Ako nový svetový poriadok závisí od víťazstva na Ukrajine

❚❚

Moskva 29. septembra 2023 (HSP/vz.ru/Foto: TASR/AP)

 

Administratíva Bieleho domu po prvýkrát hovorí o konci svetového poriadku, ktorý sa vytvoril v posledných desaťročiach. Základy, na ktorých bola založená americká dominancia sú podkopané. Prečo sa to stalo, ako sa bude svetový poriadok znovu zostavovať a akú úlohu v tom budú zohrávať ostatné krajiny vrátane Ruska?

Zelenskyj
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (vľavo) a kanadský premiér Justin Trudeau sa usmievajú po prejave v kanadskom parlamente v Ottawe v piatok 22. septembra 2023

“To, čo teraz zažívame, je viac než len skúška svetového poriadku po skončení studenej vojny. Je to jeho koniec.” Tieto slová nevyslovil ruský politik, čínsky alebo dokonca americký expert. Toto vyznanie predniesol minister zahraničných vecí USA Anthony Blinken počas prejavu na tému “Sila a cieľ americkej diplomacie v novej ére”.

.

Pravda, štátny tajomník začal zámenou pojmov.

Hegemón zlyhal

“Namiesto toho, aby americký establišment hovoril o konci americkej hegemónie, snaží sa nahradiť pojmy a hovoriť o konci starého svetového poriadku,” vysvetľuje politologička Elena Suponinová. Podľa nej po skončení druhej svetovej vojny existoval plnohodnotný poriadok, ktorý sa skončil rozpadom ZSSR.

.

“Potom sme sa pokúšali prísť s niečím novým. Prvým a neúspešným pokusom bolo vytvorenie americkej hegemónie ako takej. Jej vrcholom bol útok USA na Irak v roku 2003 s cieľom zmeniť režim v Bagdade. Zmena režimu sa uskutočnila, ale v Iraku stále nie je prosperita a stabilita. To podkopalo dôveryhodnosť paródie na poriadok, pod ktorým Američania rozumeli spoliehanie sa na ich diktát pravidiel správania,” vysvetľuje.

Podľa Blinkena sa však tento poriadok vyznačoval “desaťročiami relatívnej geopolitickej stability,” ktoré teraz “ustúpili rastúcej konkurencii autoritárskych a revizionistických mocností”. V Blinkenových očiach sú to Rusko a najmä Čína. Za čo, samozrejme, z pohľadu USA môžu Rusko a Čína.

Systém americkej (kolektívnej západnej) hegemónie, ktorý vznikol po skončení studenej vojny, bol však vo svojej podstate nestabilný.

Nebol postavený na objektívnom základe (založenom na zdrojoch, potenciáli a možnostiach), ale na momentálnej rovnováhe síl. Momentálna dominancia Západu nad dočasne oslabenými (Rusko), potlačenými (Irán) alebo aktívne rastúcimi, ale ešte nedorastenými centrami moci (Čína, India). V súlade s tým, keď oslabeniožili, roztiahli ramená a rozrástli sa, systém vybudovaný pod vedením Američanov bol okamžite v kríze.

“Úpadok bol postupný, ale čoraz viac príkladov presviedčalo ostatných, že sa neoplatí spoliehať na americké vedenie svetových procesov. Najskôr to bolo zlyhanie v Iraku, nasledovali americké neúspechy v Afganistane, neúspechy pri zvrhnutí vlády v Sýrii. Viaceré krajiny sa začali zdráhať držať krok s Washingtonom a plniť jeho pokyny,” hovorí politologička.

.

 

Neexistencia nového poriadku

V dôsledku toho väčšina sveta dospela k záveru, že nový poriadok musí byť iný. Nie však taký, ako ho vidia USA. Ale aký?

“To je najťažšia otázka. Veľa ľudí o nej hovorí, ale nikto nepozná odpoveď. Každá vplyvná krajina chápe len jedno: treba zohľadniť jej záujmy. Nie je však jasné ako,” pokračuje Suponinová.

K americkému projektu existuje niekoľko alternatívnych projektov.

Blinken vo svojom prejave napríklad hovorí o prechode od americkej hegemónie k vodcovstvu, teda o spoliehaní sa na systém aliancií. A to tak s demokraciami, ako aj s autoritatívnymi režimami. Sľubuje rozšírenie a prehĺbenie týchto spojenectiev až po americkú podporu rôznych hospodárskych a infraštruktúrnych rozvojových projektov.

.

Tento obraz však pravdepodobne nebude atraktívny pre väčšinu štátov, pretože aj vo svojom prejave Blinken jasne hovorí, že tieto aliancie budú pod prísnou ideologickou kontrolou Washingtonu. Vyzýva všetky politické sily v USA, aby sa spojili s cieľom vytlačiť tých, ktorí sa stavajú proti americkej vízii. Tých, ktorí uprednostňujú svoju suverenitu.

Zatiaľ čo Európania sa nakoniec podriadili diktátu USA, mnohé krajiny v Ázii a Afrike na čele s Čínou odmietli nasledovať politiku USA. Sú za iný druh poriadku, ktorý by bol založený na rovnocennom vyjadrení vôle aspoň tých krajín, ktoré by podľa hospodárskych, politických a geografických ukazovateľov mali byť na čele. To je, podmienečne povedané, multipolárny svet, ktorý by mal byť riadený akousi radou veľmocí (akýsi rozšírený BRICS).

V dôsledku toho nie je vylúčené, že nás čaká nová konfrontácia krajín. Na čele autoritárskej (väčšinou západnej) aliancie budú stáť Spojené štáty, zatiaľ čo na čele demokratickej a suverénnej aliancie bude stáť niekoľko krajín zastúpených Ruskom, Čínou a niektorými ďalšími.

Situácia na Ukrajine bude hrať kľúčovú úlohu v tom, ktorá vízia zvíťazí. Ak Spojené štáty v tomto konflikte prehrajú a Rusko v súlade s tým zvíťazí, americký autoritatívny poriadok dostane ešte hlbšiu trhlinu. Preto Washington deklaruje svoj zámer podporovať Ukrajinu až do konca, do posledného Ukrajinca, aby oddialil okamih jej oslabenia, najlepšie až po prezidentských voľbách v USA v roku 2024.

Pokiaľ ide o záujmy Ruska, pre prebiehajúci konflikt je potrebné len víťazstvo. A to bez ohľadu na termín a výsledok amerických volebných cyklov.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

20:27

Na najmenej 29 mŕtvych stúpol počet obetí sobotného útoku izraelských síl v centre libanonského hlavného mesta Bejrút. Ďalších 67 osôb utrpelo pri tomto útoku zranenia, oznámilo v nedeľu libanonské ministerstvo zdravotníctva.

20:08

Hokejisti HK Dukla Ingema Michalovce zvíťazili v nedeľňajšom zápase 22. kola Tipos extraligy nad HK Spišská Nová Ves 5:4 po predĺžení a samostatných nájazdoch. O ich triumfe rozhodol Renars Krastenbergs.

HK Dukla Ingema Michalovce– HK Spišská Nová Ves
Na snímke vpravo brankár Julian Henri Miguel Junca (Michalovce) inkasuje gól počas zápasu 22. kola hokejovej Tipos extraligy HK Dukla Ingema Michalovce – HK Spišská Nová Ves
19:41

V Tbilisi opozícia opäť protestovala. Protestujúci sa vydali k parlamentu a plánujú zostať pod jeho budovou celú noc. Pripomenieme, že opozícia neuznáva výsledky parlamentných volieb, ktoré vyhrala vládnuca strana Gruzínsky sen.

19:41

Poľskí demonštranti odblokovali prejazd nákladných áut cez kontrolné stanovište Shehyni-Medyca. Informuje o tom colná služba Ukrajiny.

„Dnes večer poľskí štrajkujúci ukončili blokovanie kontrolného stanovišťa „Šehyni – Medyca“ na ukrajinsko-poľskom úseku hranice“, – uvádza sa v správe rezortu. Neuvádza sa, na ako dlho je kontrolné stanovište odblokované. Predtým Štátna colná služba oznámila tieto protesty do konca roka.

19:34

Hlavná poľská opozičná strana Právo a spravodlivosť (PiS) si v nedeľu vybrala historika Karola Nawrockého za svojho prezidentského kandidáta do budúcoročných volieb. Oznámil to v nedeľu predseda konzervatívnej PiS Jaroslaw Kaczyňski na straníckom zjazde v meste Krakov na juhu Poľska.

Karol Nawrocki
Na snímke Karol Nawrocki
19:24

Voliči vo švajčiarskom meste Bazilej v nedeľňajšom referende súhlasili s tým, aby sa peniaze z daní použili na spolufinancovanie pesničkovej súťaže Eurovízia, ktorá sa vo Švajčiarsku uskutoční na budúci rok v máji. Vo Švajčiarsku sa okrem toho v nedeľu konali aj celoštátne referendá o posilnení práv prenajímateľov bytov, rozšírení diaľničných úsekov a zmene spôsobu financovania zdravotnej starostlivosti. Informovali o tom agentúry DPA a AFP.

18:29

Turecko má záujem o rozšírenie obchodovania s Ruskom. Počas nedeľňajšieho telefonického rozhovoru so šéfom Kremľa Vladimirom Putinom to povedal turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke korytnačka žltočierna počas podujatia AkvaTera v Košiciach

Autor: TASR–František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Andrej Sablič

Dušan Hirjak

Viktor Pondělík

Erik Majercak

Marek Brna

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali