Ako môže kartová hra pomôcť vysvetliť vojnu na Ukrajine

❚❚

Kyjev 8. decembra 2022 (HSP/responsiblestatecraft/Foto:TASR/AP-Ramil Sitdikov, Sputnik, Kremlin)

 

Putin môže, ale nemusí byť tajným hráčom bridžu, ale táto hra nám pomáha pochopiť jeho stratégie, taktiku a spôsoby myslenia, píše Geoffrey Roberts pre Responsible Statecraft

Summit Spoločenstva nezávislých štátov
Na snímke ruský prezident Vladimir Putin

Je ruský prezident Vladimir Putin ako stratég šachista alebo hráč pokru? Snaží sa predvídať každý ťah a protiťah svojich súperov, alebo kalkuluje so šancami a snaží sa blafovať, keď má slabé karty?

.

Putin má určite rád šach, ale nič nenasvedčuje tomu, že by mal v tejto hre nejaké schopnosti alebo že by niekedy hral poker. Jeho športom je džudo, najmä neočakávané ťahy, ktoré majú súperov vyviesť z rovnováhy.

Znamená to, že rozostaví svoje figúrky a pôjde do toho naplno s masívnou zimnou ofenzívou zameranou na úplné víťazstvo nad Ukrajinou?

.

Nie nevyhnutne. Počas prvých týždňov vojny sa Putin predsa len pokúsil o rýchlu porážku Ukrajiny, aby si vynútil zmenu vlády a rokovania o mierovej zmluve, ktorá by Rusku zabezpečila budúcu bezpečnosť. Keď však táto blesková vojna zlyhala, Rusi prešli na stratégiu vyčerpania a snažili sa obsadiť čo najviac ukrajinského územia a zároveň znižovať počet ukrajinských ozbrojených síl.

Vojna sa striedala a v posledných týždňoch Ukrajina znovu obsadila významné územia v Charkovskej a Chersonskej oblasti. Tieto úspechy však Ukrajincov stáli veľa síl a to isté platí aj pre boje na iných úsekoch frontu, ako napríklad na Donbase, kde ruské sily pokračujú v postupných nárastoch počtov mobilizovaných. Podľa predsedu Zboru náčelníkov štábov Marka Milleyho Rusko aj Ukrajina utrpeli približne po 100 000 obetí.

Nedávne ruské raketové útoky na ukrajinskú energetickú a dopravnú infraštruktúru majú tiež vplyv nielen na život civilného obyvateľstva, ale aj na schopnosť Kyjeva zásobovať svoje ozbrojené sily a presúvať ich do kľúčových sektorov frontu.

Z ruského pohľadu ich stratégia vyčerpania funguje a Putin môže len posilniť svoju obranu na fronte a čakať na civilný a vojenský kolaps Ukrajiny.

Skutočné vojny nie sú spoločenské hry, ktoré milujú gaučoví generáli. Obe strany vnímajú túto vojnu ako existenčný boj o prežitie štátu. Každý deň sú na Ukrajine zabité stovky vojakov a civilistov a ďalšie tisíce sú zranené. Rozsiahle územia Ukrajiny sú zdevastované. Milióny jej občanov utiekli z krajiny. Je to konflikt, ktorý neustále hrozí eskaláciou zástupnej vojny medzi Ruskom a Západom do jadrovej konfrontácie, ktorá by mohla zabiť mnoho miliónov ľudí.

.

Vojna je najzložitejším ľudským fenoménom, ale možno existuje jedna hra, ku ktorej ju možno vhodne prirovnať: bridž.

Putin môže, ale nemusí byť tajným hráčom bridžu, ale táto zložitá kartová hra nám môže pomôcť pochopiť jeho stratégie, taktiky a spôsoby myslenia. Bridž odjakživa priťahoval vysokopostavených reálnych hráčov, ako napríklad spisovateľku Agathu Christie, herca Omara Sharifa, investora Warrena Buffetta, podnikateľa Billa Gatesa a bývalého prezidenta Dwighta D. Eisenhowera.

Čínsky prezident Deng Xiaoping bol nadšeným hráčom a zástancom tejto hry. Deng vystriedal Mao Ce Tunga na čele komunistickej Číny a povedal, že pokiaľ môže hrať bridž, jeho mozog stále funguje.

