Kyjev 27. augusta 2023 (HSP/Sonar 21/Foto:TASR/AP-Roman Chop)
Keď som v septembri 1985 nastúpil do CIA, bol to môj prvý kontakt s utajovanými skutočnosťami, píše Larry Johnson. Spočiatku som sa domnieval, že systém utajovania bol navrhnutý tak, aby zabránil verejnosti dozvedieť sa “skutočnú pravdu” o tom, čo sa deje vo svete. V nasledujúcich mesiacoch som zistil, že prísne tajné, špeciálne utajované skutočnosti sa bežne objavujú na titulných stranách novín Washington Post a New York Times
Aký bol rozdiel medzi uniknutými spravodajskými informáciami a spravodajskými správami, ktoré sa neobjavili v tlači? Dalo sa to zhrnúť do jednoduchej veci – ak sa vyskytli nezhody v súvislosti s určitou politikou, napríklad s umiestnením jadrových rakiet v Európe, tieto spravodajské informácie unikli. Naopak, ak existovala zhoda v otázke politiky alebo programu, tieto informácie unikali len zriedka.
Upozorňujem na to kvôli množstvu článkov, ktoré sa teraz objavujú v médiách, ktoré vykresľujú hrozný, pochmúrny obraz toľko skloňovanej ukrajinskej protiofenzívy. Nie je to náhoda, ani výsledok nebojácnej žurnalistiky. Podpora Ukrajiny vo Washingtone sa začína rúcať. Zatiaľ čo zástupy Austina, Milleyho, Blinkena a Nulandovej naďalej trvajú na tom, že víťazstvo je už za rohom, iní v Pentagóne, CIA, DNI a DIA vidia nápis na stene, ktorý hlása správu o hroziacej katastrofe.
Denník Washington Post uverejnil začiatkom tohto týždňa tento článok:
Ukrajine dochádzajú možnosti na opätovné získanie významného územia.
Ukrajine dochádzajú možnosti protiofenzívy proti ruským silám, pretože Kyjevu sa kráti čas na dosiahnutie pokroku, uviedol denník Washington Post.
V nedeľňajšom článku americký denník uviedol, že ukrajinská protiofenzíva, ktorá sa začala začiatkom júna a od ktorej sa pôvodne očakávalo, že Kyjev získa späť významné územie, v súčasnosti “vykazuje známky zastavenia”.
“Postup Kyjeva zostáva izolovaný na niekoľko dedín, ruské jednotky postupujú na severe a plán na výcvik ukrajinských pilotov na lietadlách F-16 americkej výroby sa odkladá,” napísal americký denník.
Zvyšok médií spieva podobnú pieseň. Tu sú niektoré z najnovších titulkov:
Sny Ukrajiny o triumfe v protiofenzíve narazili na tvrdú realitu. (The Telegraph).
Pomalá protiofenzíva Ukrajiny kaličí náladu verejnosti. (The Economist).
Ukrajinský reset: Pomalý a krvavý peší postup. (The Wall Street Journal).
Potom sú tu blogy a internetový obsah. Real Clear Defense bol vo svojich správach za posledných 18 mesiacov vo všeobecnosti proukrajinský, ale na rozdiel od Inštitútu pre štúdium vojny občas ponúkol solídnu analýzu spochybňujúcu šance Ukrajiny poraziť Rusko. Najnovší článok na portáli Real Clear Defense s názvom Why Is Ukraine’s Counteroffensive Destined To Fail? (Prečo je ukrajinská protiofenzíva odsúdená na neúspech?) je vážnym varovaním:
Očakávaná ukrajinská protiofenzíva mala podľa predpovedí rýchlo prelomiť ruskú obranu, avšak zmenila sa na patovú situáciu. Operácia bola strategicky naplánovaná a vykonaná s mylným optimizmom, keďže ukrajinskí obranní stratégovia podcenili silu protivníka. Začala sa na základe zbožného želania ukrajinskej vlády, ktorá predpokladala, že ruskí vojaci opustia svoje pozície a v prvých vlnách protiútoku utečú zo svojich zákopov. Stal sa však pravý opak a Rusi držia svoje pozície, občas podniknú protiútok a nedovolia pozemným silám Ukrajiny prelomiť ich obranu. Od začiatku ofenzívy uplynuli už dva mesiace a ukrajinská armáda zatiaľ nedosiahla významné úspechy. Za súčasnej situácie je veľmi očakávaná protiofenzíva odsúdená na neúspech.
Tieto články sú prvým varovným signálom, ako kanárik v šachte, že od septembra sa vo Washingtone, Londýne a Bruseli začne ukazovať prstom a obviňovať, kto prehral na Ukrajine. Plne očakávam, že Bidenova administratíva bude aj naďalej trvať na tom, že Ukrajina bojuje s Ruskom na mŕtvom bode a jediné, čo musí Západ urobiť, je zachovať trpezlivosť a čakať, kým sa Rusko rozpadne. Je to klamstvo, ale to bolo charakteristické zmýšľanie Bidenovho/neokonzervatívneho davu.
Udalosti na Ukrajine si vynútia zmenu myslenia. Členovia Kongresu sa budú čoraz viac zaoberať voľbami v roku 2024 a pravdepodobne odmietnu schváliť ďalší predaj zbraní a masívnu finančnú pomoc Ukrajine. Podporovať porazeného je niečo, čo väčšina politikov odmieta.
Existuje niekoľko potenciálnych udalostí, ktoré môžu viesť k tomu, že Ukrajina bude odsunutá na vedľajšiu koľaj. Zhoršenie vzťahov medzi Washingtonom a Pekingom v súvislosti s Taiwanom zvyšuje riziko vojenského konfliktu v Juhočínskom mori. A čo finančná kríza? Október je historicky mesiacom, keď na Wall Street “nečakane” vybuchne hospodársky chaos. Ak k tomu dôjde, šance Ukrajiny na získanie ďalšej pomoci sa rozplynú.
Venujte teda pozornosť titulkom a článkom, najmä tým, ktoré citujú nemenované vojenské alebo spravodajské zdroje. To vám napovie, z ktorej strany vietor fúka.