Celá vec je dosť podozrivá. V médiách bola najprv prezentovaná ako havária dopravného Boeingu spoločnosti Ariana Afghan Airlines. Letecká spoločnosť však rýchlo túto správu dementovala, a tak nejaký čas nebolo vôbec jasné, čo za tajomné lietadlo vlastne v provincii Ghazní juhozápadne od Kábulu spadlo a z akých príčin.
Až desať hodín po udalosti USA priznali, že to lietadlo bol Bombardier E-11A patriaci vzdušným silám Spojených štátov. K zostreleniu lietadla sa prihlásilo hnutie Taliban, čo však Spojené štáty popierajú a tvrdia, že lietadlo vraj havarovalo v dôsledku technickej poruchy.
Lietadlo spadlo do oblasti ovládanej Talibanom a afganská armáda spolu s americkými okupantmi si chcela vybojovať prístup k vraku, po útoku bojovníkov Talibanu však musela ustúpiť. Následne sa Američania rozhodli použiť bojové vrtuľníky a po urputnom boji sa im podarilo zo zvyškov lietadla odviezť pozostatky niekoľkých osôb.
Podľa miestneho policajného šéfa mali údajne dvaja ľudia na palube prežiť, avšak sú nezvestní. Hovorca Talibanu Zabbiuláh Mudžáhid naproti tomu uviedol, že na mieste pádu bolo nájdených šesť tiel, medzi ktorými boli aj vysokopostavení americkí dôstojníci. To, že v lietadle leteli VIP osoby, tvrdia aj iránske a ruské médiá. Podľa nich ide o dôležitých činovníkov CIA, vrátane najvýznamnejšej persóny CIA na Blízkom východe Michaela d´Andreu.
Kto je Michael d´Andrea? Práve on je údajne autorom operácie, pri ktorej bol zavraždený iránsky generál Kásim Solejmání. Tento vysokopostavený predstaviteľ amerického režimu, jeden z absolútne kľúčových insiderov, ktorý má v CIA na starosti Irán, sa podieľal na celom rade „misií“ CIA po celom svete, od Tanzánie, Egypta, Pakistanu, Jemenu, Sýrie až po riadenie operácie na chytenie Osamu bin Ládina.
Ak je to tak, potom zostrelené lietadlo nebolo obyčajným strojom, ale išlo v podstate o d´Andreovo mobilné veliace centrum prešpikované špionážnou elektronikou, o ktorom Rusi a Iránci tvrdia, že v ňom mohli byť aj veľmi zaujímavé dokumenty a zariadenia.
Takéto lietadlá zvyčajne nepadajú iba tak, pre nejakú technickú poruchu… Že tu najskôr ide zo strany Američanov o účelové klamstvo, to by naznačovala nielen istota, s akou okamžite hovoria o technickej poruche bez toho, aby mali k dispozícii analýzu čiernych skriniek, ale aj podivné diery na vraku lietadla, ktoré vidno na fotografiách z miesta dopadu. Lenže podľa všetkého, pravdu nehovoria ani Talibanci: podľa odborníkov oni totiž nemajú zbrane schopné zostreliť lietadlo letiace v letovej výške. Ale ak nie Taliban, tak potom kto?
A ak dal americkú mierovú holubicu z oblohy dolu predsa len Taliban, znamenalo by to, že musel od niekoho nedávno dostať zbraň, ktorá to dokáže – a opäť sa dostávame k otázke: kto je za tým?
Pravdaže, bolo by treba mať veľmi veľa rúk, aby sme na prstoch zrátali všetkých, ktorí by v tom regióne mohli mať záujem zabiť šéfa amerických okupačných síl. Ibaže takých hráčov, ktorí by dokázali vystopovať a organizovane zvesiť lietadlo z výšky dvanásť a pol kilometra, v regióne nie je veľa. Vlastne reálne prichádza do úvahy iba jeden: Irán.
Momentálne neexistuje žiadny dôkaz, ktorý by potvrdzoval, že za zostrelením amerického lietadla bol Irán, nevieme s istotou ani či v ňom skutočne bol d´Andrea. Dávalo by to však zmysel: zabitie d´Andreu, najdôležitejšieho amerického človeka na celom Blízkom východe by mohlo byť tou sľubovanou (a dostatočne adekvátnou) odplatou Iráncov za zabitie generála Kásima Solejmáního Američanmi spred necelého mesiaca.
V takom prípade by bolo logické aj americké dlhé mlčanie a potom výhovorka s technickou poruchou: keby priznali, čo sa naozaj stalo, a keby ukázali prstom na vinníka, potom by museli zase oni Iráncom oplácať, čo by napokon asi skončilo v horúcom konflikte – a do toho sa Američania zatiaľ ešte nepustili z jediného dôvodu: v tejto chvíli by sa im neoplatil. Čo sa však na nebi nad Afganistanom naozaj stalo a ako sa budú veci vyvíjať ďalej, na to nám odpovede prinesú až ďalšie dni.
Ivan Lehotský