5. apríla 2023 (HSP/Remix News/Foto:Pixabay)
John Lennox “2084 Umelá inteligencia a budúcnosť ľudstva” naznačuje, že existuje analógia medzi hrozbami spojenými s umelou inteligenciou a knihou Georgea Orwella “1984”, píše Marek A. Cichocki
V posledných týždňoch sme boli svedkami veľkého záujmu o umelú inteligenciu a jej možné negatívne dôsledky. Zástupcovia amerických veľkých technologických spoločností na čele s Elonom Muskom zverejnili otvorený list, v ktorom vyzývajú na moratórium na experimenty s pokročilými systémami umelej inteligencie, kým štáty nedobehnú a neprijmú potrebné opatrenia na vytvorenie záruk proti nebezpečenstvám spojeným s novými technológiami.
V liste kladú závažné otázky, napríklad či by ľudstvo malo vyvíjať umelé mozgy, ktoré by mohli prekonať ľudí a nahradiť nás, a či by sme mali riskovať stratu kontroly nad našou civilizáciou. Vyhlasujú, že takéto rozhodnutia nemožno zveriť samozvaným technologickým vodcom.
Zdá sa, že technologickí lídri sa domnievajú, že sme dosiahli bod, v ktorom nemožno zaručiť bezpečnosť vývoja umelej inteligencie, čo znamená, že akýkoľvek prínos z používania tejto technológie by mohol byť ničím v porovnaní s jej potenciálne katastrofálnymi dôsledkami. Nie je však vôbec jasné, či sa džin technologického vývoja a v ňom obsiahnuté obrovské zisky a moc dajú vrátiť späť do fľaše alebo spomaliť.
Diskusii okolo umelej inteligencie začínajú dominovať otázky bezpečnosti a kontroly. Je jednoduchšie upozorniť ľudí, že robotizácia by mohla viesť k strate miliónov pracovných miest alebo že automatizácia spojená s AI by mohla viesť k strate kontroly nad ňou. Táto otázka sa však dotýka základných etických otázok ľudstva, s ktorými sa už stáročia boria všetky veľké náboženstvá a civilizácie. Táto záležitosť je preto oveľa hlbšia a ešte nebezpečnejšia.
John Lennox, oxfordský matematik a autor knihy “2084 Artificial Intelligence and the Future of Humanity” (Umelá inteligencia a budúcnosť ľudstva), naznačuje, že hrozby vyplývajúce z nových technológií sú analogické hrozbám identifikovaným v knihe Georgea Orwella “1984”.
Odohrávajú sa v spoločnostiach, ktoré prechádzajú procesom rýchlej sekularizácie. Namiesto kresťanstva nastupujú nové ideológie, ako sú scientológia, naturalizmus a transhumanizmus, ktoré posúvajú hranice s ohľadom na tabu stanovené náboženským chápaním toho, čo je posvätné.
To znamená, že sa rúca tajomstvo ľudskej existencie založené na viere a s ním aj všetky etické hranice, ktoré bránia človeku uplatniť všetky nové technologické možnosti. Lennox naznačuje, že sme možno na ceste zopakovať všetky najhoršie chyby, ktorých sme sa dopustili v 20. storočí.