Bridž je o víťazných trikoch. Čím viac trikov vyhráte, tým lepšie sú vaše výsledky. Dôležité je, že tieto triky nevyhrávate sami. Vyhrávate ich v spolupráci s partnerom a pomocou rôznych techník a taktík.

Na rozdiel od šachu a pokru je bridž partnerská hra a tímová hra, keď hráte s iným párom proti iným štvorčlenným tímom. Bridž je kolektívne úsilie. Silné partnerstvo alebo tím vždy prekoná aj tú najbrilantnejšiu zbierku individualistov.

.

Putinovými hlavnými partnermi sú ministri obrany, zahraničných vecí a predseda vlády a Valerij Gerasimov, náčelník ruského generálneho štábu. Na ukrajinskej strane je kľúčovým partnerom prezident Zelenskyj a jeho vrchný veliteľ Valerij Zalužnyj. V Bridži, rovnako ako vo vojne, je tímová a partnerská súhra základnou zložkou úspechu.

Môžete hrať len s tými kartami, ktoré skutočne držíte, rovnako ako vo vojne môžete nasadiť len tie zdroje, ktoré máte alebo ktoré môžete vytvoriť v priebehu konfliktu. Tak vo vojne, ako aj v bridži je cieľom čo najlepšie využiť svoje skutočné zdroje.

Bridž, podobne ako väčšina vojen, je sériou taktických bitiek, ktoré sú súčasťou procesu vyčerpávania. Je to maratón, nie šprint. Niektoré rozdania vyhráte a iné prehráte. O celkovom úspechu rozhoduje séria rozdaní, ktoré sa niekedy počítajú na stovky.

Hranie bridžu je zábavné, ale môže byť aj veľmi súťaživé a stresujúce. Bridžový turnaj zvyčajne zahŕňa desiatky alebo stovky rozdaní proti iným párom alebo tímom. Každý súboj si vyžaduje vaše plné nasadenie a pozornosť. Strata sústredenia alebo zlá chyba môže mať katastrofálne následky. Šťastie môže ísť na vašu stranu alebo proti vám. Psychicky sa musíte vedieť vyrovnať s neúspechmi aj úspechmi. Vo vojenskej sfére sú takéto požiadavky a tlaky exponenciálne vyššie a následky zlyhania často fatálne.

Je známe, že žiadny bojový plán nikdy neprežil kontakt s nepriateľom. Podobne je to aj v bridži, kde musíte svoje plány neustále upravovať podľa toho, ako sa objavujú ďalšie informácie o tom, aké karty má ktorý hráč v rukách. Súvisiaca bridžová technika vychádza priamo z vojenskej taktiky. “Echeloning” zahŕňa postupnosť vašej hry tak, aby ste v prípade, že jedna cesta k úspechu nefunguje, mali možnosť vyskúšať inú.

Počas vojny na Ukrajine došlo k niekoľkým pozoruhodným úpravám bojových plánov. Po tom, čo sa Rusom nepodarilo poraziť Ukrajinu útokom, stiahli sa z predmestia Kyjeva a sústredili sa na dobytie južnej a východnej Ukrajiny.

Ukrajinci, ktorí mali silnú prevahu nad Rusmi, využili svoju početnú prevahu a podnikli sériu protiútokov. Boli to nákladné akcie, ale Rusi boli nútení ustúpiť v Charkove a Chersone. V reakcii na to Putin vyhlásil mobilizáciu 300 000 záložníkov a pripojil k Ruskej federácii oblasti obsadené jeho armádami.

Skúsenosti naučili Ukrajincov, že sústredenie ich síl pred útokom ich robí veľmi zraniteľnými voči plošným ruským leteckým, delostreleckým a raketovým úderom. Preto preriedili svoje kolóny a predstavili Rusom príliš veľa cieľov na útok naraz – taktika, ktorej Rusi teraz čelia používaním “samovražedných dronov” z iránskych zdrojov, ktoré sú určené na útoky na menšie ciele.

V bridžovom svete je tento typ “cut and thrust” obzvlášť rozšírený v časti hry, ktorá sa odohráva pred licitáciou, teda pred rozdaním kariet. Hráči si so svojimi partnermi vymieňajú kódované informácie o rukách toho druhého a zároveň sa snažia narušiť výmenu informácií súperov. Tieto licitačné súboje často predurčujú výsledok rozdania, podobne ako správne rozmiestnenie a rozmiestnenie vojsk vo vojne.

Psychológia a klamstvo sú v bridži rovnako dôležité ako vo vojne. Kľúčovým určujúcim faktorom vojny na Ukrajine je palebná sila – počet lietadiel, tankov, diel a rakiet, ktoré má každá strana k dispozícii. Dôležitá je však aj dezinformácia a maskovanie relatívnych silných a slabých stránok a umiestnenia kľúčových zdrojov. Mimoriadne dôležitá je aj morálka. Nízka morálka vedie k výpadkom koncentrácie, nevynúteným chybám a nedostatočnému odhodlaniu. To isté platí aj v bridži.

.

Putin, Zelenskyj a ich tímy majú, samozrejme, na práci lepšie a oveľa dôležitejšie veci ako hrať karty. Ale ak sa pri tom ocitnú, možno objavia niektoré zvláštne podobnosti medzi najvyššou kartovou hrou a najvyššou vojnovou skúškou.

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

Včera 19:39

Slovensko má ambíciu pokračovať v líderskej úlohe v globálnom riadení umelej inteligencie (AI). V budúcom roku sa tu uskutoční aj zasadnutie Rady iniciatívy Globálneho partnerstva pre umelú inteligenciu (GPAI). Uviedol to štátny tajomník Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Ivan Ivančin na samite v Belehrade.

Včera 19:38

Funkciu osobitného prezidentského vyslanca pre záležitosti rukojemníkov bude zastávať Adam Boehler, oznámil v stredu novozvolený americký prezident Donald Trump na platforme Truth Social.

Včera 19:35

Rumunský sociálnodemokratický premiér Marcel Ciolacu v stredu oznámil, že v nedeľňajšom druhom kole prezidentských volieb podporuje Elenu Lasconiovú zo stredopravicovej Únie záchrany Rumunska (USR).

Včera 19:20

Zásoby ropy v Spojených štátoch minulý týždeň klesli oveľa viac, ako analytici očakávali. Uviedol to v stredu Úrad pre energetické informácie (Energy Information Administration, EIA).

Včera 19:17

Ruská centrálna banka zváži zvýšenie úrokových sadzieb do konca roka, keďže krajina zápasí s vysokou infláciou a oslabovaním meny. Uviedla to v stredu na investičnom fóre v Moskve guvernérka banky Elvira Nabiullinová.

Včera 19:06

Ukrajinský minister zahraničných vecí Andrij Sybiha sa počas stredy a štvrtka plánuje zúčastniť na stretnutiach Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) na Malte. Účasť avizoval aj šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov.

Včera 19:04

Vatikán v stredu predstavil nový plne elektrický papamobil s otvorenou strechou od nemeckej značky Mercedes-Benz. Pápež František ho bude používať pri vítaní pútnikov na vatikánskom Námestí svätého Petra.

papamobil
Pápež František pózuje s manažérmi a zamestnanci Mercedesu po prevzatí nového plne elektrického papamobilu vo Vatikáne 4. decembra 2024
Včera 19:03

Návrh na obžalobu prezidenta Kórejskej republiky bol oficiálne predložený parlamentu krajiny.

Informovala o tom agentúra Reuters.

Včera 19:03

Rumunský prezidentský kandidát krajnej pravice Calin Georgescu bude proti vývozu ukrajinského obilia cez Rumunsko a ďalšej vojenskej pomoci Kyjevu, ak sa stane hlavou štát. Politik to vyhlásil v stredu s tým, že Bukurešť nie je povinná dodržiavať záväzky NATO týkajúce sa výdavkov na obranu.

Včera 18:44

Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí v stredu kategoricky odmietlo tvrdenia Ruska, že Kyjev podporuje islamistických povstalcov v Sýrii. Moskva predtým obvinila Ukrajinu z toho, že im poskytuje drony.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke návštevníci si robia fotografie počas prechádzky po jesennej aleji lemovanej stromami v Tokiu 2. decembra 2024

Autor: TASR/AP-Eugene Hoshiko

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Michal Durila

Milan Šupa

Gustáv Murín

Dušan Hirjak

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali