Raiffeisen Bank logo

NAŽIVO

Filipínsky exprezident Rodrigo Duterte sa v piatok postavil pred Medzinárodný trestný súd. Obvinený je zo zločinov proti ľudskosti v súvislosti s vraždami, ktorých sa podľa obžaloby dopustil ako “nepriamy spolupáchateľ” počas protidrogovej kampane. Duterteho obvinenia sa týkajú vrážd 43 ľudí.

Včera 20:12

Bezpečnostní poradcovia vedúcich predstaviteľov Veľkej Británie, Nemecka a Francúzska pricestovali do USA na neohlásenú návštevu, informuje Die Welt.

Včera 20:03

Európsky parlament oznámil, že zakázal zástupcom koncernu Huawei vstup do svojich priestorov. K tomuto rozhodnutiu došlo deň po tom, čo belgická polícia zadržala niekoľko osôb v súvislosti s vyšetrovaním podozrení z korupcie v prospech tejto spoločnosti.

Včera 19:52

Svetový potravinový program oznámil, že preruší potravinovú pomoc pre viac ako milión ľudí vo vojnou poničenom Mjanmarsku z dôvodu nedostatku financií.

Včera 19:30

Európske akcie sa na konci týždňa posilnili. Lídrom bol nemecký Dax, ktorý podporili správy o dohode medzi nemeckými politickými stranami o zvýšení výdavkov.

Včera 19:19

Putin v piatok vyzval ukrajinské jednotky bojujúce v ruskej Kurskej oblasti, aby sa vzdali. Uviedol to krátko po tom, čo mu  Donald Trump adresoval výzvu, aby ušetril životy obkľúčených ukrajinských vojakov. Ukrajinská armáda však tvrdenia o obkľúčení svojich jednotiek poprela.

Včera 18:56

Zelenskyj obvinil Vladimira Putina zo sabotovania diplomacie v súvislosti s reakciou ruského prezidenta na návrh 30-dňového prímeria na Ukrajine. USA by podľa Zelenského mohli vyvinúť dostatočný tlak na Rusko, aby ukončilo svoju tri roky trvajúcu vojnu na Ukrajine.

Včera 18:54

Mier na Ukrajine, zastavenie migrácie a posilnenie obchodných vzťahov medzi Talianskom a Maďarskom boli v piatok hlavnými témami rokovania Pétera Szijjártóa s  Matteom Salvinim.

Včera 18:30

Estónsko v piatok navrhlo, aby boli Maďarsku pozastavené hlasovacie práva v Európskej únii. Reagovalo tak na krok Budapešti, ktorá si pod hrozbou vetovania predĺženia protiruských sankcií voči jednotlivcom a právnickým osobám vynútila vyradiť zo zoznamu siedmich sankcionovaných Rusov.

Včera 18:11

Rusko v piatok obvinilo Nórsko zo snahy militarizovať súostrovie Špicbergy (Svalbard) v Arktíde. Územie je na základe medzinárodnej dohody demilitarizovanou zónou.

Včera 18:10

Zelenskyj dal jasne najavo, že Kurská operácia AFU sa končí, pretože jej úlohy boli splnené.

Uviedol to na stretnutí s novinármi.

Včera 18:08

Putin uviedol, že sa oboznámil s Trumpovou výzvou „ušetriť“ ukrajinské jednotky v Kurskej oblasti.

Povedal, že ak zložia zbrane, ukrajinským vojakom v Kurskej oblasti zaručí život a dôstojné zaobchádzanie.

Zároveň však spresnil, že Kyjev by mal nariadiť svojim vojakom v Kurskej oblasti, aby sa vzdali, a tak realizovať Trumpovu výzvu.

Včera 18:01

Bývalý guvernér centrálnej banky a nový líder kanadskej Liberálnej strany Mark Carney sa v piatok po zložení prísahy stal 24. premiérom Kanady. Na tomto poste po viac ako deviatich rokoch vystriedal Justina Trudeaua.

Mark Carney
Na snímke Mark Carney / Foto: SITA/AP-Adrian Wyld/The Canadian Press via AP
Včera 18:01

Medzinárodná organizácia pre migráciu začne s hromadným prepúšťaním svojich zamestnancov. Približne pätina pracovníkov jej ústredia vo švajčiarskej Ženeve príde o prácu z dôvodu obmedzenia humanitárnej pomoci USA.

Včera 17:44
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Ako rakúska Raiffeisen uviazla v Rusku – a zároveň dosiahla rekordné zisky

“Rusko,” rád hovorieval bývalý šéf Raiffeisen Herbert Stepic, “oddeľuje zrno od pliev”

Raiffeisen Bank logo
Ilustračné foto
❚❚
.

Začiatkom tohto mesiaca Raiffeisen – banka, ktorej korene siahajú do čias Rakúsko-Uhorska a ktorá je prakticky všadeprítomná v celej východnej Európe – oznámila, že v roku 2022 dosiahla zisk vo výške 3,6 miliardy EUR, zatiaľ čo v roku 2021 to bolo 1,4 miliardy EUR. Z toho 2,2 miliardy eur, teda viac ako 60 %, pripadalo na podniky v Rusku a Bielorusku, čo je štvornásobný nárast oproti roku 2021, informuje o tom Financial Times.

“Na jednej strane máme veľmi, veľmi dobré výsledky, ale na druhej strane obrovské problémy,” povedal šéf spoločnosti Johann Strobl.

Trh dal jasne najavo svoj názor na túto dichotómiu: od svojho februárového maxima pred inváziou klesli akcie o viac ako 40 %.

.

Minulý týždeň sa potvrdili Stroblove obavy, keď sa objavili správy, že americké ministerstvo financií preveruje Raiffeisen v súvislosti s jej podnikaním v Rusku. Nič nenasvedčuje tomu, že by sa dopustil priestupku. Je to však signál, že Raiffeisen je v hľadáčiku regulačných orgánov aj politikov.

Raiffeisen nie je sama. Mnohé západné podniky zostávajú v Rusku. Sú medzi nimi banky ako HSBC, Barclays a Bank of America. Raiffeisen však vyniká rozsahom obchodných aktivít a úlohou, ktorú zohráva v centre operácií iných, zostávajúcich podnikov: Raiffeisen, ako uviedol jeden z vedúcich pracovníkov banky pre Financial Times, v súčasnosti zabezpečuje 40 až 50 % všetkých peňažných tokov medzi Ruskom a zvyškom sveta.

Rok po invázii je situácia banky stelesnením ťažkostí – a rozporuplných motivácií – podnikateľskej komunity, pokiaľ ide o pôsobenie na území Kremľa.

“Žiadna iná západná banka nie je tak hlboko zakorenená v ruskom finančnom systéme,” povedal Marcus How, vedúci výskumu vo viedenskej poradenskej spoločnosti VE Insight, ktorá sa zaoberá rizikami.

Ukrajinský veľvyslanec v Rakúsku je priamočiarejší: Wassyl Chymynez povedal minulý mesiac, keď sa objavili informácie, že banka poskytovala špeciálne osobné pôžičky ruským vojakom v rámci systému nariadeného Kremľom. V rámci tohto programu sa vojakom padlým v boji automaticky odpúšťajú dlhy. Raiffeisen poskytla ruským vojakom pôžičky vo výške približne 7 mil.

.

Otázka, koľko z nich už bolo odpísaných, je pre banku mimoriadne citlivá. Podľa jedného z vysokopostavených bankárov Raiffeisen nie je jednoduché porovnať ju s oficiálnymi údajmi o počte obetí, ktoré vypracovalo ruské ministerstvo obrany.

Hovorca Raiffeisen zdôraznil, že banka plne dodržiava sankcie EÚ a USA voči Rusku, ale odmietol bližšie komentovať jej prebiehajúce obchody v Rusku.

 

Strategicky úplne rozdelené

Väzba Raiffeisen vyplýva z rýchleho postupu Kremľa, ktorý po invázii zablokoval odchod zahraničných spoločností.

