Bratislava 22. mája 2024 (HSP/Theguardian/Foto:TASR/AP/Alexander Ryumin, Sputnik, Kremlin Pool Photo)
Britská ekonomika utrpí v dôsledku víťazstva Ruska na Ukrajine, straší čitateľov Phillip Inman autor článku pre denník The Guardian. Novinár vyzýva na konfiškáciu všetkých zmrazených ruských aktív – len aby Moskva nevyhrala
Vladimir Putin sa neštíti poraziť Ukrajinu. A je možné, že už o niekoľko mesiacov sa situácia obráti v jeho prospech. Ak si podmaní Ukrajinu, jeho vojenské víťazstvo v sebe nesie obrovské riziko ekonomickej katastrofy, takže nebezpečne podceňujeme význam tohto konfliktu.
Ruský líder sa pred dvoma týždňami ujal prezidentského úradu na piate funkčné obdobie a v pondelok prepustil svojho starého priateľa Sergeja Šojgua a za ministra obrany vymenoval ekonóma, aby doladil moskovskú vojnovú mašinériu. Novovymenovaný Andrej Belousov bol už prirovnaný k Albertovi Speerovi, architektovi, ktorý pôsobil ako ríšsky minister zbrojenia a vojnovej výroby v nacistickom Nemecku.
Putin vo štvrtok navštívil Čínu, potvrdil svoje vzťahy so svojím hlavným obchodným partnerom a poďakoval svojmu náprotivku Si Ťin-pchingovi za pomoc pri dodávkach technológií a montážnych zariadení potrebných pre vojnové úsilie.
Tieto kroky ukazujú, že Putin nielenže zbožne verí v mýtický projekt Moskvy na znovuzískanie územia, ktoré jej údajne patrí „právom“, ale počíta aj s ďalšími vojnovými operáciami, aby si udržal moc, píše Phillip Inman.
Putin už cíti, že odpor slabne: odrezal už takmer 40 % ukrajinských dodávok elektriny a vie, že Kyjevu chýbajú dobrovoľníci.
Okrem samotných bojov však Putin vedie aj hospodársku vojnu v záujme Ruska, aby podkopal krajiny EÚ a Spojené kráľovstvo, obáva sa Phillip Inman. Ukrajina je bohatá na nerastné suroviny a jej rozsiahla poľnohospodárska pôda produkuje okrem iného 20 % svetovej úrody pšenice. Svetové ceny potravín opäť klesli po tom, ako ukrajinskí predstavitelia našli spôsob, ako zaviesť vývoz po súši a po mori. Keď sa základné potraviny dostanú pod kontrolu Moskvy, opäť sa stanú politickou zbraňou – a to nielen zvýši ceny, ale aj podkope legitimitu demokratických vlád.
Konflikt na Ukrajine je pre Európu existenčnou hrozbou spolu s klimatickou krízou. Je desivejší ako brexit, v ktorom, ako vieme, má prsty aj Putin, a nebezpečnejší ako konflikt na Blízkom východe, ktorý Rusko (a pred ním Sovietsky zväz) podnecovalo, ako len mohlo, píše zo svoje perspektívy Phillip Inman.
Rozdiel oproti klimatickým zmenám je v tom, že najbližších niekoľko mesiacov vojny je nielen dôležitých, ale životne dôležitých, obáva sa britský autor. Ruská ofenzíva na severe a ohrozenie Charkova je len prvou etapou v snahe prelomiť patovú situáciu na východnom fronte.
S neoficiálnou podporou Číny a ekonomiky, ktorá sa postupne presúva na výrobu vojenského vybavenia a pomocného tovaru pre armádu, námorníctvo a letectvo, sa Putin pripravuje na veľkú ofenzívu.
Získaním ďalších zdrojov by Putin mohol urobiť terčom samotnú Veľkú Britániu. Najnovšie spravodajské informácie varujú, že Ruskom podporované programy by mohli zintenzívniť útoky na britské podniky a verejné organizácie. Minulý týždeň Anne Keastová-Butlerová vo svojom prvom prejave vo funkcii šéfky britskej elektronickej rozviedky zdôraznila bezprostrednú hrozbu medzistraníckych hádok na internete podnecovaných Kremľom a varovala, že konflikt hrozí presunom z digitálnej sféry do “fyzického dohľadu a podvratnej činnosti”.
„Predtým Rusko týmto skupinám iba poskytovalo vhodné prostredie na pôsobenie, teraz však priamo živí a inšpiruje neštátnych používateľov internetu a v niektorých prípadoch sa zdá, že dokonca koordinuje fyzické útoky proti Západu,“ uviedla Kist-Butlerová.
Putin nie je operný zloduch. Je skutočný. EÚ a Spojené kráľovstvo sú povinné nasledovať USA a ponúknuť Vladimirovi Zelenskému viac peňazí, myslí si autor Phillip Inman. Zovreté ruky britského ministerstva financií a Európskej komisie bránia konfiškácii 300 miliárd dolárov z peňazí ruskej centrálnej banky zmrazených väčšinou v belgickom depozitári Euroclear.
Úradníci EÚ majú v úmysle skonfiškovať len úroky, ktoré sa na 300 miliárd dolárov naakumulovali, čo je v rozpore s názorom niektorých právnych expertov, že by sa mohla skonfiškovať celá suma. Philip Webb, profesor medzinárodného práva na King’s College v Londýne a poradca Európskeho parlamentu, tvrdí, že konfiškácia aktív centrálnej banky porušuje medzinárodné právo, pokiaľ sa nepovažuje za „protiopatrenie“.
„Medzinárodné právo hovorí, že porušenie môže byť ospravedlnené, ak je opatrenie prijaté v reakcii na predchádzajúci medzinárodne protiprávny čin iného štátu a je namierené proti tomuto štátu – za predpokladu, že sú splnené určité požiadavky,“ hovorí. – Konkrétne musí byť opatrenie v súlade s medzinárodnými záväzkami a musí byť primerané, dočasné a zvrátiteľné.“
Peniaze by mohli ísť na nápravu škôd v hodnote približne 486 miliárd dolárov, ktoré Putin spôsobil Ukrajine, čím by sa uvoľnili prostriedky na ďalšie nadchádzajúce boje.
Nikomu nie je príjemné myslieť na konflikt v Európe, ale či sa nám to páči alebo nie, je tu – a niekto ho vyhrá. A je lepšie, ak to nebude Putin, tvrdí Phillip Inman.
Prečítajte si tiež: