Dokážeme vybudovať skleníky o 70% lacnejšie ako napr. holandské firmy. Vyriešime chudobu v južných okresoch na Slovensku. Jeden hektár skleníka zamestná od 15 do 20 ľudí pre bežné plodiny, 30 ľudí na hektár pre veľmi husto pestované jahody – vertikálne sadené, 50 – 60 ľudí na hektár pre pestovanie hríbov. Tu však naše ambície nekončia.
Budeme pestovať nielen bežnú zeleninu a ovocie ako (uhorky, paprika, paradajky, jahody, šalát, bylinky) ale aj exotické ovocie – papaya, citrusy, kiwi, červený melón, žltý melón, mango, dragon fruit a iné. (napr. banány sa neoplatí lebo sú lacné).
Podľa Radovana Černáka zo Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra je na našom území k dispozícii 6.234 MW tepelnej energie, ale reálne sa využíva len 345 MW. „Zo 141 geotermálnych vrtov sa v súčasnosti využíva 46. Z toho veľká väčšina z nich sa nachádza v centrálnej depresii Podunajskej panvy,” podčiarkol vedecký pracovník Oddelenie hydrogeológie a geotermálnej energie.
Na juhu Slovenska máme ohromné množstvo geotermálnej energie. Väčšina prieskumov je ešte zo 70. až 80. rokov, takže budeme aktualizovať prieskumy. Na ministerstve životného prostredia preto vytvoríme sekciu Geotermálne energie a zmapujeme pomocou 3D modelov seizmické prieskumy všetkých lokalít nanovo a navrhneme miesta pre budovanie skleníkov, konzervárni a potravinárskych spracovateľských závodov.
Skleníky budeme budovať ako podniky so štátnym kapitálom v spolupráci so súkromnou sférou. Vzniknú spoločné podniky a štát na tom bude zarábať.
Zamestnáme enormné množstvo ľudí v chudobných regiónoch a tým začneme energicky diverzifikovať slovenské hospodárstvo ako súčasť novej hospodárskej politiky NAJ (aby sme viac neboli lacná montovňa pre zahraničné korporácie. Investície do armády zastavíme na nulu). Značnú časť plodín a výrobkov z plodín následne dostaneme na pulty obchodov zmenou zákona o obchodných reťazcoch. Budeme nielen potravinovo sebestačný, ale začneme exportovať na Západ aj na Východ.
Aj drevospracujúci priemysel ožije, pretože drevo zakážeme vyvážať a začneme ho doma spracovávať na drevodomy, nábytok, papierenské výrobky a iné. Pridaná hodnota týmto získaná zvýši DPH Slovenska o 1 miliardu eur ročne. Len pripomínam, že zavedieme súbežne min. mzdu 1.000 eur, takže o slušných a motivačných zárobkoch už nebude potrebné na Slovensku pochybovať.
Oživíme turizmus na Slovensku treba si brať príklad z maďarského turizmu alebo rakúskeho. Na Slovensku máme tržby s turizmu len cca 2,8 % z HDP (v Maďarsku je to 4,2%, v Rakúsku 4,8%).
Celú politiku potravinovej sebestačnosti a skleníkového hospodárstva majú v rukách odborníci NAJ, ktorí pripravujú konkrétne zavedenie našich opatrení v oblasti poľnohospodárstva do praxe.
Redakciu informoval Ing. Viktor Béreš, predseda strany NAJ