Bratislava 31. augusta 2022 (HSP/kp.ru/Foto:TASR/AP)
Vojenský expert Michail Onufrienko: Ukrajina to nazýva protiofenzívou, ale pre nás sú to len boje
Zelenského jednotky sa pokúsili o protiútok južným smerom (aspoň to tvrdia ukrajinskí predstavitelia). Začalo sa to, ako vždy, videom na sociálnych sieťach, na ktorom sa istý ruský vojak “v panike skrýva pred masívnym ostreľovaním z Ukrajiny”. Potom prišiel útok ukrajinských predstaviteľov všetkých smerov na obsadené mestá a dediny a začali sa objavovať videá s technikou a bojmi.
Ruské ministerstvo obrany si dalo pauzu a ráno zverejnilo svoju víziu “protiofenzívy” ukrajinskej armády v Chersonskej a Záporožskej oblasti.
Čo sa vlastne deje na fronte, vysvetlil vojenský expert Michail Onufrienko v rozhovore so Sergejom Mardanom v rádiu “KP” (97,2 FM).
Tri vetvy útoku
– Dávajte pozor, začalo sa to hlučnými vyhláseniami: od skorého rána sa objavilo video s nejakým plaziacim sa, kečupom potretým vojakom, ktorý rozprával, ako brutálne ukrajinská armáda prešla do útoku. Potom, súbežne so silným ostreľovaním celej Chersonskej oblasti, nasledovala celá rada vyhlásení. Až potom sa začali skutočné boje.
– Ukrajinci hovoria o ofenzíve na celom fronte, naše ministerstvo obrany uvádza len niektoré úseky.
– Pretože pre nás sú to obyčajné bitky. Pokus o ofenzívu pri diaľnici do Nikolajeva sme nepovažovali za protiofenzívu. Útočilo o niečo viac jednotiek obrnenej techniky, pár čiat pechoty. Boli odrazení a stiahli sa. No a čo?
Domnievame sa, že protiofenzíva prebiehala v troch smeroch.
Hlavný úder sa uskutočnil severovýchodne od známeho Davydovho Brodu (je to pravý breh Dnepra, priamo na hranici s Nikolajevskou oblasťou). Tam chceli obkľúčiť naše zoskupenie, poraziť ho a presunúť sa na Vysokopoľsko a ďalej na juh.
Najúspešnejší bol ich úder južne od Davidovho Brodu – tam sa nepriateľovi podarilo postúpiť o 6 kilometrov (a nebolo to žiadne tajomstvo – plány boli vyslovené už dva týždne predtým). Tu chceli odrezať celé naše zoskupenie na pravom brehu Dnepra. Ani tam však neuspeli – postupovali 6 km v čistej línii a obsadili dedinu s dvoma ulicami dlhými 800 metrov.
Došlo aj k úderu pri Blagodatnom, ktorý mal odpútať pozornosť. Bola to však aj veľká hlúposť – prišli o dve útočné lietadlá Su-25 a jeden vrtuľník Mi-8. Tento protiútok sa skončil tým, že zo 7 až 8 bojových vozidiel pechoty a 4 až 5 tankov polovicu stratili, niekoľko desiatok vojakov bolo zabitých a zvyšok následne ustúpil.
Najväčšie straty mali v smere hlavného útoku. Tam sa zapojila sila o veľkosti celej brigády.
Celkovo sa na týchto útokoch podieľalo až 1,5 brigády. To znamená, že celkový počet síl mohol byť až 5 – 6 tisíc osôb.
A monštruózne množstvo techniky – je najväčšou porážkou Kyjeva v celej druhej fáze operácie. Strata takmer 60 obrnených vozidiel v jednom smere za jeden deň je obrovská strata. Ak každý mesiac uskutočnia jednu alebo dve takéto operácie, do konca roka sa vojna skončí. Jednoducho im dôjde vybavenie (aj so zásobami zo Západu).
Čo sa týka ľudí, jednoducho ich neberú do úvahy, nešetria ich. Čisto pragmatický prístup: “Stále ich máme dosť”. Dokážu zvolať a zmobilizovať ešte nie jeden stotisíc ľudí.
Politici majú konflikt s armádou
– Deň predtým Zelenskyj opäť prehovoril. Pohyboval obočím, pohyboval očami a všemožne naznačoval, že “je to tu, začalo sa to! Prečo o tom vôbec hovoriť?
– Situácia bola zrejme naozaj taká, že ofenzíva sa musí uskutočniť na internete. Začali naozaj dobre. Ráno všetci hovorili: šéf Odeskej oblasti povedal, kto sa chystajú zaútočiť… Potom vedúci tlačového strediska velenia “Juh” – Gumenjuková: “Teraz všetkých roztrháme ako Tuzik ohrievaciu fľašu”. A potom ticho od tej istej Gumenjukovej: “Ofenzíva si vyžaduje ticho”. A čo je najzaujímavejšie, vo večernej správe ukrajinského generálneho štábu sa o útoku na Cherson vôbec nič nehovorí.
– Môže to byť preto, že skutočne chápu, o čo ide?
– Armáda sa opäť pokúsila presvedčiť politické vedenie, aby sa nezapájalo do dobrodružstiev, pričom výsledok bol veľmi zjavný – neúspech. Preto sa snažili veci ututlať, keď bolo jasné, že ofenzíva zlyhala. Ale aj ututlávanie zlyhalo.
