Bratislava 30. januára 2021 (HSP/Foto:archív HSP)
Tento týždeň došlo na americkej burze k veci, ktorá zrejme obnoví protesty, ktoré prebiehali v roku 2011 pod názvom OccupyWallStreet. Teraz pod názvom Re-OccupyWallStreet, píše Financial Times
Ukázalo sa, že obchodovanie na burze patrí len vyvoleným, a nie hocijakým malým investorom. FED cez komisiu pre cenné papiere bezprecedentne uzavrel obchodovanie s akciami GameStopu na burze, aby pred malými investormi zachránil veľký hedžový fond Melvin.
Čo sa stalo? Malí investori sa cez sociálnu sieť Reddit dohodli, že začnú skupovať akcie firmy GameStop, na ktorých pokles stavili práve niektoré hedžové fondy, medzi nimi aj Melvin. Cez brokerske firmy Robin Hood a Ameritrade začali malí investori skupovať akcie a vyhnali ich cenu zo 17 dolárov na 347 dolárov, teda 20 násobok.
Špekulovanie na pokles cien zo strany hedžových fondov spočíva v tom, že investor si akcie požičia na trhu, okamžite ich predá a následne, keď cena akcií klesne, ich nakúpi lacnejšie naspäť a v dohodnutom termíne vráti. Rozdiel je pre neho výnos.
Ak však veľký počet malých investorov, ktorí sú synchronizovaní, nakupovaním zvýšia dopyt po akciách, vystrelia ich cenu nahor. A na to práve doplatili veľké investičné fondy, ktorých zárobok by bol tým vyšší, čím viac by cena akcií klesla.
Všetko sa začalo oznámením spoločnosti Citron Research, ktorá vydala odporúčanie na shortovanie akcií GameStopu s cieľovou cenou 20 dolárov. To nabudilo amatérskych traderov z diskusného fóra WallStreetBets a dav zo sociálnej siete a Redditu si povedal, že to Citronu a iným hedžovým fondom osladia.
Dohodli sa, že zakročia proti takzvanému shortsellingu, teda obchodovaniu na pokles ceny akcií v konkrétny deň a v konkrétny čas. Predaj nakrátko nie je ničím iným ako snahou dosiahnuť zisk z klesajúcich cien akcií.
Investori, ktorí predávajú nakrátko, predávajú akcie, ktoré nevlastnia. Tie si vypožičajú (väčšinou od brokera) a vrátia ich po uzavretí pozícií s poplatkom. Cieľom je predať zapožičané akcie a následne ich odkúpiť späť za nižšiu cenu a vrátiť brokerovi. Ak však cena akcií stúpne, znamená to stratu.
Príklad: Trader si požičal akcie GameStopu za 1000 dolárov, okamžite ich predal (získal tisíc dolárov). Následne si počkal na zníženie ceny, akcie nakúpil napríklad za 800 dolárov a vrátil ich brokerovi – zisk je 200 dolárov.
Shortselleri veľmi riskujú. Dôvodom je, že predávané akcie nedržia vo svojom portfóliu. Za túto službu navyše brokerovi (vlastníkovi akcií) platia poplatok, ktorý ešte zväčšuje ich potenciálnu stratu. Takže ak akcia neklesne, ale naopak, stúpne až na 1200 dolárov, s čím trader nepočítal, musí ju za túto cenu kúpiť a s poplatkom vrátiť brokerovi. Jeho strata je tak 200 dolárov plus poplatok.
A to sa udialo aj hedžovým fondom, ktoré shortovali akcie GameStopu. Hromadné nákupy malých investorov vyhnali ceny akcií GameStopu do nových výšin a zaskočené fondy v snahe zabrániť stratám požičané akcie nakupovali späť. V prípade GameStopu ide o spoločnosť ktorú zasiahla kríza a pokles jej akcií sa očakával.
Cena akcií však miesto toho, aby klesla, začala stúpať a to až o dvadsaťnásobok pôvodnej ceny. Hedžový fond Melvin sa tak dostal do straty 2,75 mld dolárov, ktoré teraz dlží malým akcionárom GameStopu. Dokopy hedžové fondy prerobili šesť miliárd dolárov.
Zárobok malým akcionárom však prekazil FED. Ten cez komisiu pre cenné papiere zastavil obchodovanie na burze s akciami GameStopu na mesiac, aby zachránil hedžové fondy pred stratou. Brokerske spoločnosti Robin Hood a Ameritrade, cez ktoré môžu malí investori nakupovať na burze, zastavili predaj akcií GameStopu. Pridali sa korporátne médiá, ktoré hovoria o bezprecedentnom akte domáceho terorizmu, keď sa skupina „fašistických priaznivcov Donalda Trumpa“ dohodla na trollovaní burzy. Mediálny presstitúti navrhujú prísne tresty a vyzývajú veľké internetové spoločnosti aby blokovali sociálne platformy ako Reddit.
Takto vyzerá slobodné obchodovanie na burze v podaní hlavných sponzorov Bidenovej kampane. Zarábať na krachoch iných môžu len oni, no ak by mal niekto zarobiť na ich krachu, tak už pravidla neplatia, burza sa zastaví a označí sa to za domáci terorizmus. Pritom títo zosynchronizovaní malí investori urobili len to isté, čo robia hedžové fondy celý čas. Azda neprekvapí, že šéfka FED-u Janet Yellenová je už súčasťou novej Bidenovej administratívy.
Aj keď sa korporátne médiá snažia z akcie obviniť Trumpových priaznivcov, prieskum ukázal, že investorov tvorili hlavne mladí ľudia okolo 20 rokov ktorí takto obrali WallStreet, a dokonca na svoju investíciu použili peniaze ktoré dostali od štátu ako pomoc počas krízy. Najväčší problém má teraz Biden, ktorý musí zachraňovať fond, ktorý ho sponzoroval, proti svojim voličom, ktorých WallStreet nechce vyplatiť.
Ľavicoví (Bidenovi) voliči už chystajú Re-Ocuppy Wall Street. A ich nepriateľom nebude nikto iný ako Biden ktorého zvolili. Biden tak má pár dní po inaugurácií našliapnuté stať sa rovnako „populárnym“ ako Matovič na Slovensku. Kríza s Covidom, ktorá mu cez hlasovanie poštou zabezpečila sporné víťazstvo, si začne teraz vyberať svoju daň v náraste bankrotov, nezamestnanosti a skutočných sociálnych nepokojov. Aby uvoľnil peniaze na sociálne opatrenia, bude musieť zdaňovať veľké korporácie, ktoré mu do prezidentského kresla pomohli. USA tak čaká ekonomicky turbulentné obdobie.
No už v novembri 2022 budú voľby do kongresu a senátu, kde to po dvoch rokoch neomarxistickeho liberálneho chaosu zrejme prevalcujú republikáni a Bidenovi a jeho sponzorom z Wall Streetu znemožnia vládnutie. Demokrati to vedia a Biden sa už teraz snaží vládnuť vydávaním prezidentských výnosov, aby obišiel senát a kongres. Za necelý týždeň čo je pri moci, ich už vydal 40! Trump za celé svoje funkčné obdobie 15. Jedným z takýchto výnosov je aj zastavenie deportácií nelegálnych migrantov. Texaský generálny prokurátor Ken Paxton už pre tento prezidentský dekrét podal žalobu. Rozhodovať o jeho platnosti bude najvyšší súd, kde je prevaha konzervatívnych sudcov.
Ivan Blaho