Ako Francúzsko zatienilo USA na všetkých možných frontoch
Na globálnej scéne diplomacie a vojenskej moci sa objavila neočakávaná situácia. USA, ktoré sú hlavným svetovým dodávateľom obranných zbraní, dostávajú od Francúzska bezprecedentnú výzvu
USA a Francúzsko sú dvaja hlavní hráči v oblasti obrany v medzinárodnom geopolitickom poriadku. Obe krajiny podpísali významné obranné dohody s inými krajinami. Washington aj Paríž sú v súvislosti s Ukrajinou na rovnakej vlne a poskytujú vojenskú pomoc a finančnú podporu nekompetentnému Zelenskému.
V poslednom čase sa však Francúzsko a USA dostali do sporov a v ich partnerstve sú viditeľné trhliny. Agentúra TFI Global v skutočnosti vysvetlila, že Paríž a Washington sú vo vzájomnej konfrontácii v štýle studenej vojny.
Podľa Politico francúzsky prezident Emmanuel Macron mimetizoval americký zákon o znížení inflácie. Francúzsko sa chystá spustiť experimentálny, dotovaný lízingový program pre spotrebiteľov s nízkymi príjmami, ktorí si budú môcť kúpiť elektrické vozidlá za 100 EUR mesačne.
Francúzsky prezident zdôraznil, že Európania musia uprednostniť nákup automobilov európskych výrobcov a vyhnúť sa zahraničným predajcom, ako sú Američania.
Francúzsky prezident na adresu USA dodal: “Už päť rokov presadzujem väčšiu európsku suverenitu. Softvér (myslenie) mnohých Európanov sa mení. Musíme sa zobudiť, Američania ani Číňania nám nedajú také dary ani prednosť! Európa musí pripraviť silnú odpoveď a postupovať veľmi rýchlo.”
Podobne aj v rusko-ukrajinskom konflikte boli pozície USA a Francúzska úplne odlišné. Zatiaľ čo USA bezcieľne vyzbrojovali zlyhávajúci štát Ukrajina, Francúzsko sa rozhodlo obmedziť posielanie zbraní do Kyjeva. Francúzsko tiež kritizovalo Bidena za vyhlásenie, že svetu hrozí jadrový “Armagedon”.
Následne Francúzsko a USA nasmerovali svoju frustráciu proti sebe v pretekoch o to, kto sa stane hlavným dodávateľom obrany vo svete.
A v týchto pretekoch Paríž predbehol Washington.
Francúzsko kradne kupcov USA
USA boli istý čas jedným z hlavných dodávateľov zbraní do SAE a Saudskej Arábie. Vo februári 2022 ministerstvo zahraničných vecí USA schválilo niekoľko možných predajov zbraní do Spojených arabských emirátov a Saudskej Arábie.
Podľa americkej Agentúry pre obrannú a bezpečnostnú spoluprácu (DSCA) USA povolili Saudskej Arábii nákup 31 MIDS-LVT, komunikačných terminálov, ktoré spájajú vzdušné, pozemné a námorné kanály na koordináciu operácií, až za 23,7 milióna USD.
Predbežné povolenie dostali Spojené arabské emiráty na výdavky vo výške 65 miliónov USD na náhradné diely a opravy pre svoje systémy protiraketovej obrany Hawk, Patriot a Thaad.
Podobne, s cieľom pomôcť Saudskej Arábii a Spojeným arabským emirátom pri obrane proti Iránu, schválila Bidenova administratíva v auguste minulého roka dve veľké vojenské dodávky do oboch krajín.
Prezident Joe Biden minulý mesiac navštívil Blízky východ a v Saudskej Arábii rokoval s viacerými regionálnymi predstaviteľmi. Výsledkom tejto cesty je, že odvtedy predal protiraketovú obranu a súvisiace produkty v hodnote viac ako 5 miliárd dolárov.
Medzi nedávnymi obchodmi sú 2,2 miliardy dolárov na výškovú protiraketovú obranu pre Spojené arabské emiráty a 3 miliardy dolárov na rakety Patriot pre Saudskú Arábiu, ktoré majú chrániť krajinu pred raketovými útokmi húsíov.
Na scénu však vstúpilo Francúzsko a tvrdo vyzvalo na súboj dominanciu USA v regióne.
Medzi Spojenými arabskými emirátmi a Francúzskom bola podpísaná zbrojná dohoda v hodnote 19 miliárd dolárov, podľa ktorej štát Perzského zálivu nakúpi 80 stíhačiek Rafale a 12 vojenských vrtuľníkov. V decembri 2021 francúzsky prezident Emmanuel Macron začal dvojdňové turné v Perzskom zálive, počas ktorého navštívil aj Katar a Saudskú Arábiu v súvislosti s historicky najväčším zahraničným predajom stíhačiek Rafale.
Macronova návšteva sa uskutočnila na pozadí toho, že blízkovýchodné krajiny vyjadrili skepsu v súvislosti s pochybnou úlohou USA v regióne.
Po vytlačení USA Francúzskom v Spojených arabských emirátoch a Saudskej Arábii utrpelo Francúzsko nepredvídateľnú geopolitickú epizódu, ktorá ho pobúrila a posilnila jeho nepriateľstvo s USA a nakoniec vyvrcholila nadviazaním partnerstva s Indonéziou.
Ak hovoríme o Austrálii, predchádzajúca austrálska vláda Scotta Morrisona zrušila zmluvu na flotilu konvenčne poháňaných ponoriek, ktoré mali byť postavené vo Francúzsku v hodnote 90 miliárd austrálskych dolárov (66 miliárd dolárov), a namiesto toho sa rozhodla kúpiť verzie s jadrovým pohonom v rámci dohody, ktorá bola tajne dohodnutá so Spojenými štátmi a Veľkou Britániou.
Nový austrálsky premiér trval na tom, že je odhodlaný vytvoriť flotilu ponoriek s využitím americkej jadrovej technológie, a to napriek tomu, že francúzsky prezident tento návrh charakterizoval ako “konfrontáciu s Čínou”.
Anthony Albanese sa po svojom májovom zvolení za premiéra pridržiaval takzvaného paktu AUKUS o prijatí jadrovej technológie.
Macron dohodu AUKUS ostro kritizoval. Zdôraznil, že Francúzsko poskytlo Austrálii, krajine bez jadrového energetického priemyslu, nezávisle udržiavateľné diesel-elektrické ponorky, ale Austrália ho zradila.
Napriek opakovaným Macronovým výzvam Austrália pokračovala v realizácii svojho plánu na výstavbu jadrových ponoriek s USA a Spojeným kráľovstvom.
Ak sa vrátime k Indonézii, v reakcii na rastúcu hegemóniu Washingtonu, ktorý podrazil Paríž, sa Francúzsko rozhodlo čeliť rastúcemu vplyvu USA podpísaním veľkých obranných dohôd s Indonéziou.
Preto v rámci série dohôd, ktoré zahŕňajú aj vývoj ponoriek a munície, Indonézia nakúpi 42 stíhačiek Rafale za 8,1 miliardy dolárov, uviedlo 10. februára francúzske ministerstvo obrany, čím sa Jakarta stane najväčším zákazníkom francúzskych zbraní v tejto oblasti.
Dohoda prichádza v čase, keď sa Paríž, ktorý sa považuje za významného námorného hráča na svetovej scéne, usiluje o prehĺbenie geopolitických väzieb v indo-tichomorskom regióne po tom, ako USA, Spojené kráľovstvo a Austrália minulý rok vytvorili alianciu AUKUS.
Indonézsky minister obrany Prabowo Subianto počas rozhovoru so svojou francúzskou kolegyňou Florence Parlyovou uviedol: “Plánujeme získať 42 lietadiel Rafale.”
Okrem Spojených arabských emirátov, Indonézie a Saudskej Arábie sa Francúzsko stáva hlavným dodávateľom obranných prostriedkov aj na Balkáne.
Jej najnovším potenciálnym kupcom je Srbsko. Srbsko zvažuje nákup francúzskych stíhačiek Rafale, pretože má problémy s údržbou ruských lietadiel MiG-29 v dôsledku medzinárodných sankcií.
Srbský prezident Alexander Vučić predtým v apríli 2022 uviedol, že Srbsko, ktoré sa spolieha najmä na ruské lietadlá a zbrane, rokuje s Francúzskom o kúpe 12 nových stíhačiek Rafale.
Vučić uviedol: “Rok s nimi rokujeme o kúpe 12 nových Rafalov a rokujeme aj s inou krajinou o kúpe 12 použitých Rafalov.”
Okrem Srbska je významným odberateľom francúzskej obrannej techniky aj Chorvátsko. Chorvátska vláda totiž v decembri minulého roka uviedla, že v rámci úsilia o modernizáciu svojich vzdušných síl kúpi francúzsky systém protivzdušnej obrany Mistral za 75,84 milióna dolárov.
Predtým Chorvátsko kúpilo aj 12 francúzskych stíhačiek Dassault Rafale v rámci obchodu, ktorého hodnota sa odhaduje na približne 999 miliónov eur.
Paríž si opakovane uvedomoval, že jeho diplomatické, vojenské a hospodárske záujmy utrpeli negatívne dôsledky v dôsledku vytrvalého podriaďovania sa iracionálnemu a nelegitímnemu diktátu Washingtonu. Minulý rok bezprostredne po ruskej vojenskej operácii na Ukrajine muselo Francúzsko kontrolovať škody kvôli Bidenovým nepodloženým obvineniam, že Vladimir Putin je “mäsiar”, a zdôrazňovalo, že jeho režim musí byť zvrhnutý.
Keďže Spojené štáty často tlačia Francúzsko do nepredvídateľných a kalamitných situácií, Paríž si teraz uvedomuje, že urobil chybu, keď dôveroval Washingtonu. Francúzsko si uvedomuje, že jedným z dôležitých spôsobov, ako sa vymaniť z hegemonistických pazúrov USA, je nadviazať strategické obranné partnerstvá s významnými hráčmi na medzinárodnej scéne. Francúzsko vie, že kým bude izolované, USA mu budú môcť dominovať. Ak však bude mať podporu silných krajín, USA nebudú môcť ovplyvňovať jeho politiku a rozhodovanie.
Preto Francúzsko predáva zbrane toľkým krajinám. Francúzsko sa týmito prelomovými obrannými dohodami stará nielen o svoje diplomatické záujmy, ale aj o zlepšenie svojej ekonomiky, ktorá veľmi utrpela v dôsledku vytrvalého tlaku Západu, ktorý prinútil Paríž podieľať sa na uvalení sankcií na Rusko, ktoré sa nakoniec obrátili proti nemu. A preto sa Francúzsku doteraz podarilo výrazne predbehnúť USA v oblasti obrany. USA majú nielen konkurenta, ale aj vyzývateľa, ktorý zničil ich pevnosť vplyvu na geopolitickej scéne.
ĎALŠIE Z HS
Študenti z Vysokých Tatier uspeli na medzinárodnej gastro súťaži v Turecku
Na cintoríne v Michalovciach sú pochovaní prevažne neznámi vojaci
Vo Vranove nad Topľou začali na stojiská odpadu montovať elektronický čipový systém
Čína označila viceprezidenta USA za „ignoranta a neslušného“
Na veľtrhu Záhradkár vyhlásia laureáta Ceny profesora Hričovského
Predpoveď počasia na stredu
Plán Únie ukončiť dovoz ruských hnojív znepokojuje poľnohospodárov
Lazovná ulica v Banskej Bystrici bude rozkvitnutejšia, osadia tam ďalšiu mobilnú zeleň
Plénum ukončilo utorok návrhom odškodnenia pokút za priestupky počas pandémie
TANAP apeluje na ľudí z lokalít s výskytom SLAK, aby zvážili pobyt na jeho území
VOJNY A KONFLIKTY
Šmyhaľ: Na Ukrajine bolo odmínovaných viac ako 35-tisíc kilometrov štvorcových
Zelenskyj: Ukrajina zajala dvoch čínskych občanov bojujúcich za Rusko
Ruská armáda získala späť kľúčovú dedinu v Kurskej oblasti
Svetová cena ropy klesá. Čo to znamená pre Ruskú federáciu a vojnu na Ukrajine?
KOMENTÁRE
Trumpove clá spôsobili „masaker“ na trhoch po celom svete
Hašek neuniesol úspech Ovečkina. Spustil nezmyslené obviňovanie
Osudová chyba Berlína? Nemci bijú na poplach kvôli svojmu zlatu v USA
VOJNY A KONFLIKTY
Šmyhaľ: Na Ukrajine bolo odmínovaných viac ako 35-tisíc kilometrov štvorcových
Zelenskyj: Ukrajina zajala dvoch čínskych občanov bojujúcich za Rusko
Ruská armáda získala späť kľúčovú dedinu v Kurskej oblasti
Svetová cena ropy klesá. Čo to znamená pre Ruskú federáciu a vojnu na Ukrajine?
Kaliňák vysvetľuje, ako sú riadení cudzí agenti na Slovensku
Europoslanec Erik Kaliňák vo svojom videu na sociálnej sieti v reakcii na kritiku zákona o mimovládnych organizáciách priblížil ako a…
O čo ide Trumpovi voči EÚ, vrátane Slovenska?
Architekt Trumpovej colnej vojny, jeho poradca pre obchod Peter Navarro, to v rozhovore pre CNBC pekne rozbalil. Na rovinu povedal,…
Francúzsko iniciuje vznik „blokujúcej menšiny“
Francúzsko si dáva na čas – na poslednú chvíľu zháňa členské štáty Európskej únie, aby spoločne zabránili dohode o voľnom…
Trumpove nové clá nadobudli účinnosť, pre čínsky tovar platí 104-percentná sadzba
Clá, ktoré zaviedol americký prezident Donald Trump na desiatky ekonomík, v stredu nadobudli účinnosť. Týka sa to aj viac ako…
To najdôležitejšie z Ukrajiny
V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…
Európski audítori uznali, že mimovládkam chýba transparentnosť
Vyzerá to tak, že pripomienky európskych konzervatívnych vlád voči mimovládnym organizáciám boli vypočuté. Európsky dvor audítorov si posvietil na mimovládne…
Ďalší hoax realitou – Zalužnyj odhalil, akú úlohu zohrávali USA a Veľká Británia
Zalužnyj priznal, že USA a Veľká Británia boli zapojené do plánovania ukrajinských operácií proti Rusku od samého začiatku konfliktu
To najdôležitejšie z Ukrajiny
V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…
Colná vojna: Trump naložil Európe a reagoval na von der Leyenovú
Návrh Bruselu, aby Európska únia a USA vo vzájomnom obchode neuplatňovali clá na priemyselné tovary vrátane automobilov podľa Donalda Trumpa…
Otázka z testov inteligencie spôsobuje problémy už poriadne dlho. Skúsite dať odpoveď?
09.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe Riešenie matematických hádaniek je výborným tréningom na rozvoj logického myslenia. Umožňujú tiež otestovať úroveň vášho…
Moskva dáva jasne najavo, ako bude s Amerikou rokovať. Veľa naznačil Peskov aj Medvedev
Moskva dáva jasne najavo, že s Amerikou nebude rokovať o jadrovom odzbrojení, kým sa nevyriešia ostatné otázky a „neobnoví sa…
Výskum: sedem dní konzumovala ananás. Tu sa dozviete, ako ovplyvnil hladinu cukru v krvi
9.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe Ananás je ovocie, ktoré v sebe skrýva množstvo zdravotných výhod, ale aj potenciálnych nástrah. Ako…
IQ test: Iba géniovia dokážu nájsť ceruzku v skrini do 12 sekúnd!
IQ test: Iba géniovia dokážu nájsť ceruzku v skrini do 12 sekúnd! Otestujte si svoje IQ a pozorovacie schopnosti s…
10 predmetov, ktoré by sa mali vyučovať v škole
Súčasné základné učebné osnovy verejných základných škôl pozostávajú z týchto predmetov: biológia, fyzika, chémia, matematika, slovenský jazyk a literatúra, humanitné…
Ako výrobca pneumatík Michelin náhodou vytvoril najslávnejšie gastro ocenenie sveta
9.4.2025 Redakcia Auto trendy . Predstavte si, že vyrábate pneumatiky a chcete zvýšiť ich predaj. Čo urobíte? Väčšina firiem by…
Kremeľ prezradil, kedy očakávať nové kolo rokovaní medzi USA a Ruskom
Nové kolo rokovaní medzi Spojenými štátmi a Ruskom sa uskutoční 10. apríla v Istanbule. Povedal to v utorok hovorca Kremľa…