Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) podporila pred voľbami zmenu vládnej moci. Potom, ako v januári dopravcovia zorganizovali protesty a dostali prísľub, že sa ich situácia bude riešiť, verili, že sa veci konečne pohnú. Je však pol roka po voľbách a vidia, že sú presne tam, kde boli predtým: odpoveďou na ich požiadavky sú len neurčité sľuby, ktoré zatiaľ nikam nesmerujú.
Dopravcovia toho už majú dosť. Sú znepokojení neochotou vlády splniť to, čo im prisľúbila. „Vyslovujeme pochybnosti o dôveryhodnosti protirečiacich si vyhlásení ministra dopravy a výstavby vo veci nového mýtneho tendra,“ hovorí vyhlásenie UNAS.
„Desať rokov sme platili predražené mýto, ktoré nešlo do ciest, ale súkromným firmám, ale Národná diaľničná spoločnosť nedokázala ani so zvyškom vybraných finančných prostriedkov riadne hospodáriť. Na základe uvedených skutočností požadujeme zveriť kontrolu výberu mýta nám, autodopravcom. Len keď bude mýto vyberané a kontrolované tými, ktorí do neho najviac platia, môže byť jeho výber spravodlivý, so zárukou, že mýto opäť nebude netransparentne rozkrádané,“ uvádza sa vo vyhlásení UNAS.
Autodopravcovia sú pobúrení skutočnosťou, že hoci štát súkromnej spoločnosti už dávno zaplatil jej náklady na výstavbu a prevádzku mýtneho systému, stále ide obrovská časť vybraného mýta kamsi do cudziny. „Za mýto chceme platiť, ale nie do súkromných vreciek v daňovom raji,“ hovoria nahnevaní dopravcovia.
A UNAS čoraz nástojčivejšie deklaruje: „Nesúhlasíme s tým, aby starý systém bol v prevádzke až do roku 2024. Žiadame, aby vláda splnila sľuby, ktoré autodopravcovia dostali. Ide o zníženie sadzieb mýta a účasť autodopravcov vo výberovej komisii na nový mýtny systém, aby sa zabezpečila čo najvyššia transparentnosť tohto tendra.“
Zatiaľ sa však nezmenilo nič, a ani to nevyzerá, že by sa situácia mala v dohľadom čase zlepšiť. Pesimisti hovoria, že už dopredu vedeli, že to takto dopadne. Pesimisti sú totiž toho názoru, že realitou je tá najhoršia zo všetkých možností: že je viacmenej jedno, koho si v tzv. „demokracii“ občania zvolia, pretože systém funguje (resp. nefunguje) viacmenej rovnako, bez ohľadu na to, aká vláda je práve v úrade – reálna ekonomika je plne v pazúroch nadnárodných štruktúr a aj tá časť moci, ktorá by mohla byť v rukách občanov, sa po jej delegovaní na volených zástupcov roztratí medzi právnickými, alibistickými, politikárskymi a korupčnými ozubenými kolieskami úradníckej „deep state“ mašinérie. A že psí hlas do neba nejde a panstvo sa s chudobou o moc v skutočnosti nikdy deliť nebude.
To si myslia pesimisti. Ale optimisti naopak veria, že vláda nakoniec svoje sľuby splní. Že mýtny systém odkúpi, zabezpečí jeho efektívnu správu, dá dopravcom možnosť podieľať sa na jeho kontrole a peniaze za mýto začnú konečne prúdiť do opravy rozbitých ciest.
A vy si čo myslíte: ktorá verzia je pravdepodobnejšia?
Ivan Lehotský