Bratislava 14. augusta 2024 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)
Priatelia, položme si zásadnú otázku: Ako sa dotýka súčasná situácia v kultúrnej sfére bežného človeka? Konkrétne aj milého čitateľa týchto riadkov. Akým negatívnym spôsobom zasahujú zmeny do jeho osobného života?
Odpoveď vás možno zarazí: Žiadnym. Ale že vôbec.
Argumenty v prospech tohto tvrdenia sú jednoznačné: Môžeme naďalej slobodne navštevovať hrady a zámky, chodiť na operu, balet, alebo aj činohru v SND, môžeme chodiť do divadla GUNAGU alebo STOKA alebo do hociktorého iného, môžeme navštevovať galérie, múzeá, a čuduj sa svete, ani tie kiná nám ministerstvo nezavrelo. Dokonca aj folklórne slávnosti pokračujú…
Halas, ako hovoria Arabi – koniec sporu! Alebo slovami Stoltenberga (ak tu máme fanúšikov tohto zmäteného pána): Fullstop! Bodka. Aj pečiatku si na to môžete dať.
Pravda je taká, že skutočnou hybnou silou protestov je strach o stratu príjmov. A strach je veľký pán, hlavne keď ide o peniaze. S nimi ťažko, bez nich ešte horšie, hovorí klasik. Veď čo by robilo to X umeleckých spoločenstiev bez grantovej podpory ministerstva kultúry?
Nikto asi nechce žiť ako ich stredovekí predchodcovia, teda z priazne mecenášov a milodarov publika…
Pochopiteľne, predošlí ministri rozmaznali túto skupinu ľudí. Kto by nechcel byť zadobre s komunitou, ktorá síce nie je početná, ale kričí najhlasnejšie? Treba spomínať, že státisíce išli len na podporu LGBTi projektov? Počúvajte, môj zdravotne ťažko postihnutý kamarát má problém, keď sa máme v Bratislave stretnúť, pretože musíme najprv vyhľadať miesto s bezbariérovým prístupom. Nie, slobodný pohyb občana nie je až taká samozrejmosť, ako sa to niektorým zdá. Ale peniaze dávame radšej na dúhové pochody. Nech sa páči. To je logika, to sú priority!
Pokiaľ sa súčasná vláda neudrží ešte aspoň dve volebné obdobia, staré praktiky sa, pochopiteľne vrátia – pretože sily kolektívneho Západu podporujú práve míňanie peňazí na „progresívne“ ciele…
Ak sme sami k sebe úprimní, potom nebudeme tvrdiť, že veľký kultúrny reset sa nás zvlášť týka z hľadiska trávenia voľného času: Nikto nám nezakazuje navštevovať žiadnu kultúrnu ustanovizeň. Ponuka predstavení, výstav, expozícií, koncertov, happeningov, je neuveriteľne pestrá, vyberie si každý.
Jediný rozdiel avizuje súčasne vedenie rezortu v tom, že naše vlajkové štátne inštitúcie, teda SND a SNG budú mať viac pronárodný charakter. Áno, je to ideologická zmena – z liberalizmu naspäť do neutrálu (niekto by povedal „normálu“, ale normálnosť sa dnes používa ako nadávka – až tak veľmi sa svet vymkol z kĺbov).
Mimochodom, síce bol odvolaný riaditeľ SND, avšak šéfka baletu (ním odvolaná) bola prijatá naspäť. Takže neplatí tvrdenie, že ľudia sú „vyhadzovaní“. Ako kto!
Tak v čom je teda problém? Pretože ja tomu stále nerozumiem. Vláda sľúbila voličom zmeny v RTVS, a sľub dodržala (dnes sa módne hovorí, že „doručili“). Takisto sľúbila vrátiť kultúru naspäť do stavu, keď dominovala kvalitná klasika nad neoverenými experimentmi, prípadne uznanými súčasníkmi, ktorí však provokujú v etických otázkach (racionálny človek uzná, že maľba masturbujúcich mužov nepatrí na pôdy rozhlasovej galérie, kam chodia na exkurziu aj školy s deťmi).
Otázka preto znie, kto a za aké peniaze zabezpečuje dva veľké protesty dva dni po sebe?
Na organizáciu takých podujatí musíte mať know-how, financie, ale aj známosti a tím ľudí. Kto to všetko podporil, a s akým skutočným úmyslom?
Mimochodom, ak umelci vzniesli sťažnosť, že pociťujú akúsi neslobodu, mám dve otázky: Kde boli za pandémie, keď nás tu vláda zatvárala podľa toho, ako sa jej predstavitelia práve zobudili (povedané s nadsázkou)? Po druhé: Čo hovoria na to, že im nikto nebráni slobodne sa zhromažďovať, obmedzovať premávku v hlavnom meste, nosiť protivládne, neraz urážlivé transparenty? A že môžu burcovať publikum, aby skandovalo heslá ako „hanba“, „odstúpiť“, či „podržtaška“?
To nie je prejav demokratického práva na vyjadrenie občianskeho nesúhlasu? Kto iný to garantuje, ak nie súčasná vláda na základe platnej legislatívy? V Bielorusku už by im poslali na schladenie vodné delá…
Nechápte ma zle – ja spolucítim s náročnou situáciou umelcov. Sám som po dobu jednej dekády písal romány z okrajového žánru (zámerný hororový brak), a nie je to veru med lízať. Ale nikdy som si nesťažoval u vládnych predstaviteľov a iných politikov – veď to predsa nedáva zmysel, aby moju osobnú vášeň dotovali daňoví poplatníci…
Ale dobre – aj toto štádium prehrmí, a kultúrna obec pochopí, že život ide ďalej aj s novou ministerkou, a iným, menej radikálnym pohľadom na svet.
PS: Milí protestujúci, možno by ste mohli pre zmenu skúsiť osloviť vo vašich prejavoch Slovensko ako vlasť, a nie „táto krajina“. Vaše slová o vlastenectve by potom zneli o niečo úprimnejšie…
Prečítaje si tiež:
- Kultúrny výbor k téme odvolania šéfov SND a SNG bude už vo štvrtok
- Biháriová: “Šimkovičová zakazuje Zem a Vek.” Koordinovali to spravodajské služby? Kauzu vysvetľuje ministerka aj časopis
- Susko: Nikdy nezabudnite na všetku tú špinu, ktorá sa valila z úst bývalých vládnych politikov
- Opozičný protest ukázal, že opozícia je nejednotná
- Tisíce ľudí protestovali na námestí SNP v Bratislave