyššie riziko úmrtia na rakovinu v porovnaní s tými, ktorí sú privilegovanejší, “ zistila UICC.
V Portugalsku je približne až 30 % najčastejších príčin rakoviny spojených s tabakom.
„Napriek pokroku, ktorý sa dosiahol v oblasti včasného odhaľovania rakoviny , liečby a starostlivosti o pacientov s rakovinou, existujú významné rozdiely vo výsledkoch liečby rakoviny nielen medzi regiónmi sveta s vysokými a nízkymi príjmami, ale aj v rámci jednotlivých krajín,“ tvrdí Cary Adams, vedúci UICC.
„To, kde niekto žije, by nemalo rozhodovať o tom, či žije. Existujú nástroje, ktoré vládam umožňujú stanoviť priority v oblasti starostlivosti o onkologické ochorenia a zabezpečiť, aby mal každý prístup k cenovo dostupným a kvalitným službám. Nie je to len otázka zdrojov, ale aj politickej vôle,“ uviedol Adams.
Medzi opatrenia, ktoré UICC požaduje, patrí zvýšenie financovania rozdielov v oblasti rakoviny, začlenenie onkologických služieb do národných zdravotných dávok a zavedenie spoločných programov skríningu rakoviny.