Aj Washington je zmätený: Francúzsko ťahá všetkých do vojny s Ruskom

❚❚

Washington 7. apríla 2024 (HSP/Ria/Foto:TASR/AP-Thomas Padilla)

 

Spojené štáty nemajú v úmysle vyslať na Ukrajinu vojenské jednotky, uviedol minister zahraničných vecí Anthony Blinken v Paríži počas rokovaní so svojimi kolegami a Emmanuelom Macronom. Takáto zdržanlivá rétorika bola zjavne adresovaná predovšetkým francúzskemu prezidentovi, ktorý sa z mierotvorcu náhle zmenil na hlavného “jastraba” kolektívneho Západu, píše Renat Abdullin pre Ria Novosti

Macron, Blinken
Na snímke americký minister zahraničných vecí Antony Blinken (druhý zľava) a francúzsky prezident Emmanuel Macron (druhý vpravo) počas stretnutia v Elyzejskom paláci

“Zosúladenie hodiniek.”

Formálnym cieľom Blinkenovej európskej cesty bola účasť na podujatiach na počesť 75. výročia založenia NATO. Ale cestou do Bruselu, kde sa 3. a 4. apríla stretli zástupcovia krajín Severoatlantickej aliancie, štátny tajomník poctil Francúzsko samostatnou návštevou.

.

Veľká pozornosť, ktorú USA venujú svojmu európskemu partnerovi, je ľahko vysvetliteľná. Hoci je Macron v postavení “chromej kačice”, t. j. na nové funkčné obdobie už nemôže kandidovať, neprestáva sa činiť. Jeho hlavné vyhlásenie z posledných mesiacov – že Paríž nevylučuje vyslanie západných vojsk na Ukrajinu – prijali jeho spojenci z NATO s hrôzou. Najmä Nemecko a najmä Spojené štáty, ktorých prezident Joe Biden opakovane upokojoval voličov tvrdením, že americkí vojaci sa do konfliktu nezapoja.

Zdroje agentúry Bloomberg poukázali na to, že Macron rozhneval predstaviteľov USA tým, že hovoril prakticky v mene celej Európskej únie. O to viac, že francúzsky líder sa predtým prezentoval ako hlavný mierotvorca Západu, ktorý nadväzuje kontakty s Kyjevom aj Moskvou. Odrazilo sa to dokonca aj v internetovom folklóre – mémy typu “Macron sa dovolal” sa rozšírili po celom svete.

.

Je logické, že medzi úlohy Blinkenovej európskej cesty patrilo predovšetkým “zrovnať si čas” s francúzskym prezidentom. Štátny tajomník sa stretol so svojím náprotivkom Stephanom Sejournetom a ministrom obrany Sebastienom Lecornuom. Podľa štatútu hosťa by sa bolo možné zaobísť bez rokovaní s Macronom. Tie sa však uskutočnili.

 

Zjavný kontrast

Výsledky však zostali za zatvorenými dverami. Zo skromnej správy o výsledkoch stretnutia vieme, že strany “potvrdili svoju silnú podporu ukrajinskému boju za slobodu” a diskutovali aj o situácii v Gaze, Libanone a niektorých “problémoch, ktoré predstavuje Čína”.

Verejne sa za Macrona “nadúval” Sejournet. Na spoločnej tlačovej konferencii komentujúc útoky AFU na Rusko vysvetlil, že “ukrajinský ľud koná v sebaobrane”. Blinken zasa poznamenal: USA “nepodporili a nedovolili údery Ukrajiny mimo svojho územia”. Kontrast medzi pozíciami Washingtonu a Paríža je po takýchto vyhláseniach ešte zjavnejší.

Štátny tajomník poskytol rozhovor aj francúzskemu televíznemu kanálu La Chaîne Info a opäť preukázal vyvážený úsudok. Neopakoval tézy o snahe USA spôsobiť Rusku “strategickú porážku”. Naopak – keď hovoril o perspektíve prímeria výmenou za územné ústupky, nechal všetky právomoci ukrajinským orgánom: “Nech sa rozhodnú akokoľvek, my ich podporíme.”

.

Blinken nevylúčil ani obnovenie dialógu Washingtonu s Moskvou na najvyššej úrovni. “Ak sa jeho (Putinova. – pozn. red.) politika zmení, nič nie je vylúčené,” odpovedal na otázku o možnosti “podania ruky medzi Bidenom a Putinom”. A opäť zdôraznil, že USA sa mienia vyhnúť priamej intervencii do konfliktu: “Na ukrajinskom území nebude ani jeden americký vojak.”

 

“Udržiavať Kremeľ v napätí.”

Napriek relatívne neutrálnym vyjadreniam diplomata počas francúzskej návštevy je nepravdepodobné, že by schladil Macronov zápal. V rovnakom čase ako Blinkenova cesta vyšiel v americkom denníku The Wall Street Journal článok o rozdielnosti postojov medzi spojencami: Paríž na jednej strane, Washington a Berlín na strane druhej.

Podľa zdrojov WSJ francúzsky prezident vo februári, krátko pred oznámením o možnosti vyslania vojsk NATO na Ukrajinu, dôverne rokoval s Bidenom a nemeckým kancelárom Olafom Scholzom. Macron svojich partnerov presviedčal, aby “zaujali voči Rusku postoj strategickej nejednoznačnosti” s cieľom “udržať Kremeľ v neistote”. Zároveň bolo hlavným cieľom “ponechať na stole všetky vojenské možnosti”.

Biden aj Scholz takýto plán odmietli, pretože sa obávali zapojenia NATO do priameho konfliktu s Ruskom. Macron však povedal, že ak by sa vojenský scenár naplnil, zaobišiel by sa bez pomoci USA. Nasledovalo práve toto vyhlásenie, ktoré partnerov šokovalo. Hoci nemecký kancelár, ako dosvedčujú zdroje, francúzskeho prezidenta odradil od vyslovenia radikálnych myšlienok.

.

Okrem USA a Nemecka oficiálne oznámili odmietnutie vyslania vojsk na Ukrajinu aj Spojené kráľovstvo, Maďarsko, Taliansko, Slovensko, Česká republika a Švédsko. Medzi zvyšnými krajinami NATO má však Macron potenciálnych partnerov.

 

Nový spojenec

V prvom rade sú to pobaltské štáty, ktoré sú aktívnejšie ako ostatné pri rozširovaní naratívu o “ruskej hrozbe”, ako aj Poľsko. Varšava tradične vedie najradikálnejšie protiruské iniciatívy a v čase, keď bol Macron “mierotvorcom”, jej chýbala spoločná reč s Parížom.

Situácia sa však mení. Poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski verejne podporil myšlienku francúzskeho prezidenta. Dokonca posilnil posolstvo: Vojaci aliancie sú vraj už na Ukrajine, Macron nepovedal nič “nemysliteľné”.

Zbližovanie medzi Varšavou a Parížom prebieha súčasne na viacerých frontoch spojených s Ukrajinou. Napríklad v polovici marca sa Francúzsko rozhodlo podporiť poľské požiadavky na obmedzenie dovozu ukrajinských poľnohospodárskych výrobkov. Predtým sa Macron o tento problém príliš nezaujímal. Je možné, že solidarita s Poľskom bola určitým druhom vďaky Varšavy za podporu bojových iniciatív Paríža.

V kontexte roztržky medzi Francúzskom a Spojenými štátmi je dôležitý ešte jeden bod, aj keď menej zrejmý. Ľudia z Poľska zohrávajú dôležitú úlohu v americkej zahraničnej politike, pracujú v think-tankoch a vládnych agentúrach. A aj keď tento vplyv väčšinou nie je verejný, málokto pochybuje o jeho vážnosti.

Súdiac podľa toho, že Blinkenovi sa nepodarilo “vychovať” Macrona, ktorý už získal silného protiruského spojenca, hrozby francúzskeho prezidenta sa neobmedzia na jedno februárové vyhlásenie. A éra dlhých telefonických rozhovorov medzi Moskvou a Parížom je definitívne preč.

Prečítajte si tiež:

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

Včera 20:16

Švédsky výrobca batérií pre elektromobily Northvolt vo štvrtok uviedol, že požiadal súd v USA o ochranu pred veriteľmi, aby reštrukturalizoval svoj dlh a zreorganizoval svoje podnikanie.

Včera 20:16

Americký republikánsky politik Matt Gaetz stiahol vo štvrtok svoju kandidatúru na ministra spravodlivosti vo vláde novozvoleného prezidenta Donalda Trumpa. Súvisí to s nesúhlasom republikánov v Senáte, ktorých podporu by potreboval na potvrdenie vo funkcii.

Včera 19:56

Poľsko patrí medzi členské štáty EÚ, ktoré prijímajú “osvedčené postupy” na uľahčenie prístupu ukrajinských detí k vzdelaniu. Uvádza sa to v správe, ktorú v stredu zverejnila Rada Európy (RE). Rada naznačila, že deti vysídlené pre konflikt na Ukrajine potrebujú udržateľné dlhodobé riešenia.

Včera 19:51

Tržby skupiny Kofola ČeskoSlovensko vzrástli v treťom kvartáli o 33 % v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka a dosiahli tak úroveň viac ako 136 miliónov eur. Darilo sa pritom všetkým pilierom skupiny vrátane novozačlenených pivovarov, informovali vo štvrtok predstavitelia spoločnosti.

Včera 19:51

Popredný ukazovateľ vývoja americkej ekonomiky v októbri 2024 klesol. A o niečo viac, ako sa očakávalo. Ukázal to vo štvrtok najnovší prieskum inštitútu Conference Board.

Včera 19:41

Prokurátor Medzinárodného trestného súdu (ICC) Karim Khan vo štvrtok vyzval členské štáty ICC aj ostatné krajiny na uplatňovanie zatykačov na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, bývalého izraelského ministra obrany Joava Galanta a vodcu ozbrojeného krídla palestínskeho hnutia Hamas Muhammada Dajfa. Súd vydal zatykače pre podozrenia z vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti.

Karim Khan
Na snímke prokurátor Medzinárodného trestného súdu (ICC) Karim Khan
Včera 19:39

Rusko považuje zastavenie dodávok plynu do Rakúska za úplne opodstatnené. Uviedlo to vo štvrtok ruské ministerstvo zahraničných vecí. TASR správu prevzala z DPA.

“Nemáme v úmysle zapojiť sa do charity v tomto prípade,” povedala hovorkyňa ministerstva Maria Zacharovová podľa ruskej štátnej tlačovej agentúry TASS.

Včera 19:27

Vlaňajšia korunovácia britského kráľa Karola III. a kráľovnej Kamily stála 72 miliónov libier (86,4 milióna eur), uvádza sa vo štvrtkovej vládnej správe, pričom náklady na túto udalosť boli o polovicu nižšie ako náklady na pohreb kráľovnej Alžbety II. v roku 2022.

Včera 19:26

Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková kritizovala úroveň dodržiavania ľudských práv v Azerbajdžane. Urobila tak pri návšteve na klimatickej konferencii COP29 v azerbajdžanskej metropole Baku.

Včera 19:26

Dánska armáda vo štvrtok potvrdila, že monitoruje čínsku loď na sypaný náklad v tej oblasti Baltského mora, kde sa v uplynulých dňoch pretrhli dva podmorské káble.

Včera 18:50

Európska únia (EÚ) by sa mala snažiť o konštruktívnu spoluprácu v oblasti obchodu s nastupujúcou administratívou novozvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa. Ale musí byť tiež pripravená zasiahnuť koordinovaným spôsobom, ak Spojené štáty zavedú nové clá na dovoz z 27-členného európskeho bloku. Zhodli sa na tom vo štvrtok európski ministri obchodu.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na videosnímke, ktorú vydali v stredu 20. novembra 2024, lev na medzinárodnom letisku v Pchjongjangu

Autor: TASR/AP-Moscow Zoo official telegram channel via AP

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Viktor Pondělík

Erik Majercak

Marek Brna

Milan Šupa

Ivan Štubňa

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali