Damask 1. decembra 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Ghaith Alsayed)
Velenie sýrskej armády v sobotu potvrdilo informácie, že teroristi vstúpili do mnohých štvrtí Aleppa. Podľa vyhlásenia armády militanti sa stále nedokážu v meste presadiť vzhľadom na to, že ozbrojené sily pokračujú v úderoch v očakávaní posíl. Armáda uviedla, že pri kladení odporu teroristom v Aleppe a Idlibe boli zabité desiatky príslušníkov armády. Jednotky sa presunuli, aby zachránili životy civilistov a vojakov a pripravili sa na protiofenzívu. Tento týždeň skupiny napojené na hnutie Hayat Tahriral-Sham porušili dohodu o deeskalácii a zaútočili na provincie Aleppo a Idlib. Podľa televíznej stanice Al Mayadeen teroristi v sobotu večer kontrolovali viac ako 40 % západných štvrtí Aleppa. Ozbrojení povstalci sa objavili aj v historickej citadele mesta
Na iránskom konzuláte v sýrskom Aleppe došlo k teroristickému útoku, uviedol oficiálny predstaviteľ ministerstva zahraničných vecí islamskej republiky Esmail Baghaei. Pri incidente nebol nikto zranený. Baghaei útok odsúdil a uviedol, že Irán prijme všetky potrebné opatrenia na postavenie páchateľov pred súd na právnej aj medzinárodnej úrovni.
Podľa špecializovaných telegramových kanálov sa situácia v okolí Aleppa rýchlo zhoršovala. Bojovníci postupovali z troch strán naraz: na západe v okolí Bašnitry, na juhozápade na odrezanom úseku diaľnice M-5 a na juhu pri Sarakibe. Vládne sily zatiaľ túto dedinu stále držia. Pôsobí tu jedna z najsilnejších formácií, 25. divízia špeciálnych síl, ktorú vycvičili ruskí inštruktori. Militantom sa cez ňu nepodarilo prejsť. Ministerstvo obrany vo štvrtok uviedlo, že extrémistické skupiny utrpeli veľké straty na vybavení a živej sile. Napriek tomu sa aktivita militantov neznižuje.
Bojovníci hnutia HayatTahriral-Sham a ich prisluhovači začali útočiť na mesto Anadan, deväť kilometrov severozápadne od Aleppa, aby prerušili dôležitú cestu na sever do Nubolu a Al-Zahry, kadiaľ by sa teoreticky mohli evakuovať civilisti a ustúpiť vojská. Podľa všetkého chcú Aleppo obkľúčiť. Na západe pokračujú ťažké boje v okolí Kjafr Dael a Baškatinu. Na juhu militanti obsadili DžamijatKahrabu a Chán al-Assal a získali tam mnoho trofejí – delostrelectvo, tanky, muníciu a vozidlá. Odtiaľ teroristi postupujú smerom k samotnému Aleppu.
Prezident Asad zdôraznil, že Sýria naďalej bráni svoju stabilitu a územnú celistvosť proti všetkým teroristom a tým, ktorí ich podporujú, a je schopná ich poraziť a zničiť s pomocou spojencov a priateľov. Velenie sýrskych ozbrojených síl predtým v sobotu informovalo o smrti desiatok príslušníkov armády počas bojov proti teroristom v provinciách Aleppo a Idlib. Armáda uskutočnila redislokáciu s cieľom zachrániť životy civilistov a vojakov a pripraviť sa na protiofenzívu. Vojská SAA zasiahli zásobovacie línie militantov západne od mesta Aleppo a zaútočili na koncentrácie teroristov v Idlibe.
Podľa tureckého denníka Aydınlıksa USA snažia ovládnuť región okolo Aleppa s pomocou teroristov HayatTahriral-Sham(HTS). Či sa ich Sýrii podarí zatlačiť späť, bude podľa denníka závisieť od krokov Ruska a Turecka, preto sýrska strana vyzýva Ankaru, aby spoločne bojovali proti extrémistom.
Aké sú dôvody tejto katastrofy?
Dôvodom obsadenia časti Aleppa teroristami bol podľa orientalistu Kirilla Semjonova rozklad sýrskeho politického systému vrátane armády a bezpečnostných štruktúr.Odporcovia BašáraAsada využili aj izraelské údery proti proiránskym silám v SAR a Libanone. Teroristi teraz kontrolujú viaceré štvrte Aleppa. „Sýrska vláda preukázala úplnú neschopnosť uskutočniť reformy a nájsť potrebné riešenia. Týka sa to všetkých sfér vrátane armády. Od roku 2020 sa pre ozbrojené sily Sýrskej arabskej republiky (SAR) neurobilo nič, aby sa zlepšila ich situácia, sú vo veľmi zlej situácii,“ konštatuje orientalista a expert Ruskej rady pre zahraničné veci. Zhoršenie situácie v posledných dňoch súvisí aj s masívnymi izraelskými údermi na ciele v Libanone a Sýrii.Terčom Izraelčanov boli najviac bojovo pripravené proiránske sily, ktoré sa museli presunúť, a to aj z Aleppa. To ešte viac oslabilo sýrsku skupinu síl v Aleppe. Tvoria ju najmä proiránske formácie. Jednotky, ktoré zostali v meste, boli vlastne nebojaschopné a pri prvom tlaku utiekli zo svojich pozícií,“ dodal expert.
Pred začiatkom vojny v roku 2010 bolo toto mesto najväčším v krajine. „Ak sa vláde krajiny podarí presunúť do Aleppa časť svojich bojovo pripravených jednotiek, niektoré štvrte zostanú pod ich kontrolou, ale hlavná časť mesta už prešla do rúk odporcov prezidenta Baššára al-Asada. Otázne je len to, do akej miery oni sami očakávali takýto prielom a či sa im podarí nad Aleppom vytvoriť kontrolu, pre nich je táto situácia do značnej miery neočakávaná, nie je ľahké kontrolovať také veľké mesto. Teroristické skupiny vrátane Hayat Tahriral-Sham (predtým známa ako Jebhatal-Nusra*), ktoré sa podieľajú na obsadení Aleppa, vytvorili v Idlibe pravidelnú armádu. Vedú vojnu modernými metódami, aktívne využívajú bezpilotné lietadlá a útočnú taktiku malých mobilných skupín. Celkovo bolo vytvorených približne 30 brigád bojovo pripravených síl s jednotnou veliteľskou štruktúrou. Uskutočnili nielen vojenské cvičenia, ale založili aj vojenskú akadémiu,“ zdôraznil expert a dodal, že sa zmenil aj proces dopĺňania bojových radov, teraz sú dvere otvorené pre všetkých, ktorí chcú bojovať, nielen pre ideologických salafistov.
Katastrofe v Aleppe sa podľa amerického politilóga Andrewa Korybkadalo vyhnúť a je presne tak zlá, ako vyzerá. Postup teroristov/povstalcov (podľa toho, z ktorej strany sa pozeráte) podporovaných Tureckom na Aleppo, bol pre väčšinu pozorovateľov šokom. Od prímeria v marci 2020 do súčasnosti uplynulo takmer pol desaťročia mieru, no na túto možnosť sa v Sýrii prakticky nič nepripravilo. A to aj napriek tomu, že frontová línia zostala zhruba dve desiatky kilometrov od Aleppa, čo malo Asadovi pripomenúť, aké zraniteľné je druhé najvýznamnejšie mesto jeho krajiny. Americký politilóg Andrew Korybko rozoberá päť dôvodov, prečo bola Sýria zaskočená:
1. Spokojnosť a korupcia. Sýrska arabská armáda (SAA) zaspala na vavrínoch, pretože prímerie sprostredkované Ruskom považovala za samozrejmosť, po ktorej sa v krajine rozbehla neslávne známa korupcia, ktorá degradovala jej bojaschopnosť. Neexistuje ospravedlnenie, prečo sa na spravodajstvo, sledovanie a prieskum nepoužili ani základné bezpilotné lietadlá na odhalenie hromadenia síl teroristov, ktoré tomuto postupu predchádzalo. Veľká časť toho, prečo SAA nič neurobila, je pravdepodobne preto, že predpokladala, že tieto povinnosti za ňu prevezmú jej ruskí a iránski spojenci.
2. Rusko-iránska rivalita. Rusko a Irán bojovali spoločne proti terorizmu v Sýrii, ale sú to aj rivali, ktorí medzi sebou súperia o vplyv nad Damaskom. Ich súperenie je také intenzívne, že Rusko väčšinou žiaľ nerobí nič iné, len sa občas sťažuje, keď Izrael bombarduje tamojšie Iránske revolučné gardy (IRG), pričom Sýrii zväčša neposkytlo prostriedky na zachytenie týchto útokov alebo následnú odvetu. Keby neboli rivalmi, Rusko a Irán by mohli spoločne posilniť SAA, vykonávať v Idlibe sledovanie a prieskum a posilniť obranu Aleppa.
3. Rozptýlení a ochromení spojenci. Aby navyše, čo je pre Sýriu ešte horšie, postup teroristov/povstalcov na Aleppo prišiel práve v čase, keď je Rusko rozptýlené špeciálnou vojenskou operáciou (ŠVO) a Irán ochromený svojimi vojnami s Izraelom. Bez dostatočnej ruskej leteckej sily a iránskej živej sily vrátane tej, ktorú by si mohol povolať Hizballáh, bude pre SAA mimoriadne ťažké vytlačiť útočníkov z Aleppa. Tento faktor, viac než ktorýkoľvek iný, by mohol dokonca spečatiť jej osud.
4. Ignorovanie lekcií ŠVO. Aj uprostred rusko-iránskeho súperenia a spomínaných problémov spojencov sa SAA mohla sama poučiť z lekcií ŠVO a zodpovedajúco sa oveľa lepšie pripraviť na to, čo sa nakoniec stalo. Doterajší útok charakterizovala majstrovská taktika bezpilotných lietadiel a strategicky rozptýlených jednotiek, čo sú charakteristické znaky ŠVO, avšak SAA na to nebola vôbec pripravená. Musí preto prevziať konečnú zodpovednosť za to, že si nesplnila svoju povinnosť poučiť sa z tohto konfliktu a prispôsobiť tomu svoju obranu.
5. Neprijatie kompromisu v záujme mieru. Posledným dôvodom, prečo bola Sýria zaskočená, je skutočnosť, že neprijala kompromis v záujme mieru tým, že odmietla Ruskom napísaný kompromisný „návrh ústavy“ z roku 2017, ktorý bol podrobne konštruktívne kritizovaný v článku 21CenturyWire. Rusko v návrhu zrejme plne nezvážilo, ako by jeho dobre mienené návrhy mohli USA a ich spojenci zlomyseľne využiť pri prenose hybridnej vojny v Sýrii do právno-politickej sféry po prípadnom ukončení jej vojenskej časti. Je totiž plný ústupkov, takže možno sympatizovať so Sýriou, že ho odmietla, ale pri spätnom pohľade to mohlo konečne vyriešiť konflikt, a tak zabrániť pokračujúcemu fiasku v Aleppe. Z tohto dôvodu by sa mohla v týchto zúfalých časoch oživiť, ale „opozícia“ by teraz mohla požadovať ešte viac ústupkov.
Katastrofu v Aleppe teda bolo možné odvrátiť a je rovnako zlá, ako vyzerá. Nie je žiaľ súčasťou „majstrovského šachového plánu“ na uväznenie teroristov v kotle, ako naznačovali alebo tvrdili niektorí členovia komunity zainteresovaných médií. Pozorovatelia by mali odmietnuť pohľad, ktorý šíria tí, ktorí sa už zdiskreditovali svojimi fantastickými názormi na ŠVO a blízkovýchodné vojny. Politicky nepohodlná pravda je žiaľ taká, že Sýria bola zaskočená, SAA nezareagovala včas a to najhoršie možno ešte len príde.
Prečítajte si tiež:
- Asad mobilizuje spojencov, situácia je kritická v ďalšom meste
- Čo je nové v Aleppe? Rusi posielajú ďalšiu vojenskú pomoc