Ešte sa nechystáme do Nikolajeva
– Kyjev presúva jednotky z Odesy a Nikolajeva. Môže sa stať, že ich nechajú napospas, ofenzíva zlyhá a naša protiofenzíva sa začne povedzme na Nikolajeve?
– V druhý deň “ofenzívy” boli obyvatelia Nikolajeva vyzvaní, aby darovali krv. Je to nepriame potvrdenie veľkých strát. Ani táto “ofenzíva” sa však ešte neskončila. Naše jednotky sú tiež nútené reagovať, vrátane politickej zložky. Takže všetky jednotky, ktoré prenikli do Suchej Stavky, budú zničené, aj keď to nie je vojensky nevyhnutné.
Pokiaľ ide o útok na Nikolajev “na pleciach” ustupujúceho nepriateľa, využitie jeho paniky, zvýšenie paľby, jej prenesenie ďalej a postup… Počas špeciálnej operácie sme nič podobné nevideli a nemyslím si, že to uvidíme ani teraz.
No existuje objektívna realita. Nikolajev je veľké mesto. Potrebujete veľa ľudí, aby ste ho oslobodili, a ešte viac, aby ste ho kontrolovali.
Je to oficiálne
Ruské ministerstvo obrany označilo výsledok ukrajinskej ofenzívy na južnom smere za porážku. Podľa vyhlásenia ministerstva ukrajinské ozbrojené sily počas odrazenia útoku zničili:
- 48 tankov,
- 46 bojových vozidiel pechoty,
- 37 ďalších obrnených bojových vozidiel,
- 8 pickupov s veľkokalibrovými guľometmi,
- viac ako 1 200 vojakov, jednotky 128. samostatnej horskej útočnej brigády (na tento smer bola špeciálne presunutá zo západnej Ukrajiny). Vzdalo sa 5 vojakov.
Zachytené vo vzduchu:
- Dve lietadlá Su-25 ukrajinského letectva pri obci Krasnoje Znamja v Nikolajevskej oblasti,
- 3 balistické rakety Točka-U,
- 44 striel viacnásobného raketového systému HIMARS,
- 5 rakiet z viacnásobného raketometu Olha,
- 4 náboje systému viacnásobného raketometu Uragan.
Kyjev sa ospravedlňuje
Ani nie o 24 hodín neskôr sa podľa starej ukrajinskej tradície rozhodli premeniť zastavený protiútok na rafinovaný plán. Pokúsil sa o to hlavný kyjevský propagandista Oleksij Arestovič: “Začína sa bitka. Pri takomto pomere síl a prostriedkov strán to nie je ani rýchle, ani jednoduché.
Naši ľudia vedia, čo robia, a dôsledne realizujú svoj plán… A to, čo pre vás “uviazlo”, je pre neho (vrchného veliteľa. – pozn. red.) pravdepodobne etapa plánu, ktorá má svoju logiku a rytmus, vrátane prestávok a zmien smerov koncentrácie hlavného úsilia.
V tom čase
Jadrové elektrárne sú stále terčom útokov. Dňa 29. augusta ukrajinské sily realizovali 4 dronové útoky na územie Záporožskej jadrovej elektrárne – boli zachytené.
Jeden z dronov dopadol na strechu špeciálnej budovy č. 1, kde sa skladuje jadrové palivo a rádioaktívny odpad – bez obetí a škôd.
Delostrelectvo vypálilo dva granáty na jadrovú elektráreň. Vybuchli aj pri špeciálnej budove č. 1 – ostreľovanie prišlo z obce Marganec v Dnepropetrovskej oblasti.
Napriek všetkým hrozbám zostáva radiačná situácia v elektrárni normálna.
Je známe, že do Kyjeva už pricestovala delegácia MAAE vedená generálnym riaditeľom organizácie Rafaelom Marinom Grossiom. V blízkej budúcnosti majú prísť do jadrovej elektrárne, aby posúdili stav elektrárne a fungovanie jej systémov.
Uverejňujeme nové hodnotenie Amerického inštitútu pre štúdium vojny o ofenzíve Ukrajiny na juhu.
Podľa Amerického inštitútu pre vojenské štúdie (American Institute for War Studies) kroky ukrajinskej armády naznačujú, že je pripravená na rozsiahlu protiofenzívu na juhu Ukrajiny, ktorá bude zahŕňať letecké útoky aj pozemné operácie, ale na jej realizáciu bude potrebný čas.
Údery na pontónové priechody cez Dneper, ktoré sa začali 29. augusta, naznačujú, že ukrajinská protiofenzíva sa skutočne začala.
“Dôsledky zničenia takýchto križovatiek nie sú také vážne ako vyradenie mostov z prevádzky, preto má zmysel útočiť na ne v spojení s aktívnymi pozemnými operáciami,” uvádza sa v správe.
Inštitút dospel k záveru, že ukrajinská armáda je pripravená na dlhodobú ofenzívu, a to tak leteckými útokmi, ako aj pozemnými operáciami. Ukrajinská protiofenzíva je postupný proces, ktorý si vyžaduje čas.
Rusko reaguje presunom veľkých kolón vojenskej techniky z Krymu a Melitopolu.