Kišiňov 5. novembra 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Vadim Ghirda)
Moldavské voľby vyhrala Maia Sanduová a teraz čaká na list od Zelenského s „lákavým návrhom“ o Podnestersku, píše v svojom článku pre noviny Svobodnaja Pressa Jevgenij Bersenev
Prezidentské voľby v Moldavsku vyhrala súčasná prezidentka Maia Sanduová. Podľa výsledkov spracovania 100 % hlasovacích lístkov získala viac ako 55,3 % hlasov, jej protikandidát – bývalý generálny prokurátor republiky Alexander Stoianoglo získal 44,6 % hlasov. Účasť vo volebných miestnostiach bola viac ako 54 % voličov a hlasovanie bolo vyhlásené za platné.
Už v noci, bez čakania na oficiálne výsledky sčítania hlasov, vyhlásila centrála Sanduovú za víťazku. Pre zaujímavosť, na území Moldavska získal Stoianoglo 51,19 % hlasov, zatiaľ čo úradujúca prezidentka 48,81 %. Navyše bývalý generálny prokurátor viedol podľa výsledkov sčítania 90 percent hlasovacích lístkov, o výsledku volieb rozhodli hlasy v zahraničných volebných miestnostiach. V Podnestersku získal Stoianoglo 79,4 percenta hlasov, v Gagauzsku (odkiaľ pochádza) 97,04 percenta.
Mimochodom, pre Moldavcov žijúcich v Rusku boli otvorené len dve volebné miestnosti, do ktorých bol dodaný nedostatočný počet hlasovacích lístkov, čo spôsobilo nespokojnosť tých, ktorí nemohli odovzdať svoj hlas.
Ako je známe, v prvom kole, ktoré sa konalo 20. októbra, získala Sanduová 42,49 % hlasov, Stoianoglo 25,95 %. Súčasná prezidentka je pritom zástankyňou bezpodmienečnej európskej integrácie, zatiaľ čo jej protikandidát sa stavia skôr do pozície stúpenca neutrality a normálnych vzťahov s Ruskom.
Bývalý moldavský prezident Igor Dodon v komentári k výsledkom hlasovania uviedol, že Sanduová stratila dôveryhodnosť, pretože väčšina občanov žijúcich v republike hlasovala za iného kandidáta. Nazval ju „chromou kačicou“ a „prezidentkou diaspóry“.
Ian Lisnevschi, šéf sociologickej spoločnosti Intellect Group, v televízii GRT povedal, že republiku čakajú štyri roky chudoby a konfliktov.
Napriek zjavnému rozkolu v moldavskej spoločnosti a pochybnému víťazstvu Sanduová na sieti X napísala, že “spoločne sme ukázali silu našej jednoty, demokracie a odhodlania pre slušnú budúcnosť”. Zároveň sľúbila, že bude prezidentkou pre svojich priaznivcov aj pre tých, ktorí podporili jej súpera.
Samozrejme, takéto pochybné víťazstvo vyvoláva pochybnosti o udržateľnosti pozície víťaza. Vadim Truchačev, docent na Fakulte medzinárodných vzťahov a zahraničných regionálnych štúdií Ruskej štátnejuniverzity, sa domnieva, že pozícia Sanduovej nie je ohrozená.
– Je to vojnová prezidentka. Rumunská armáda, polícia a špeciálne služby tejto krajiny zabezpečia trvácnosť jej pozície.
„SP“: Máme očakávať konfrontáciu s Podnesterskom a Gagauzskom? Nebude sa Sandu chcieť s nimi „dohodnúť“?
– Všetko bude závisieť od toho, čo Sanduovej povie Rumunsko, EÚ a NATO. Určite bude pokračovať vo svojej hrdlorezeckej politike, ktorá sa v Gagauzsku nestretne s pochopením. Keďže Moldavčania sa neprejavili ako militantní, na potlačenie tamojších protestov môžu byť použité rumunské bezpečnostné sily. Rumunsko to môže urobiť.
Podnestersko je však trochu iný príbeh. Rumunsko nemá záujem o ľavý breh Dnestra ani z dlhodobého hľadiska. Okrem toho to tam bude oveľa komplikovanejšie ako v Gagauzsku. A ak sa EÚ a NATO rozhodnú riešiť Podnestersko, pošlú tam Ukrajinu.
„SP“: Bude sa uskutočňovať proces ovplyvňovania Moldavska Rumunskom?
– EÚ zatiaľ nie je pripravená prerozdeliť hranice. Okrem toho po anexii Moldavska bude v ten istý deň voči Rumunsku vznesený územný nárok z Maďarska. Uvedomujúc si to, rumunskí politici túto otázku netlačia, ale správajú sa oveľa opatrnejšie ako prorumunskí rusofóbovia v Moldavsku.
Politológ Dmitrij Soin upozorňuje na skutočnosť, že v samotnom Moldavsku bol proeurópsky kurz porazený a prezidentka Sanduová.
– Stačí ísť na internetovú stránku ÚVK republiky a kliknúť na možnosť „Výsledky hlasovania v Moldavsku“, tam sú možnosti, ktoré ukazujú, ako sa hlasovalo v Kišiňove a v zahraničí. Takže v rámci republiky referendum o európskej integrácii a voľba Sanduovej ako prezidentskej kandi dátky prehrali. Voľba obyvateľov Moldavska teda nie je v prospech proeurópskeho kurzu, nie v prospech proamerických satelitov.
“SP”: Rozhodujúcu úlohu zohrali intrigy v zahraničí.
– Presne tak. Sanduová vyhrala voľby, ako aj predchádzajúce referendum, iba s pomocou zahraničnej diaspóry. V zahraničí bolo otvorených viac ako 230 volebných miestností, kde podľa môjho názoru došlo k masovému falšovaniu hlasovacích lístkov. To znamená, že došlo k rozsiahlemu falšovaniu výsledkov volieb. Práve hlasy diaspóry dosiahli víťazstvo súčasnej prezidentky.
“SP”: Bude to mať nejaký vplyv na jej politiku?
– Uvedomuje si, že ide o zdanlivé víťazstvo, takže psychologicky je ona aj režim zlomený. Sanduovú treba vnímať ako „chromú kačicu“. Podľa môjho názoru je skutočným populárnym prezidentom Moldavska Stoianoglo – vyhral voľby v samotnej republike. Teraz majú Sanduovej americkí páni dva varianty stratégie.
Prvým je znížiť stupeň napätia, pripraviť sa na parlamentné voľby. Vytvoriť podmienky, za ktorých prozápadné sily získajú v parlamente väčšinu. Pripomínam, že republika je parlamentná, zastupiteľský a zákonodarný zbor tvorí vládu, takže je to veľmi dôležité.
Druhou možnosťou je nastoliť zhoršenie situácie. Môže dostať príkaz z Washingtonu, aby zničila opozíciu pred parlamentnými voľbami. Aké rozhodnutie bude prijaté – to sa ukáže v blízkej budúcnosti.
„SP“: Podnestersko a Gagauzsko môžu byť napadnuté?
– Sanduová, samozrejme, videla, že na týchto územiach má najhoršie výsledky. Samozrejme, môže obrátiť represívny aparát voči týmto regiónom a dokonca vyprovokovať nejaké silové akcie proti Podnestersk. Preto nemožno vylúčiť prudké vyostrenie situácie v podnesterskom smere a pokus o neutralizáciu vodcov Gagauzska – tej istej Gutulovej a jej okolia. Je možné, že proti nim budú vykonštruované trestné veci a následne budú neutralizovaní.
Vo všeobecnosti však treba poznamenať, že Moldavsko prešlo strategickým obratom: prozápadný hlavný prúd sa zrútil. Aj keď vládnuci tím zvíťazil, nič to nemení: občania republiky hlasovali jednoznačne proti Sanduovej a jej európskej integrácii.
Iné výsledky by sme videli, keby boli zahraničné volebné miestnosti rozložené proporčne a v Rusku by neboli otvorené len dve volebné miestnosti, ale napríklad sto. Veď v Taliansku bolo otvorených až 60 volebných miestností. Ale Kišiňov všetko dokonale pochopil, a tak mnohých občanov žijúcich v zahraničí zbavil práva voliť.
„SP“: Môže okolo Podnesterska vzniknúť situácia s účasťou AFU? Veď Zelenskyj dal opakovane najavo, že je pripravený pomôcť Kišiňovu pri likvidácii tejto republiky. Najmä preto, že sa tam nachádzajú sklady s nábojmi, ktoré sú pre ukrajinskú armádu také potrebné.
– To je pre Sanduovú veľmi nebezpečný scenár. Ak sa začnú nepriateľské akcie, mohli by sa predĺžiť, keďže Podnestersko má pomerne rozvinutú armádu a bezpečnostné štruktúry.
Takéto rozhodnutie by pre ňu mohlo byť katastrofálne. Preto Sanduová toto rozhodnutie odkladá a brzdí iniciatívy toho istého Zelenského, ktorý by, samozrejme, rád otvoril ďalší front proti Rusku. Zajal zajatcov pre výmenný fond, vytvoril ďalšie napätie pre Moskvu, donutil Rusov stiahnuť sem časť síl.
Situácia je tam podľa môjho názoru päťdesiat na päťdesiat. Ale podľa mňa by sme mali vychádzať z toho, že ak v prvom dejstve hry visí na stene zbraň, tak v druhom dejstve určite vystrelí.
Prečítajte si tiež:
- V Moldavsku voľby rozhodli tí, ktorí v ňom nežijú
- Čo znamenajú výsledky volieb v Moldavsku? Predzvesť veľkých problémov
- Rozhodli hlasy zo zahraničia: Víťazkou v prezidentských voľbách v Moldavsku má byť Sanduová