Ak odstaví Čína Američanov na Ukrajine, čo z toho získa Rusko?

❚❚

Kyjev/Peking 18. augusta 2018 (HSP/pravda/Foto: TASR/AP- Tyrone Siu)

 

Ukrajina sa od roku 2014 výrazne zmenila. Pod americkým vplyvom sa do čela Ukrajiny čoraz odvážnejšie predierajú ukrajinskí neobanderovci, ktorí sa chystajú po prezidentských voľbách na Ukrajine posilniť svoje pozície. Ruský portál pravda si kladie otázku, či súčasný vývoj na Ukrajine dokáže zmeniť Čína a či Čína dokáže výraznejšie oslabiť americký vplyv v krajine
Na snímke ruský prezident Vladimir Putin (vľavo) a čínsky prezident Si Ťin-pching

Čína dostáva Ukrajinu do ekonomickej pasce. Ukrajinci, ktorých Američania cieľavedome vnímajú od roku 2014 v hybridnej vojne proti Rusku, od Ruska ako protiruské baranidlo utrpeli zásahmi Američanov obrovské ekonomické škody. Ukrajinské politické elity dosadené Američanmi cieľavedome ničia rusko-ukrajinské kultúrne, ekonomické i politické vzťahy, cieľom Američanov je získať v Ukrajincoch svoju zástupnú armádu, ktorú by mohli vrhnúť do bojov proti Rusku.

V poslednej dobe sa ale zdá, že sa Američania prerátali. Číňania svojimi investíciami vstupujú do ukrajinského priestoru a získavajú na Ukrajine čoraz silnejšie pozície. Pre Američanov už čínsky vstup priniesol studenú sprchu v podobe predaja 250 reaktívnych leteckých bojových motorov, ktoré majú lepšie parametre ako reaktívne motory čínskych stíhačiek JL-10.

.

Vďaka ukrajinským motorom sa zlepšila úroveň čínskeho bojového letectva, čo je nemilým prekvapením pre Američanov, ktorí sa snažia zabrániť čínskej dominancii v Juhočínskom mori. A nemusí to končiť leteckými motormi, do roku 2014 Ukrajinci spolupracovali s Rusmi aj na iných vojenských projektoch, o ktoré teraz prejavujú Číňania záujem. Ukrajinskí oligarchovia preukázali vynaliezavosť pri netransparentnom rozkrádaní amerických a európskych finančných prostriedkov a ak nájdu spôsob, ako oklamať Američanov (a oni ho nájdu), tak sa Číňania môžu dostať aj k ďalším zaujímavým vojensko-technologickým prostriedkom.

Samozrejme, Washington má  stále dostatok možností, aby ukrajinské a čínske zbližovanie brzdil. Čína, ktorá vstúpila do ukrajinského priestoru, však nie je americkým otrokom, ale jadrovou veľmocou a voči Číne a Rusku nemôžu Američania vystupovať tak arogantne a v rozpore s medzinárodným právom, ako voči Sýrii, Juhoslávii alebo Iraku.

.

Američania ťahajú za kratší koniec a budú si musieť na to zvyknúť. Obávajú sa, že vďaka Ukrajincom uniknú ďalšie nepríjemné informácie. Netreba zabudnúť ani na minuloročný ukrajinský predaj raketových technológii  (KB Južnoje) Severnej Kórei a to bez ohľadu na to, že Severná Kórea sa nachádza pod sankciami OSN. Ukrajinci potom síce kamuflovali, že k Severnej Kórei sa informácie dostali cez Číňanov, ktorým Ukrajina raketové technológie a komponenty dodala, v CIA však vedia svoje, pretože dokonale poznajú politických lídrov a ich morálne kvality, ktorých Ukrajincom vďaka Majdanu 2014 dosadili.

Aké sú teda možnosti Američanov zbrzdiť rozvíjajúcu sa spoluprácu medzi Čínou a Ukrajinou, pri ktorej hrozí, že sa spolu s Číňanmi na Ukrajine začne posilňovať aj ruský vplyv?

Najjednoduchšou možnosťou je uplatňovať svoj vplyv na ukrajinské elity cez financie a politický tlak. Lenže financií nikdy nie je dostatok, neexistuje taká suma, ktorú by ukrajinské elity nedokázali zdefraudovať. Krajina sa nachádza v katastrofálnej situácii a Číňania majú dostatok USD, ktoré sú ochotní vložiť do rôznych projektov, aby posilnili svoj politický vplyv vo svete. Ich snahy rozumne investovať USD ktoré majú k dispozícii, je podmienená aj obavami z prípadného prehĺbenia krízy v USA.

Číňania už v posledných rokoch  získali prístav Hambantota na Srí Lanke, pretože Srí Lanka dlžila Číne vysoký finančný obnos. V Kirgizsku Číňania vložili svoje USD do ťažobného priemyslu, v Džibuti získali vojenskú základňu, v Pakistane si prenajali prístav v Gwadare na 43 rokov a momentálne posilňujú svoj vplyv v Tadžikistane. Pritom väčšina čínskych transakcií nie je ani známa a zmapovaná, ide o tajné dohody a zmluvy.

Podľa informácií z marca 2018, dlh Kirgizska voči Číne dosahoval výšku 1709 miliónov USD. Číňania ovládajú kirgizskú elektrickú i vodnú sieť a Kirgizi aby dokázali splatiť svoje úvery, prenajali Číne zlaté bane v Hornom Kumargu. V Kazachstane Číňania vo veľkom skupujú pozemky, rovnako ako vo Vietname. Porošenko, ktorý sa obáva aj Američanov a aj Rusov, vsádza na Číňanov a usilovne pracuje na tom, aby Čína mohla kupovať pôdu na Ukrajine.

.

Na Ukrajine Číňania vstupujú aj do potravinárskeho priemyslu a vkladajú prostriedky do ukrajinského poľnohospodárstva. Ukrajina, ktorá mohla byť obilnicou Európy, už stratila potravinovú sebestačnosť, všetko je v rukách Číňanov. Číňania posilňujú svoj vplyv v prístavoch v Odese a v Nikolajeve, vstupujú do ukrajinského metalurgického priemyslu, bankovníctva i dopravy. Ukrajinská železničná doprava sa stáva závislou od Číňanov, takže sa pre Američanov črtá značne pochmúrny obraz. Američania dokážu ešte uplatňovať svoj vplyv na ukrajinských politikov, ekonomické pozície v krajine však už preberajú Číňania. A ako chcú Američania udržať Ukrajinu pod svojím vplyvom pri čoraz silnejšom tlaku Ruska a Číny, je nejasné.

Podľa viacerých odborníkov Američanov na Ukrajine čaká kruté vytriezvenie. Ukrajinskí politici bez najmenších problémov budú spolupracovať s Čínou, aj keď v prípade Číňanov nebudú môcť až tak okázalo kradnúť ako dnes. Samozrejme sa zmení aj zloženie ukrajinskej politickej garnitúry. Ukrajinské elity, ktoré sú pri moci dnes, sa natoľko skompromitovali, že po stiahnutí Američanov nebudú mať na Ukrajine žiadnu šancu zotrvať. Rusko a Číňania dokážu komunikovať a dospieť k zmysluplnému konsenzu, pretože ani Rusi a ani Američania nie sú arogantní hlupáci, presvedčení o svojej dominancii a nadradenosti.

Takže keď Čína získava čoraz silnejší ekonomický vplyv na Ukrajine, znamená to, že v časti Ukrajiny, o ktorú budú mať Rusi záujem, dokážu Rusi presadiť svoje predstavy. Časť amerických odborníkov už pochopila, čo sa na Ukrajine deje, a začali obviňovať Ukrajincov zo zrady. Američania sa horúčkovito snažia brzdiť rast čínskeho vplyvu na Ukrajine, najmä politickými a mocenskými prostriedkami.

Proces pádu americkej moci na Ukrajine sa už začal a Putinovi, ktorý je vynikajúci stratég, stačí len počkať, kým ukrajinské jablko nespadne k čínskym nohám a Číňania ho potom výhodne nepredajú Rusku.

 

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

09:10

Švédska polícia vyšetruje prípady verbovania mladistvých do kriminálnych gangov s cieľom vykonania nájomných vrážd.

09:08

Šesť juhokórejských opozičných strán predložilo v parlamente návrh na odvolanie prezidenta Jun Sok-jola za to, že vyhlásil v krajine stanné právo, ktoré poslanci obratom zrušili. Hlasovať o návrhu by sa malo v piatok alebo v sobotu.

08:31

Osem ľudí prišlo o život v provincii Kuej-čou na juhozápade Číny po tom, čo sa s nimi prevrátila preťažená loď, oznámili to čínske úrady.

08:20

Policajti našli v utorok podvečer (3.12. pozn.red.) vo Veľkom Mederi mŕtvu ženu. Podľa informácií, ktoré priniesol Startitup ide o bývalú riaditeľku daňového úradu, ktorá mala udržiavať kontakty s členmi zločineckej skupiny sátorovcov a ďalšími skupinami. Príčina smrti zatiaľ nie je známa, na mieste zasahujú policajné zložky a obhliadajúci lekár.

08:16

V osvedčení o strategickej investícii v prípade projektu novej nemocnice v Martine by malo prísť k zmene. Úprava sa má dotknúť územia, na ktorom sa investičný projekt realizuje. Zmena vychádza z potrieb dopravnej infraštruktúry a nijako nemení cieľ investičného zámeru. Schváliť ju má vláda na svojom stredajšom 62. zasadnutí.

08:14

Bývalý americký konzervatívny moderátor a novinár Tucker Carlson v Moskve urobil rozhovor s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom, ktorý podľa vlastných slov odvysiela čoskoro.

07:43

Nemecké úrady chcú postaviť pred súd bývalého dozorcu z nacistického koncentračného tábora Sachsenhausen. Gregor Formanek má v súčasnosti už sto rokov a súdili by ho 80 rokov po skončení druhej svetovej vojny.

07:00

Poškodenie internetového kábla fínskej telekomunikačnej spoločnosti nie je sabotáž, uvádza Politico.

Hovorca fínskej agentúry pre dopravu a komunikácie uviedol, že k prerušeniu kábla došlo počas výkopových prác – na dvoch miestach ho zasiahol bager.

Fínska polícia tiež potvrdila, že poškodenie optického kábla medzi Fínskom a Švédskom nevyšetruje.

06:59

 Americký novinár Tucker Carlson, ktorý podporuje Trumpa, opäť pricestoval do Moskvy – tentoraz s cieľom urobiť rozhovor s Lavrovom.

Povedal, že odchádzajúca Bidenova administratíva priviedla USA a Rusko na pokraj jadrového konfliktu, pričom medzi krajinami už neexistujú žiadne diplomatické kanály.

Novinár chce od Lavrova vedieť, či existuje spôsob, ako „priviesť Rusko späť na Západ“ a zastaviť jeho posun na východ. „A či Trumpovo prezidentstvo ukončí vojnu,“ dodal Carlson.

Rozhovor podľa jeho slov už bol uskutočnený a čoskoro bude zverejnený.

Carlson tiež povedal, že sa dlho pokúšal urobiť rozhovor so Zelenským, ale ukrajinský prezident mu to „zakázal“.

06:49

Prvou prezidentkou Namíbie sa so ziskom 57,31 percenta hlasov stala Netumbo Nandiová-Ndaitwahová, ktorú nominovala vládna strana SWAPO. Opozícia však výsledky spochybňuje a odmieta ich uznať.

06:44

Členovia juhokórejskej vlády informovali premiéra o úmysle podať hromadnú demisiu, uviedli noviny Čoson Ilbo s odvolaním na zdroj blízky vládnej strane.

06:43

Čínska pobrežná stráž zaútočila počas hliadky na filipínsku loď vodnými delami a z boku do nej narazila, tvrdia filipínske úrady. Čína to popiera a tvrdí, že filipínske lode sa nebezpečne priblížili k lodiam čínskej pobrežnej stráže.

06:42

Oblohu nad ruskou republikou Jakutsko rozžiaril asteroid. Teleso vytvorilo záblesk a chvost podobný kométe a pravdepodobne zhorelo v atmosfére, uvádzajú miestne úrady a vedci.

06:40

Chorvátska polícia zatkla rodičov podozrivých z toho, že zneužívaním svojich detí a zanedbaním starostlivosti o ne spôsobili ich smrť. Telá detí boli objavené neďaleko domu rodiny, uviedol chorvátsky minister vnútra.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke návštevníci si robia fotografie počas prechádzky po jesennej aleji lemovanej stromami v Tokiu 2. decembra 2024

Autor: TASR/AP-Eugene Hoshiko

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Michal Durila

Milan Šupa

Gustáv Murín

Dušan Hirjak

Artem Klymenko

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali