Bratislava 30. októbra 2020 (HSP/Foto:Facebook)
Po tom, čo advokát Ján Čarnogurský ml. tento týždeň vysvetlil, či po občanovi môžu štátne orgány požadovať predloženie covid testu, rovnako z právneho hľadiska posúdil aj to, či môžu zamestnávatelia od ľudí vyvíjať nátlak na zamestnanca, aby sa dal otestovať.
“Ak vás zamestnávateľ nepustí do práce bez ukázania covid testu, ide o prekážku v práci na strane zamestnávateľa podľa § 142 ods. 3 Zákonníka práce. Vy pracovať chcete, ale zamestnávateľ vám bráni,” objasňuje advokát Ján Čarnogurský ml.
Doplnil, že zamestnávateľ musí zaplatiť počas doby, po ktorú svojho zamestnanca nepustí do práce bez testu, náhradu mzdy vo výške priemerného zárobku.
Podľa advokáta, ak zamestnávateľ nepustí občana do práce kvôli nepredloženiu testu, nie je to prípad prekážky v práci kvôli karanténe, pretože test mu nemusí predložiť ani v prípade, ak nemá povinnosť karantény. “Nie vždy musí byť osoba bez testu v karanténe a ani osoba, ktorá test má, ho nemusí zamestnávateľovi ukazovať, hoci karanténu mať nemusí.”
“V prípade prekážky v práci kvôli karanténe by zamestnávateľ mohol tvrdiť, že je to prekážka na strane zamestnanca. To však nie je váš prípad.”
Ako dôvod nepredloženia testu podľa jeho názoru treba zamestnávateľovi uviesť, že nie ste mu povinní test týkajúci sa vášho zdravia ukazovať, nemusíte mu ani oznamovať, či test máte alebo nie. “Iba mu oznámte, že si uplatňujete svoj nárok na náhradu mzdy.”
“Pokiaľ vás bude zamestnávateľ tlačiť do neplateného voľna, oznámte mu, že s neplateným voľnom nesúhlasíte” odporúča na záver advokát Ján Čarnogurský ml.