Výplaty dividend späť materským spoločnostiam sú zakázané, čo uväzňuje zisky v Rusku, a spoločnosti z “nepriateľských” krajín musia mať akýkoľvek predaj ruských dcérskych spoločností schválený priamo Kremľom.

.

Oficiálne kritériá na schválenie sú náročné: hodnotu podniku určia ruské úrady a bude podliehať 50-percentnej zľave. Predávajúci si potom môže vybrať, či peniaze dostane v splátkach počas niekoľkých rokov, alebo poskytne “dobrovoľný dar” vo výške 10 % hodnoty transakcie priamo ruskej vláde.

“Tieto kritériá by sme nazvali kritériami na zamietnutie, nie na schválenie,” povedal Alan Kartashkin, partner právnickej firmy Debevoise & Plimpton. “Každé schválenie má svoje špecifické podmienky a požiadavky, pretože každá žiadosť sa posudzuje individuálne.”

Francúzska banka Société Générale bola prvým odídencom: jej vedenie sa v apríli minulého roka zbavilo vlastníctva Rosbank, čím si poškodilo bilanciu o 3,1 miliardy eur, keďže celú firmu predalo oligarchovi Vladimirovi Potaninovi za almužnu. Zostalo viac ako 40 bánk.

Niektoré západné podniky už verejne priznávajú, že situácia znamená, že nikdy neodídu. “Nie je žiadna nádej … Takže potom si to radšej celé nechám,” povedal minulý týždeň pre FT šéf tabakového gigantu Philip Morris Jacek Olczak, odvolávajúc sa na svoju fiduciárnu povinnosť zarábať peniaze pre svojich akcionárov

“Sme strategicky úplne rozdelení,” povedal jeden z manažérov Raiffeisen, ale v zákulisí, ako poznamenal, sa už prijali rozhodnutia.

Raiffeisen od začiatku invázie prerušila vzťahy s približne tromi desiatkami veľkých ruských klientov – oligarchov a podnikov. Za posledný rok znížila objem úverov ruským podnikom o 30 %, čo vedenie považuje za pozoruhodný úspech.

Napriek tomu Raiffeisen nedokáže povedať, či bude schopná pokračovať v obmedzovaní úverov aj v nasledujúcich mesiacoch.

“V konečnom dôsledku, ak chcete banku predať, komu ju predáte, keď už nemáte úverový register?” povedal výkonný riaditeľ a obhajoval rozhodnutie pokračovať v poskytovaní úverov v Rusku. Raiffeisen zatiaľ viedla len jeden rozhovor o možnom predaji, ale bol to slepý koniec, dodal.

Účtovná hodnota ruskej dcérskej spoločnosti Raiffeisen je 4,1 mld. Banka si ju cení na necelú 1 mld. eur. Dvaja vysokopostavení západní bankári, ktorí sa pokúšali rokovať o odchode západných bánk, uviedli, že akákoľvek ponuka na kúpu podniku za viac ako 0,2-násobok účtovnej hodnoty je veľmi nepravdepodobná.

Raiffeisen sa snažila upokojiť svojich akcionárov. Investorom oznámila, že aj keby odpísala svoje ruské aktivity, stále bude mať ukazovateľ základného kapitálu Tier 1, ktorý je kľúčovým ukazovateľom bilančného zdravia banky, na úrovni 13,5 %, čo je výrazne nad minimom požadovaným regulačnými orgánmi.

.
Ekonomika_spomalenie rastu
Ilustračné foto

Analytici si však kladú otázku, ako by vyzerala budúcnosť Raiffeisen bez tohto klenotu v jej korune.

“Raiffeisen je v našom pokrytí najviac exponovanou bankou v Rusku, na Ukrajine a v Bielorusku a nemá vedúce trhové podiely vo väčšine zostávajúcich krajín v jej pôsobnosti,” povedal Hugo Cruz, analytik spoločnosti Keefe, Bruyette & Woods.

 

Záväzok Raiffeisen voči Rusku je hlboko zakorenený v kultúre banky.

Na ruský trh vstúpila v roku 1996 s veľkým predstihom pred väčšinou konkurenčných bánk a expandovala tak rýchlo, ako len mohla – podľa kritikov často na úkor náležitej starostlivosti alebo kontroly svojich klientov. “Kupujem si čas,” povedal Stepič v roku 2007 pre časopis Euromoney, keď sa ho pýtali na rýchlosť jeho rozhodovania. V roku 2006 trvalo Raiffeisen menej ako mesiac, kým sa rozhodla, že chce získať ruskú Impexbank a jej 200 pobočiek za 563 mil.

V opačnom prípade je naliehavosť menšia. “Banka nie je stánok s klobásami, ktorý sa dá zatvoriť za týždeň,” povedal Strobl, ktorý sa stal generálnym riaditeľom v roku 2017, vlani v marci reportérovi podráždene.

.

 

Vytrvalosť v Rusku sa Raiffeisen v minulosti vyplatila

“Po finančnej kríze v roku 1998 bola jednou z mála západných bánk, ktoré nezavreli svoje pobočky. Takže jej neochota odísť teraz odráža jej očakávania, nádej, že dokáže prekonať búrku,” zdôraznil How z VE Insight.

Raiffeisen zatiaľ vo svojom rodnom Rakúsku čelí len malému tlaku, aby konala. Ešte minulý mesiac vplyvná rakúska obchodná komora inzerovala pre svojich členov výlet na bežkách do Moskvy, ktorý im mal pomôcť nadviazať obchodné kontakty.

Tlak zo strany vlády je tiež slabý. Raiffeisen pomáha, že viac ako tri desiatky rakúskych poslancov a ministrov sú absolventmi banky.

A potom je tu jej vlastnícka štruktúra. Len 41,2 % akcií banky je verejne obchodovateľných. Zvyšok vlastní zložitá sieť regionálnych pobočiek Raiffeisen v Rakúsku. Snažiť sa pochopiť, kto je v skutočnosti zodpovedný, vtipkoval jeden vysokopostavený rakúsky podnikový poradca, “je umenie, ktoré nazývam Raiffeisonológia”. Táto situácia znamená, že Raiffeisen sa nemusí obávať aktivizmu akcionárov.

.

“Táto situácia je samozrejme mimoriadne komplikovaná,” povedal Helmut Brandstätter, rakúsky poslanec za liberálnu stranu Neos, ktorý vedie kampaň za tvrdší postoj voči Rusku.

Podľa neho však skutočnou otázkou nie je to, čo Raiffeisen urobila alebo neurobila za posledný rok, ale skôr za posledných niekoľko rokov.

“Vedenie Raiffeisen si musí položiť otázku: prečo sa ich ruský biznis stal takým dôležitým?”

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Marián Tkáč

Ivan Štubňa

Marek Horňanský psychológ

Marek Brna

Dušan Hirjak

Miroslav Urban

.
.
.

Matovič prišiel s novým “odhalením”. Zverejnil aj dôkazy a svedectvo svedka: “Vila za nami je Ficova”

Predseda bývalého OĽaNO Igor Matovič tvrdí, že našiel vilu premiéra Roberta Fica v Chorvátsku. Vo videu, ktoré zverejnil na sociálnej…

14. 03. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

Putin „pozitívne reagoval na výzvu“ Trumpa

Putin „pozitívne reagoval na výzvu“ Trumpa v súvislosti s osudom ukrajinských vojakov „obkľúčených v Kurskej oblasti“, uviedol asistent ruského prezidenta…

14. 03. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
14. 03. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

V Odese bol zastrelený veľmi známy neonacista

V Odese bol zabitý ukrajinský nacionalista, pravicový radikálny aktivista Demjan Ganul

14. 03. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
14. 03. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Videli ste zrazu vysmiatu opozíciu? Dôvod? Zelenskyj

Videli ste zrazu vysmiatu opozíciu? Dôvod? Zelensky navrhuje prímerie a to dokonca až na 30 dní.. Áno aj toto ukazuje…

14. 03. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
14. 03. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Sú jednotky AFU v Kurskej oblasti obkľúčené, ako tvrdil Trump?

Trump v správe o rozhovore s Putinom napísal, že „práve teraz sú tisíce príslušníkov ukrajinskej armády úplne obkľúčené ruskou armádou…

14. 03. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
14. 03. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Bývalý úspešný brankár spáchal samovraždu. Svoj klub priviedol do Ligy majstrov

Bývalého srbského futbalového brankára Radišu Iliča našli mŕtveho. Podľa viacerých zdrojov spáchal vo veku 47 rokov samovraždu

14. 03. 2025 | Aktualizované 14. 03. 2025 | Šport | 1 min. čítania | 0 komentárov
14. 03. 2025 | Aktualizované 14. 03. 2025 | Šport | 1 min. čítania | 0 komentárov

Božie mlyny

Slováci majú medzi svojimi prísloviami a porekadlami aj výrok Božie mlyny melú pomaly, ale isto. Keď jeden z najväčších vojenských…

14. 03. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
14. 03. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Majetkové pomery politikov: Kaliňák odkryl karty a upozorňuje

Nezákonná lustrácia bankových účtov, odpočúvanie, či vzatie do väzby. S takými praktikami sa stretávali koaliční politici za bývalých vlád. Upozornil…

14. 03. 2025 | Aktualizované 14. 03. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
14. 03. 2025 | Aktualizované 14. 03. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Spojí sa Bielorusko s Ruskom. Lukašenko prezradil viac

Bielorusko sa v blízkej budúcnosti formálne s Ruskom nespojí. Povedal to piatok bieloruský prezident Alexander Lukašenko v hornej komore ruského…

14. 03. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
14. 03. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Po tlačovke prišla reakcia. ŠÚKL zváži podanie trestného oznámenia na Kotlára

Štátny ústav pre kontrolu liečiv zváži podanie trestného oznámenia na splnomocnenca vlády pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas…

14. 03. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
14. 03. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Uhrík prilial olej do ohňa. Vojnou posadnutá Leyenová ušla – rozdrvil ju faktami

Europoslanec Milan Uhrík si v pléne Európskeho parlamentu opäť nedal servítku pred ústa a ostro komentoval vojnové plány predsedníčky Európskej…

14. 03. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
14. 03. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

„Nemecko je späť,“ tvrdí Merz

Budúci nemecký kancelár Merz uviedol, že sa dohodol so Zelenými a SPD na reforme „dlhovej brzdy“ s cieľom vytvoriť fond…

14. 03. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
14. 03. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Administratíva Donalda Trumpa ukladá nové sankcie proti ruskému energetickému a bankovému sektoru

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

14. 03. 2025 | Aktualizované 14. 03. 2025 | Zo zahraničia | 10 min. čítania | 0 komentárov
14. 03. 2025 | Aktualizované 14. 03. 2025 | Zo zahraničia | 10 min. čítania | 0 komentárov
.

Šéfka Súdnej rady pre HS aj o tom, za čo sa ospravedlnili Roth a predstaviteľka iniciatívy Mier Ukrajine Štasselová?

Súdna rada je v ostatnom čase pod paľbou niektorých médií, ale aj známych osobností, či politikov. Čo jej vyčítajú? A…

14. 03. 2025 | Rozhovory | 12 min. čítania | 0 komentárov
14. 03. 2025 | Rozhovory | 12 min. čítania | 0 komentárov

Spolkový ústavný súd sa vyjadril k návrhu BSW o preskúmanie volieb

Nemecká ľavicová strana Aliancia Sahry Wagenknechtovej podnikla právne kroky proti výsledkom nemeckých federálnych volieb z 23. februára. Tvrdí, že pri…

14. 03. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
14. 03. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

ReArm alebo ReForm Europe?

