Nezúčastnili sa: Afganistan, Antigua-Barbuda, Belize, Benin, Botswana, Brunej, Severná Kórea, Dominikánska republika, Guinea, Kiribati, Kirgizsko, Mikronézia, Panama, Paraguaj, Svätý Tomáš a Princov ostrov, Seychely, Slovensko, Somálsko, Východný Timor, Tonga, Trinidad a Tobago, Turkménistan, Ukrajina, Vanuatu.
Zdržali sa: Alžírsko, Austrália, Rakúsko, Bulharsko, Čile, Taliansko, Lotyšsko, Líbya, Lichtenštajnsko, Rumunsko, Singapúr, Švajčiarsko.
Proti boli: Česká republika, Maďarsko, Izrael, Poľsko, Spojené štáty.
Všetky ostatné krajiny sveta teda hlasovali za prijatie dokumentu s názvom Globálny pakt OSN pre bezpečnú, riadenú a legálnu migráciu (GCM). Čo je v tejto súvislosti hodné spomenúť?
Za GCM hlasovali všetky krajiny BRICS, teda vrátane Ruska a Číny. K tomu však treba dodať aj to, že takéto veľké krajiny si spokojne mohli dovoliť to podpísať a byť za „konštruktívne“, pretože ich hodnotenie takéhoto dokumentu je úplne iné ako naše: oni sa nepotrebujú báť, že im ktosi proti ich vôli niečo nanúti alebo im nedá pôžičku, keď nebudú poslúchať. V prípade akéhokoľvek problému bude relevantný ich vlastný výklad daného dokumentu. To je práve ten rozdiel…
Za GCM hlasovali všetky západné krajiny okrem Rakúska a Talianska, ktoré sa zdržali. To trochu sklamalo odporcov tohto materiálu, ktorí očakávali ich jasné „nie“: veď ak sú tu oprávnené výhrady, potom prečo neboli zreteľne dané najavo hlasovaním proti, ale iba nemastným-neslaným zdržaním sa? (Keby bol v Taliansku Salvini nie ministrom vnútra, ale ministrom zahraničia, možno by to dopadlo inak…)
Ktoré ďalšie krajiny predbežne avizovali možný nesúhlas, ale napokon tam vlasteneckí politici neustáli tlak médií a slniečkovej loby? Za GCM hlasovalo Dánsko, hoci predbežne avizovalo možné odmietnutie, podobne aj Grécko, Estónsko, Chorvátsko, Island, Čierna Hora, Slovinsko, Japonsko a tiež Belgicko, kde to dokonca spôsobilo odstúpenie premiéra.
Balkán celkovo sklamal odporcov paktu: mnohé balkánske krajiny vopred avizovali záporný postoj ku GCM, avšak okrem Bulharska, ktoré sa zdržalo, hlasovali napokon všetci za. A to isté platí pre Škandináviu, ktorá hlasovala kompletne za.
Na prekvapenie sa podpisovania nezúčastnila Ukrajina, ale to môže byť spôsobené slepou poslušnosťou voči pánovi, ktorý ako úplne prvý ešte pred rokom avizoval odmietnutie. Okrem ďalekých exotických krajín a Ukrajiny jedinou krajinou, ktorá dala najavo nesúhlasiť formou neúčasti, bolo Slovensko.
Ivan Lehotský