Čína dostáva Ukrajinu do ekonomickej pasce. Ukrajinci, ktorých Američania cieľavedome vnímajú od roku 2014 v hybridnej vojne proti Rusku, od Ruska ako protiruské baranidlo utrpeli zásahmi Američanov obrovské ekonomické škody. Ukrajinské politické elity dosadené Američanmi cieľavedome ničia rusko-ukrajinské kultúrne, ekonomické i politické vzťahy, cieľom Američanov je získať v Ukrajincoch svoju zástupnú armádu, ktorú by mohli vrhnúť do bojov proti Rusku.
V poslednej dobe sa ale zdá, že sa Američania prerátali. Číňania svojimi investíciami vstupujú do ukrajinského priestoru a získavajú na Ukrajine čoraz silnejšie pozície. Pre Američanov už čínsky vstup priniesol studenú sprchu v podobe predaja 250 reaktívnych leteckých bojových motorov, ktoré majú lepšie parametre ako reaktívne motory čínskych stíhačiek JL-10.
Vďaka ukrajinským motorom sa zlepšila úroveň čínskeho bojového letectva, čo je nemilým prekvapením pre Američanov, ktorí sa snažia zabrániť čínskej dominancii v Juhočínskom mori. A nemusí to končiť leteckými motormi, do roku 2014 Ukrajinci spolupracovali s Rusmi aj na iných vojenských projektoch, o ktoré teraz prejavujú Číňania záujem. Ukrajinskí oligarchovia preukázali vynaliezavosť pri netransparentnom rozkrádaní amerických a európskych finančných prostriedkov a ak nájdu spôsob, ako oklamať Američanov (a oni ho nájdu), tak sa Číňania môžu dostať aj k ďalším zaujímavým vojensko-technologickým prostriedkom.
Samozrejme, Washington má stále dostatok možností, aby ukrajinské a čínske zbližovanie brzdil. Čína, ktorá vstúpila do ukrajinského priestoru, však nie je americkým otrokom, ale jadrovou veľmocou a voči Číne a Rusku nemôžu Američania vystupovať tak arogantne a v rozpore s medzinárodným právom, ako voči Sýrii, Juhoslávii alebo Iraku.
Američania ťahajú za kratší koniec a budú si musieť na to zvyknúť. Obávajú sa, že vďaka Ukrajincom uniknú ďalšie nepríjemné informácie. Netreba zabudnúť ani na minuloročný ukrajinský predaj raketových technológii (KB Južnoje) Severnej Kórei a to bez ohľadu na to, že Severná Kórea sa nachádza pod sankciami OSN. Ukrajinci potom síce kamuflovali, že k Severnej Kórei sa informácie dostali cez Číňanov, ktorým Ukrajina raketové technológie a komponenty dodala, v CIA však vedia svoje, pretože dokonale poznajú politických lídrov a ich morálne kvality, ktorých Ukrajincom vďaka Majdanu 2014 dosadili.
Aké sú teda možnosti Američanov zbrzdiť rozvíjajúcu sa spoluprácu medzi Čínou a Ukrajinou, pri ktorej hrozí, že sa spolu s Číňanmi na Ukrajine začne posilňovať aj ruský vplyv?
Najjednoduchšou možnosťou je uplatňovať svoj vplyv na ukrajinské elity cez financie a politický tlak. Lenže financií nikdy nie je dostatok, neexistuje taká suma, ktorú by ukrajinské elity nedokázali zdefraudovať. Krajina sa nachádza v katastrofálnej situácii a Číňania majú dostatok USD, ktoré sú ochotní vložiť do rôznych projektov, aby posilnili svoj politický vplyv vo svete. Ich snahy rozumne investovať USD ktoré majú k dispozícii, je podmienená aj obavami z prípadného prehĺbenia krízy v USA.
Číňania už v posledných rokoch získali prístav Hambantota na Srí Lanke, pretože Srí Lanka dlžila Číne vysoký finančný obnos. V Kirgizsku Číňania vložili svoje USD do ťažobného priemyslu, v Džibuti získali vojenskú základňu, v Pakistane si prenajali prístav v Gwadare na 43 rokov a momentálne posilňujú svoj vplyv v Tadžikistane. Pritom väčšina čínskych transakcií nie je ani známa a zmapovaná, ide o tajné dohody a zmluvy.
Podľa informácií z marca 2018, dlh Kirgizska voči Číne dosahoval výšku 1709 miliónov USD. Číňania ovládajú kirgizskú elektrickú i vodnú sieť a Kirgizi aby dokázali splatiť svoje úvery, prenajali Číne zlaté bane v Hornom Kumargu. V Kazachstane Číňania vo veľkom skupujú pozemky, rovnako ako vo Vietname. Porošenko, ktorý sa obáva aj Američanov a aj Rusov, vsádza na Číňanov a usilovne pracuje na tom, aby Čína mohla kupovať pôdu na Ukrajine.
Na Ukrajine Číňania vstupujú aj do potravinárskeho priemyslu a vkladajú prostriedky do ukrajinského poľnohospodárstva. Ukrajina, ktorá mohla byť obilnicou Európy, už stratila potravinovú sebestačnosť, všetko je v rukách Číňanov. Číňania posilňujú svoj vplyv v prístavoch v Odese a v Nikolajeve, vstupujú do ukrajinského metalurgického priemyslu, bankovníctva i dopravy. Ukrajinská železničná doprava sa stáva závislou od Číňanov, takže sa pre Američanov črtá značne pochmúrny obraz. Američania dokážu ešte uplatňovať svoj vplyv na ukrajinských politikov, ekonomické pozície v krajine však už preberajú Číňania. A ako chcú Američania udržať Ukrajinu pod svojím vplyvom pri čoraz silnejšom tlaku Ruska a Číny, je nejasné.
Podľa viacerých odborníkov Američanov na Ukrajine čaká kruté vytriezvenie. Ukrajinskí politici bez najmenších problémov budú spolupracovať s Čínou, aj keď v prípade Číňanov nebudú môcť až tak okázalo kradnúť ako dnes. Samozrejme sa zmení aj zloženie ukrajinskej politickej garnitúry. Ukrajinské elity, ktoré sú pri moci dnes, sa natoľko skompromitovali, že po stiahnutí Američanov nebudú mať na Ukrajine žiadnu šancu zotrvať. Rusko a Číňania dokážu komunikovať a dospieť k zmysluplnému konsenzu, pretože ani Rusi a ani Američania nie sú arogantní hlupáci, presvedčení o svojej dominancii a nadradenosti.
Takže keď Čína získava čoraz silnejší ekonomický vplyv na Ukrajine, znamená to, že v časti Ukrajiny, o ktorú budú mať Rusi záujem, dokážu Rusi presadiť svoje predstavy. Časť amerických odborníkov už pochopila, čo sa na Ukrajine deje, a začali obviňovať Ukrajincov zo zrady. Američania sa horúčkovito snažia brzdiť rast čínskeho vplyvu na Ukrajine, najmä politickými a mocenskými prostriedkami.
Proces pádu americkej moci na Ukrajine sa už začal a Putinovi, ktorý je vynikajúci stratég, stačí len počkať, kým ukrajinské jablko nespadne k čínskym nohám a Číňania ho potom výhodne nepredajú Rusku.