Poslanci Európskeho parlamentu vytkli Európskej komisii, že sa ich snaží obísť pomocou núdzovej doložky na urýchlenie legislatívneho procesu. Zdá sa…

14. 03. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
14. 03. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

Heredoš reaguje na Kotlárove tvrdenia

Splnomocnenec vlády Slovenskej republiky pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie Peter Kotlár  rozoslal prostredníctvom sociálnej siete Telegram…

14. 03. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
14. 03. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Tlačová konferencia strany PS: Hrdinovia a zradcovia v Policajnom zbore

Dnes prebieha tlačová beseda predstaviteľov strany Progresívne Slovensko na tému: Hrdinovia a zradcovia v Policajnom zbore 

14. 03. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
14. 03. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Weiss mladší prestal piť alkohol a občas neustráži emócie. Spomína na tetovania, ktoré sa otcovi nepáčili

Kapitán Slovana Bratislava Vladimír Weiss mladší bol hosťom relácie FUNúšik Extra vo Fun Rádiu. Bez zábran a otvorene hovoril o…

14. 03. 2025 | Šport | 3 min. čítania | 0 komentárov
14. 03. 2025 | Šport | 3 min. čítania | 0 komentárov

Osobitný vyslanec USA Kellogg bol odvolaný

Osobitný vyslanec USA Kellogg bol na žiadosť Kremľa odvolaný z mierových rokovaní pre jeho „príliš proukrajinský“ postoj, informovala televízia NBC…

14. 03. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
14. 03. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Podľa Šimečku staršieho sú najväčším “problémom“ na Slovensku voliči, upozornil bývalý poslanec

Problémom na Slovensku sú voliči. Lepšie povedané, tí voliči, ktorí nevolia Progresívne Slovensko. Martin Milan Šimečka to vyhlásil počas pravidelnej…

14. 03. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
14. 03. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Prímerie alebo len ďalší podvod?

Putin predložil technické požiadavky k americkému návrhu dohody o 30-dňovom prímerí, ktoré je v krátkom čase takmer nemožné splniť. Špeciálna vojenská operácia…

14. 03. 2025 | Komentáre | 9 min. čítania | 0 komentárov
14. 03. 2025 | Komentáre | 9 min. čítania | 0 komentárov

Europoslanec Kaliňák skritizoval Brusel: “Takto vyzerá ekonomická samovražda“

Počas rozpravy v Európskom parlamente dostal slovo aj europoslanec Erik Kaliňák . Vyjadril ostrú kritiku energetickej politike Európskej únie, ktorá…

14. 03. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
14. 03. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Vláda pokračuje v prekonanej, neefektívnej stratégii zlepšovania života Rómov. Bezbrehé míňanie stoviek miliónov zo spoločného si už nemôžeme dovoliť

Slovenská vláda sa rozhodla minúť na „zlepšenie“ života rómskej menšiny v nasledujúcich troch rokoch miliardu eur. Plán kritizuje nielen opozícia.…

14. 03. 2025 | Komentáre | 10 min. čítania | 0 komentárov
14. 03. 2025 | Komentáre | 10 min. čítania | 0 komentárov

Trestné oznámenie na poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Igora Matoviča

Inštitút pre výskum sociálno-ekonomických rizík v spolupráci s Jednotou dôchodcov na Slovensku včera podali na Generálnej prokuratúre SR trestné oznámenie…

14. 03. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
14. 03. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov

.

Toto sú zlozvyky, ktoré postupne ničia tvoj život!

Hovorí sa, že šťastie je neurčitý termín, pretože každý má svoje vlastné predstavy o tom, čo to je. Ale psychológovia a…

14. 03. 2025 | 0 komentárov

Ako môžu Trumpove clá ovplyvniť bežných Európanov?

Mohlo by dôjsť k transatlantickej obchodnej vojne. Európska komisia  odpovedala na Trumpove clá podobnými opatreniami zameranými na rôzne americké výrobky. Euronews…

14. 03. 2025 | Ekonomika | 4 min. čítania | 0 komentárov
14. 03. 2025 | Ekonomika | 4 min. čítania | 0 komentárov

Facebook: Čo všetko o nás vie sociálna sieť bez nášho vedomia?

Facebook je akýmsi novodobým fenoménom. Kto nemá Facebook, akoby ani nežil. Mark Zuckerberg určite ani len netušil, čo vyvolá založením…

14. 03. 2025 | 0 komentárov

Božie mlyny

Slovenský historik Anton Hrnko na sociálnej sieti popisuje situáciu počas ukrajinsko-ruskej vojny, ktorú umožnil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Čo sa…

14. 03. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
14. 03. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Filipínsky exprezident Rodrigo Duterte sa v piatok postavil pred Medzinárodný trestný súd. Obvinený je zo zločinov proti ľudskosti v súvislosti s vraždami, ktorých sa podľa obžaloby dopustil ako “nepriamy spolupáchateľ” počas protidrogovej kampane. Duterteho obvinenia sa týkajú vrážd 43 ľudí.

Včera 20:12

Bezpečnostní poradcovia vedúcich predstaviteľov Veľkej Británie, Nemecka a Francúzska pricestovali do USA na neohlásenú návštevu, informuje Die Welt.

Včera 20:03

Európsky parlament oznámil, že zakázal zástupcom koncernu Huawei vstup do svojich priestorov. K tomuto rozhodnutiu došlo deň po tom, čo belgická polícia zadržala niekoľko osôb v súvislosti s vyšetrovaním podozrení z korupcie v prospech tejto spoločnosti.

Včera 19:52

.

Trump nedovolí Rusku zaútočiť na členské štáty NATO. Postaráme sa o to, vraví

Americký prezident Donald Trump povedal, že nedovolí Rusku zaútočiť na členské krajiny Organizácie Severoatlantickej zmluvy . Ako referuje web gazeta.ua,…

14. 03. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
14. 03. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Slovenské rekordy, o ktorých ste netušili: Malá krajina s veľkými prvenstvami

14.3.2025 Redakcia Auto trendy . Predstavte si krajinu s najvyšším počtom hradov na obyvateľa, s dreveným kostolom postaveným bez jediného…

14. 03. 2025 | 0 komentárov

Biely dom má „opatrný optimizmus“, pokiaľ ide o vyhliadky mierového procesu na Ukrajine

Trumpov poradca pre národnú bezpečnosť Walzth po rozhovoroch osobitného vyslanca Whitkoffa v Kremli uviedol, že Biely dom má „opatrný optimizmus“,…

14. 03. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
14. 03. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

IQ test: Iba jedinci s vysokým IQ dokážu vyriešiť tento hlavolam so zápalkami do 7 sekúnd!

IQ test: Iba jedinci s vysokým IQ dokážu vyriešiť tento hlavolam so zápalkami do 7 sekúnd! Ste dostatočne inteligentný na…

14. 03. 2025 | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Dohodnú sa USA a Rusko na obnovení dodávok plynu do Európy?

Putin po prvýkrát potvrdil, že USA a Rusko by sa mohli dohodnúť na obnovení dodávok plynu do Európy

14. 03. 2025 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov
14. 03. 2025 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov

Odstránenie Georgesca v Rumunsku len predlžuje agóniu zbytkov európskej totality

Rumunsko, 14. Marec 2025 - Rumunský ústavný súd zamietol protest Calina Georgesca proti odmietnutiu Ústredného volebného úradu zaregistrovať jeho kandidatúru…

14. 03. 2025 | 0 komentárov

Belgické orgány prehľadávajú Huawei, europoslanci podozriví z korupcie

Belgické orgány prehľadávajú priestory spoločnosti Huawei kvôli čerstvému vyšetrovaniu korupcie, zapojený je aj Európsky parlament. Informuje o tom Euronews

14. 03. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
14. 03. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Marián Tkáč

Ivan Štubňa

Marek Horňanský psychológ

Marek Brna

Dušan Hirjak

Miroslav Urban

.
.
.

Stiahnite si aplikáciu HS

ANDROID
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov