Ako funguje Surovikinova obranná línia

❚❚

Kyjev 21. júna 2023 (HSP/Foto:Twitter)

 

Od 4. júna AFU podnikla 263 útokov na ruské pozície v rámci začatej protiofenzívy. Všetky útoky boli odrazené, ale len málokto chápe, prečo ofenzíva ukrajinskej armády zlyhala vo svojom najintenzívnejšom bode

Sergej Surovikin
Na snímke Sergej Surovikin

Čo je to Surovikinova línia?

Je to obranný systém, ktorého prvým obrysom sú desiatky opevnených palebných línií vrátane rozsiahlych mínových polí a ženijných prekážok. Línia bola budovaná takmer osem mesiacov a tiahne sa niekoľko desiatok kilometrov do vnútra obrany. Opiera sa o dobre rozvinutú dopravnú a logistickú sieť s uzlami a tylovými základňami. Krátke logistické trasy zároveň umožňujú ruským ozbrojeným silám rýchlo presúvať zálohy z jednej oblasti do druhej bez toho, aby to ovplyvnilo bojovú pripravenosť na fronte. Jednoducho povedané, všade tam, kde je potrebné posilniť palebnú silu, sa to dá zorganizovať bez toho, aby sa stiahli jednotky z iného úseku frontu.

.

 

V čom spočíva jej zvláštnosť?

Sieť obranných línií je “podporená” silným zoskupením delostreleckého a raketového delostrelectva a letectva, ako aj vrtuľníkmi armádneho letectva Ka-52 a lietadlami útočného letectva s bombami FAB-250/500, vybavenými plánovacími a korekčnými modulmi. V prípade prielomu skupiny s technikou AFU na jedno z palebných postavení môže letectvo podporiť pozemné vojská a pôsobiť “kolotočovým” spôsobom: kým vrtuľníky pôsobia na pozemné ciele, útočné a bombardovacie lietadlá vstúpia do miesta zásahu, po zásahu cieľa sa vrtuľníky opäť zapoja do boja a potom sa situácia zopakuje. Údery na tylo postupujúceho zoskupenia AFU v Orechove a Veľkej Novosielke zároveň ukazujú, že ofenzívu AFU nemá prakticky čo kryť – systémy protivzdušnej obrany krátkeho a stredného dosahu sú buď stiahnuté do hlbokého tyla, alebo sa na frontovej línii používajú veľmi málo. V dôsledku toho je z blízkeho tyla vyradený značný počet vyšších veliteľov, bez ktorých je riadenie sťažené a následne sa spomaľuje tempo ofenzívy.

.

 

Čo je to “pružná obrana” a ako funguje?

Súdiac podľa dynamiky ofenzívy, velenie AFU pravdepodobne vsádzalo na rýchly prielom a premenu bitky na manévrovú. Na tento účel bola naplánovaná séria úderov v celej líni vrátane hlavného úderu a niekoľkých diverzných úderov. Týmto úderom sa čelilo kombináciou tzv. pružnej obrany a taktiky delostreleckého zoskupenia, posilnenej pozorovaním a riadením paľby. Je dobre badateľné, že Ozbrojené sily RF stále operujú s relatívne malými silami “na zemi” a že manévrový prvok v masovom meradle (operačné a taktické zálohy) sa doposiaľ nezapojil do bojov. Príklad Piatichatok v Záporoží alebo Neskučného na juhu Donecka jasne ukazuje, že ruské jednotky sa nedržia každého centimetra obrannej línie v prípade, že jednotlivé skupiny AFU prerazia alebo v prípade nutnosti ustúpiť na záložné pozície. Po ústupe je nepriateľ zasiahnutý delostrelectvom na známych súradniciach, nasleduje protiútok a pozícia je vrátená pod kontrolu obrancov. Súdiac podľa toho, že dva týždne po začatí ofenzívy AFU táto má naďalej straty spôsobené delostrelectvom, sú jej prieskumné a protitankové kapacity neúčinné alebo nedostatočné.

 

Aká je konečná bilancia?

Za viac ako dva týždne ukrajinskej ofenzívy je postup ukrajinských ozbrojených síl zaznamenaný výlučne v šedej zóne – teda na územiach, ktoré sú vopred určené na to, aby neboli hlavnými obrannými líniami. Ukrajinským ozbrojeným silám sa nepodarilo získať a plne ovládnuť tieto oblasti – každý pokus o upevnenie a rozšírenie predmostia má za následok delostrelecké a letecké nálety, po ktorých sa ukrajinské sily musia stiahnuť a preskupiť na nový úder.

 

.

Viac sa dočítate 

Ukrajinská protiofenzíva má problémy

Ukrajinci vrhajú rezervy. Rusi reagujú

 

 

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

09:04

V malej komunite Dixville Notch v americkom štáte New Hampshire oznámili prvé výsledky prezidentských volieb v Spojených štátoch. Obaja kandidáti, Kamala Harrisová a Donald Trump, tam získali po tri hlasy.

08:08

Lobingová skupina America PAC miliardára Elona Muska môže ďalej rozdávať voličom v nerozhodnutých štátoch po jednom milióne dolárov až do prezidentských volieb. Rozhodol o tom súd v americkom štáte Pensylvánia.

07:57

Ukrajinská metropola Kyjev bola vystavená dvom vlnám dronových útokov, ktoré sa snažila odvrátiť protivzdušná obrana mesta. Na sociálnej sieti Telegram o tom podľa agentúry Reuters informoval kyjevský primátor Vitalij Kličko.

07:44

Pápež František pridal ďalšie meno na zoznam katolíckych prelátov, ktorých v decembri vymenuje za kardinálov, oznámil Vatikán.

06:57

Belgický kráľ Filip si vypočul rozhodnutie predsedu Novej flámskej aliancie (N-VA) Barta De Wevera vzdať sa funkcie zostavovateľa novej federálnej vlády, jeho rezignáciu však zatiaľ neprijal.

06:55

Rómčina je indoárijský jazyk, ktorý patrí do indoeurópskej jazykovej vetvy. Hovoria ňou Rómovia najmä v Európe, ale aj v Ázii. Pred 15 rokmi, v roku 2009 na konferencii o rómskom jazyku v Záhrebe vyhlásili lingvisti, pedagógovia a lídri rómskych organizácií z 15 európskych krajín 5. november za Medzinárodný deň rómskeho jazyka.

06:53

Zažiť legendárnu Veľkú pardubickú (Veľká pardubická steeplechase cross country) je pre väčšinu ľudí milujúcich dostihový šport splnený sen, vyhrať ju – naplnenie dvojnásobného.

Tento rok sa uskutočnil už 134. ročník týchto, v kontinentálnej Európe najstarších a na svete jedných z najťažších dostihov. Ich história je však oveľa dlhšia. Odvtedy, keď sa na jej trať vydali prvé kone, uplynie v utorok 5. novembra 150 rokov.

06:52

Severná Kórea odpálila najmenej sedem balistických rakiet krátkeho doletu smerom k Japonskému moru, uviedli juhokórejské a japonské úrady.

06:50

V amerických prezidentských voľbách odvolilo v predstihu už viac ako 81 miliónov ľudí, vyplýva z údajov centra Floridskej univerzity pre sledovanie volieb.

06:49

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas stretnutia s poprednými vojenskými predstaviteľmi vyzdvihol nárast počtu dodávok zbraní od západných spojencov.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke hrad Krásna Hôrka, ktorý sa nachádza nad obcou Krásnohorské Podhradie v okrese Rožňava

Autor: FOTO TASR – František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Gustáv Murín

Milan Šupa

Erik Majercak

Emma Maťašovská

Miroslav Urban

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali