Bratislava 25. januára 2021 (HSP/Foto:SITA-Jana Birošová, Facebook-VOX Politico)
Existuje spoločenská objednávka na novú, nekonfliktnú politickú stranu, na čele so súčasnou prezidentkou Zuzanou Čaputovou? A ak áno, aký vplyv by mala táto strana na súčasne existujúce strany? Kto by mal reálnu možnosť dostať sa do parlamentu a kto by ostal pred jej bránami? Na to sa pokúsila odpovedať agentúra VOX Politico. Prieskum bol realizovaný telefonicky, na vzorke 1000 respondentov a výsledky agentúra prezentovala na sociálnej sieti
Hneď na začiatku príspevku agentúra VOX Politico uvádza, že prezidentka Čaputová v súčasnosti nezakladá žiadnu politickú stranu. Ide čisto o teoretickú otázku a sociálny experiment. Ako figurantku si ju agentúra vybrala preto, lebo „je populárna, už v čase kampane do prezidentských volieb sa správala nekonfliktne a tento milý zvyk si uchovala aj ako prezidentka. V prieskumoch obľúbenosti a dôveryhodnosti necháva iných politikov ďaleko za sebou“. Ako teda dopadol tento prieskum?
Ľudia v prieskume odpovedali na otázku: „Predstavte si, že by Zuzana Čaputová už nekandidovala za prezidentku, ale založila by vlastnú politickú stranu. Zvažovali by ste, že by ste volili stranu Zuzany Čaputovej?“ Ako odpoveď boli uvedené tieto možnosti: „Určite áno/Skôr áno/Skôr nie/Určite nie“. A prirodzene aj možnosť nevyjadriť sa alebo nevedieť.“
Podľa výsledkov, až 39% opýtaných by volilo stranu súčasnej prezidentky Čaputovej. Odpoveď „určite áno“ si zvolilo 15,9% respondentov, možnosť „skôr áno“ 23,3% ľudí. Medzi nimi by dominovali najmä mladí ľudia (až 72,4%) a obyvatelia veľkých miest (48,9%). So zmenšujúcim sa mestom/obcou klesala aj podpora strany Zuzany Čaputovej. Na porovnanie, medzi obyvateľmi vidieka má podporu len u 30,4% obyvateľov.
Aký vplyv by mala strana Zuzany Čaputovej na politické preferencie
Čo sa týka politickej preferencie, výskum dopadol podľa očakávaní agentúry VOX Politico. „Strany s pevnou, rozsiahlou členskou základňou a tiež strany jasne formulovaným programom a ideológiou sa nemusia obávať vstupu prezidentky do politiky. Ale ani tie, ktoré majú „historicky výrazný konflikt s osobou súčasnej prezidentky (KDH, Smer, ĽSNS, Maďarská strana, Hlas-SD).“
Kto by sa mal o svoje preferencie obávať, sú strany pravicovo a progresívne orientované. „Strany súčasnej vládnej koalície a strany PS a Spolu môžu nepríjemne preferenčne utrpieť vstupom takej osoby do politiky. Až natoľko, že môžu skončiť pod hranicou zvoliteľnosti do parlamentu.“
Nasimulované parlamentné voľby by podľa tohto prieskumu vyhrala strana Zuzany Čaputovej. Ďalšie výsledky hovoria o tom, že „strany KDH, Sme rodina, Progresívne Slovensko a Za ľudí by skončili mimo parlament. OĽaNO a SaS by sa do parlamentu dostali, ale výrazne oslabené.”
Najsilnejší mandát od ľudí by teda získala strana súčasnej prezidentky Čaputovej, a to až 50 parlamentných kresiel, za ňou by nasledoval Hlas-SD s 29 kreslami, OĽaNO by získalo 25 kresiel, strana SaS 13, rovnako ako strana Smer-SD. ĽSNS by mala k dispozícii 10 poslancov a napokon rovnako aj Maďarská strana, tiež 10 kresiel.
Súkromný názor Michala Nováka z agentúry VOX Politico k výsledkom tohto prieskumu
Michal Novák ešte raz ubezpečil, že Zuzana Čaputová žiadnu politickú stranu v súčasnosti nezakladá a neplánuje sa zúčastniť parlamentných volieb. Výskum bol len teoretický, na základe otázky verejnosti.
Nováka zaujalo, prečo a či je vôbec dopyt po nekonfliktnej politickej strane, keďže z úst prezidentky často počúvame o polarizácii spoločnosti. Tiež sa o nej zmieňujú médiá a kedysi aj bývalý prezident Andrej Kiska. A podľa Nováka nie neprávom. Ľudia sú presýtení konfliktov politikov.
Za všetky spomenul nedávne prekáračky Matoviča so Sulíkom. „Na jednej strane rozumiem tomu, že spin-doktori radia politikom, že na konflikte sa najlepšie zviditeľňuje a rastie a proti menšiemu konfliktu sa ide väčším a tak ďalej. A prenášajú ho až k nám“. Ale ako ľudia, tak on sám uznáva, že tých konfliktov je už priveľa. Preto by ľudia uvítali vznik novej, nekonfliktnej strany, ktorá sa vie dohodnúť a nepotrebuje nikoho uraziť, vyprovokovať či dehonestovať.
„Obávam sa ale, že na takúto spoločenskú objednávku na Slovensku neexistuje politická ponuka,“ dodal na záver Michal Novák.
.