V prípade vojny s Iránom podľa Satanovského by čakalo Američanov okrem iného množstvo problémov aj v Latinskej Amerike. Tajné služby USA, Británie, Ruska, Číny i latinskoamerických štátov dobre vedia, že Irán v Latinskej Amerike financuje viaceré protiamerické skupiny, ktoré by sa okamžite zaktivizovali. Okrem toho v Kolumbii, Peru či Ekvádore existujú ešte aj dnes v pralesoch guerillové skupiny, ktoré získavajú peniaze z drog a od Iráncov. V prípade vojny Američanov proti Iránu by sa tak mohla destabilizovať aj Latinská Amerika a to nie je práve to, po čom Američania túžia. Kuba, Nicaragua či Venezuela ležia Američanom v žalúdku a určite si neželajú, aby sa odpor voči Američanom v Latinskej Amerike zvyšoval.
Podľa Satanovského kvôli útoku jemenských Houthiov, ktorí útočili na saudské ropné zariadenia pomocou dronov pravdepodobne priamy konflikt Američanov s Iránom nehrozí, existuje však stále pomerne malá možnosť, že Američania úplne stratia rozum a do konfliktu proti Iránu kvôli Houthiom vstúpia.
Satanovskij niekoľkokrát zdôraznil, že vojenskí odborníci veľmi dobre chápu bezperspektívnosť podobného konfliktu a dobre vedia o možnostiach Iránu uštedriť americkým silám v oblasti Perzského zálivu tvrdý odvetný úder. Navyše Američania dnes nemajú peniaze na rozdávanie a na väčšiu a dlhodobejšiu kampaň voči Iránu proste nemajú peniaze. Okrem toho sa im nedarí v Sýrii, Iraku a ani v Afganistane, kde si včera Taliban pripísal ďalšieho mŕtveho amerického vojaka (Zelený Baret).
Informácie o smrti amerického Zeleného Bareta, seržanta I.triedy Jeremy W. Griffina potvrdil Pentagon, Griffina Talibanci zlikvidovali počas operácie v provincii Wardak. Okrem toho včera pri bombovom výbuchu v Kábule zahynulo 50 ľudí, medzi nimi viacero vládnych proamerických afgánskych vojakov. Bomba vybuchla neďaleko americkej ambasády v Afganistane, bombové útoky sú čoraz bližšie pri americkej ambasáde, čo amerických diplomatov znervózňuje.
O veľkých amerických problémoch v prípade útoku voči Iránu hovoril aj izraelský politológ a bezpečnostný analytik Jakov Kedmi. Podľa neho by mal konflikt s Iránom veľmi tragický dopad na USA a Saudskú Arábiu. Saudi nedokážu poraziť pomerne primitívne vyzbrojených Houthiov, tým by v prípade vojny Irán úplne rozviazal ruky, takže Saudov by čakalo veľmi nepríjemné obdobie a množstvo problémov.
Zodpovednosť za to, ako sa bude situácia vyvíjať leží najmä na Američanoch a prípadne štátoch NATO, ktoré sa Američania budú snažiť do konfliktu voči Iránu vtiahnuť. V porovnaní s predchádzajúcimi americkými kampaňami v Iraku či Afganistane však dnes štáty NATO nevykazujú veľkú chuť za záujmy Američanov bojovať (okrem Poliakov).
Jakov Kedmi okrem toho upozornil na skutočnosť, že v prípade konfliktu by Američania mohli odpísať svoje dve hlavné základne v Katare a Spojených arabských emirátoch, pretože tieto základne sa nachádzajú v dostrele iránskych rakiet. To že drony Houthiov dokázali vážne poškodiť saudské rafinérie je dôkazom, že americká PVO, ktorú má k dispozícii Saudská Arábia nespĺňa potrebné moderné bojové kritéria. A aj keď Američania majú určite modernejšiu verziu PVO na ochranu vlastných základní, podľa Kedmiho to nemusí stačiť. Viacerí odborníci otvorene hovoria, že americká PVO vážne zaostáva nielen za ruskou modernou S-400, takže iránske rakety ju môžu pomerne jednoducho prekonať.
Kedmi takisto uviedol, že Saudi a saudská spoločnosť nie sú pripravení viesť vojnu. Saudské letectvo dokáže operovať len v prípade, ak neexistuje nepriateľská PVO alebo letectvo, saudskí piloti vrtuľníkov odmietajú bojové lety, lebo sa boja mobilných prenosných sovietskych odpaľovacích zariadení (Igla), ktorými Hotuhiovia dokážu zostreľovať vrtuľníky, saudskí vojaci v konflikte proti Houthiom nebojujú. Saudi radšej najímajú cudzích žoldnierov, ktorých do boja proti Houthiom posielajú. Tí sa však v bojoch proti jemenským Houthiom nemôžu pochváliť väčšími úspechmi. Houthiovia podporovaní Iránom sú pre Saudov čoraz väčším bezpečnostným problémom.
Saudi sa na vlastnej koži presvedčili, že kto seje vietor, žne búrku.