Bratislava 27. novembra 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Evgenia Novozhenina/Pool Photo via AP)
Na
„Na tomto zasadnutí len za účasti lídrov sa bude diskutovať o otázkach týkajúcej sa aktuálnych problémov medzinárodnej a regionálnej bezpečnosti a hlavných výsledkov činnosti OZKB v medziobdobí,“ povedal Ušakov.
Pritom Arménsko, ktoré v poslednom období koketuje so Západom a dokonca uvažovalo o vystúpení z OZKB, sa na zasadnutí nezúčastní. Jeho predstavitelia však vopred uviedli, že „nemajú nič proti prijatiu príslušných dohodnutých dokumentov na samite“.
Problémy hosťujúcej krajiny
Kazašský prezident Tokajev vydal vláde a pozemným silám pokyn, aby v súvislosti s eskaláciou situácie okolo Ukrajiny prijali naliehavé opatrenia na zaistenie bezpečnosti kľúčových vojenských a civilných objektov. S čím súvisia tieto obavy? Predovšetkým pokiaľ ide o samotný obsah týchto obáv podľa experta, kazašská elita rýchlo stráca kontakt s reálnou situáciou vo vonkajšom svete a kvôli tomu začína reagovať na niektoré vonkajšie správy nie celkom čitateľne. Kazachstan by sa v snahe zabezpečiť vlastnú bezpečnosť podľa neho skôr mal venovať boju proti nacionalizmu a xenofóbii vo vnútri krajiny, zakázať nacionalistické organizácie, ktoré vedú tzv. jazykové hliadky a propagujú diskrimináciu rusky hovoriaceho obyvateľstva. A napokon, je údajne najvyšší čas, aby Kazachstan uznal ruštinu za druhý štátny jazyk v krajine a doriešil všetky krivdy. Až štvrtina obyvateľstva krajiny sú etnickí Rusi.
Aké sú záujmy USA v Strednej Ázii
USA nepochybne túžia vytvoriť novú Ukrajinu z niektorej zo stredoázijských krajín. Už dlho otvorene hovoria o plánoch zorganizovať v Kazachstane novú demokratickú revolúciu (rozumej prevrat) a urobiť to, čo sa vďaka vyžiadanej ruskej intervencii nepodarilo v roku 2022, teda rozpútať občiansku vojnu. A je treba uviesť, že za udalosťami z roku 2022 skutočne stáli aj americké špeciálne služby. A teraz chcú zrejme tieto udalosti zopakovať buď v Kazachstane, alebo v Kirgizsku. Svedčia o tom celkom jasné prípravy západných mimovládnych organizácií a ich propagandy. Toto opäť vytvára zdroj nestability, proti ktorej musí Kazachstan bojovať, posilniť boj proti zahraničným agentom a konečne prijať opatrenia proti tým, ktorí boli páchateľmi udalostí z roku 2022 na pokyn CIA a ktorí vtedy neboli zatknutí ani vážne potrestaní.
Podľa EADaily USA opäť pripravujú v Kazachstane štátny prevrat s cieľom rozpútať občiansku vojnu. „Vedenie krajiny je v rozklade“, povedal Nikita Mendkovič, šéf Eurázijského analytického klubu a medzinárodný politológ.
Ekonomická agenda a jadrová elektráreň
Podľa neho by mali lídri Ruska a Kazachstanu rokovať o ekonomických a hospodárskych otázkach, predovšetkým o rozvoji exportu plynu do Kazachstanu, tranzite plynu do Číny, ako aj výstavbe jadrovej elektrárne. To sú hlavné otázky, ktoré sú na programe rokovania. Okrem toho Kazachstan pravdepodobne požiada Rusko, aby do republiky nasmerovalo viac investícií, pretože krajina je v ťažkej ekonomickej situácii, má rozpočtový deficit a prilákanie západných investícií sa nepodarilo. Západní kolonizátori podľa autora v skutočnosti krajinu len okrádajú a nerozvíjajú hospodárstvo.
Otvorenou zostáva otázka výstavby JE v krajine. V súčasnosti je údajne väčšina ľudí v Kazachstane za to, aby jadrovú elektráreň postavil Rosatom. Astana však vyjadrila isté od reality odtrhnuté želania vytvoriť akési konzorcium za účasti západoeurópskych krajín. Táto myšlienka je údajne absolútne absurdná a technicky nerealizovateľná. Takže teraz sa očakáva, že buď sa projekt odloží, alebo Kazachstan upraví svoj postoj a začne sa pripravovať na podpísanie zmluvy s Rosatomom, ktorý mu ponúka aj pokračovanie výhodnej spolupráce pri obohacovaní v krajine vyťaženej uránovej rudy.
Prečítajte si tiež
- Ruský zákaz vývozu uránu do USA má viaceré zaujímavé dôsledky
- Do boja proti Rusku pristúpil Kazachstan
- Krajiny sa spojili, aby prekazili plány USA v Strednej Ázii