Dánsko pozastavilo ťažbu plynu v najväčšom plynovom nálezisku v krajine, Tyra, na obdobie troch rokov. V priebehu tohto obdobia celý objekt prejde rozsiahlou rekonštrukciou. Dánsky rozhlas v stredu s odvolaním sa na zdroje na ministerstve energetiky informoval, že v priebehu troch rokov bude Dánsko nútené intenzívne nakupovať plyn od Nemecka, ktoré ho bude distribuovať z Ruska, Nórska a Holandska. „V období pozastavenia prevádzky objektov v Tyre budeme nakupovať plyn z Nemecka, ktorý bude distribuovaný z Nórska, Ruska a Holandska,“ citoval ministerstvo energetiky dánsky rozhlas.
Podľa údajov dánskeho Národného energetického systému Energinet, v nálezisku Tyra ťažia 90 percent dánskeho plynu a vyše 1,5 milióna podnikov zabezpečujú plynom práve z tejto lokality. V súčasnej situácii Dánsko nemá inú možnosť, ako nakupovať plyn zo zahraničia.
Čo sa vlastne stalo? Morské dno v nálezisku Tyra, ktoré sa nachádza v dánskom sektore Severného mora, kleslo o 6 metrov. „V tejto situácii vzdialenosť medzi povrchom vody a plošinami ťažiacich plyn sa zmenšila iba na 15 metrov a to je zjavne nepostačujúce,“ vysvetlil pre dánsky rozhlas predstaviteľ spoločnosti „Total“ Morten Hesselagher Pedersen. Uviedol, že renovácia objektu si vyžiada investície vo výške 21 miliónov dánskych korún alebo 3,1 milióna dolárov.
Plynové nálezisko Tyra je najväčším dánskym náleziskom a nachádza sa v jeho teritoriálnom sektore Severného mora. Bolo objavené v roku 1968 a ťažba sa začala v roku 1984. Túto oblasť vlastní konzorcium Dansk Undergrunds Consortium a spolupracuje so spoločnosťami Maersk Oil, Royal Dutch Shell a Chevron Corporation, prevádzkovateľom je spoločnosť Maersk Oil.
V tejto situácii, keď zariadenie na ťažbu plynu bude kvôli rekonštrukcii odstavené v priebehu troch rokov, Dánsko bude nútené nakupovať plyn zo zahraničia, vrátane z Ruska a to zjavne ovplyvní aj jeho prístup k budovaniu plynovodu Severný prúd-2.
Eugen Rusnák