Bratislava 21. apríla 2021 (HSP/Foto:TASR/DPA-Mohssen Assanimoghaddam)
Aj vakcína od Johnson & Johnson spôsobuje podobné problémy zrážanlivosti ako AstraZeneca. Ide o rovnaký typ DNA vakcín akou je aj Sputnik V. No poruchy zrážanlivosti krvi sú hlásené aj pri mRNA vakcínach od Pfizera a Moderny
Americký systém hlásenia nežiaducich účinkov VAERS obsahuje nasledujúce dáta. Medzi 14. decembrom a 8. aprílom bolo nahlásených 795 prípadov porúch zrážanlivosti krvi. Z toho 400 po očkovaní vakcínou od koncernu Pfizer, 337 od koncernu Moderna a 56 od Johnson & Johnson. Američania neočkujú AstraZeneca vakcínou. Očkovanie vakcínou Johnson & Johnson však prerušili práve pre obavy zo špecifických trombóz, ktoré sa vyskytli pri AstraZeneca vakcíne.
Švédsky expert Dr. Sebastian Rushworth vysvetľuje tieto špeciálne autoimúnne trombózy na základe odborných článkov nasledovne. Ide o kombináciu trombózy intrakraniálneho venózneho systému, čo znamená, že zrazenina krvi sa vyskytne v mozgovej cieve, a autoimúnnej trombocytopénie. Nóri po prvých prípadoch zistili zatiaľ nevídaný jav, podobný autoimúnnemu ochoreniu trombocytopénii vyvolanej liekom heparín. Heparín má riediť krv, ale veľmi zriedka spustí tvorbu protilátok, no skoro nikdy sa nevyskytuje v mozgu, ako je to tentokrát typické po očkovaní. A doteraz sa tento typ trombocytopénie nevyskytol u tých, ktorí liek nebrali.
Následne Nemci publikovali zistenia o podobných prípadoch u 11 pacientov vo veku 22 až 49 rokov, ktorí ochoreli medzi 5 až 16 dňami po očkovaní AstraZeneca vakcínou. Všetci mali trombocytopéniu a deväť z nich v mozgovej cieve. Šesť z nich zomrelo. Keď potom Nóri i Nemci testovali pacientov na typ protilátok, ktoré sú typické pre trombocytopéniu spustenú heparínom, každý jeden test im vyšiel pozitívny, no nikto z pacientov neužíval heparín.
Rushworth, ktorý sám bol najprv otvorený očkovaniu, pričom najlepšie vyhodnotil vakcínu Moderny, teraz uzatvára, že mladším zdravým ľuďom to nestojí za riziko dať sa zaočkovať proti covidu akoukoľvek vakcínou. Treba dodať, že benefit je žiaden, ak ochrana vakcíny je len na 6 mesiacov, keď v lete v Európe bol výskyt úmrtí skoro nulový. Adenovírusový vektor nie je žiadna klasická vakcína, ako sa v slovenských médiach často klamlivo skloňuje. Prvýkrát tento typ DNA vakcíny s adenovírusovým vektorom získal schválenie len pred rokom pre vakcínu proti ebole.
Celkovo bolo v USA nahlásených 68 347 prípadov nežiaducich účinkov, z toho 2 602 úmrtí, čo je pri podobnej miere populácie i tempe očkovania nižší počet úmrtí, ako má EÚ. 37% nahlásených prípadov nebolo vážnych a 39% zaočkovaných sa vyliečilo, no 3,8% zo všetkých nahlásení predstavovali úmrtia. 7,4% vyžadovalo hospitalizáciu, 1, 4% ostalo trvalo postihnutých, čo predstavuje viac ako 700 osôb. 8 285 malo vážne poškodenia.
28% prípadov úmrtí sa vyskytlo do 48 hodín po očkovaní, 19% do 24 hodín, 41% prípadov úmrtí sa prejavilo ochorením do 48 hodín. 408 tehotných hlásilo nežiaduce účinky, z toho 114 boli prípady potratenia plodu a predčasného porôdu po očkovaní. USA zaznamenali 20 021 prípadov anafylaktických šokov.
175 mil vakcín proti Covid bolo podaných v USA k 8. aprílu. Skoro 80 mil od Moderny, 90 mil od Pfizera a takmer 5 mil od Johnson & Johnson.
Jana Ray Tutková