AGRO: EK,Rada a europarlament sa dohodli o podobe Spoločnej agrárnej politiky EÚ

AGRO: EK,Rada a europarlament sa dohodli o podobe Spoločnej agrárnej politiky EÚ

Brusel 25. septembra (TASR) – Európsky parlament (EP) dnes oznámil, že utorňajšie trilaterálne rokovania s Európskou komisiou (EK) a Radou EÚ, ktorú zastupovalo litovské predsedníctvo, vyústili do dohody o podobe reformy Spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP), ktorá by mala platiť od budúceho roka.

Základný rámec politickej dohody o reforme SPP dosiahli tri inštitúcie EÚ počas júnového zasadnutia Rady ministrov v Luxemburgu, avšak do jej celkovej finalizácie zostávalo doriešiť niekoľko citlivých politických otázok, ktoré mali zaručiť udržateľnosť a ekologickosť SPP. Jednou z nich bolo aj znižovanie dotácií pre veľké farmy a poľnohospodárske podniky.

Do termínu hlasovania Výboru EP pre poľnohospodárstvo, ktorý sa stretne 30. septembra, bolo potrebné dosiahnuť jednotnú pozíciu o nedoriešených veciach, čo bolo hlavným cieľom utorňajšieho trialógu.

V utorok večer (24. 9.) sa potrebný medziinštitucionálny kompromis podarilo dosiahnuť. Ministri poľnohospodárstva v pondelok (23. 9.) ponúkli europarlamentu ešte niekoľko ústupkov navyše, a tak sa podarilo vytýčiť základné línie budúcej Spoločnej poľnohospodárskej politiky únie.

Reklama

Dohoda na pôde EP potvrdzuje stratégiu SPP dohodnutú 26. júna, čo znamená, že reforma agrárnej politiky bude prijatá ešte do konca tohto roka.

Obálka výdavkov na poľnohospodárstvo predstavuje takmer 38 % z budúceho sedemročného rozpočtu únie (2014-2020). Vyčlenená suma má zabezpečiť, že ani jeden členský štát EÚ nedostane menej ako 75 % priemeru EÚ do roku 2019.

Reklama

V rámci členského štátu alebo regiónu sa znížia rozdiely v podpore od jednej prevádzky k druhej. Finančná podpora na hektár pôdy nesmie byť menšia ako 60 % z priemeru grantov udelených do roku 2019 v rovnakej správnej alebo poľnohospodárskej oblasti.

"Výrazne bude podporovaná aktívna účasť mladých poľnohospodárov, ktorí by mohli čerpať ďalšie dotácie vo výške 25 % počas prvých piatich rokov," uvádza sa v dnešnej správe Európskej komisie.

Podľa uzavretej dohody členské štáty budú môcť stanoviť vyššie dotácie pre znevýhodnené oblasti.

Pokiaľ ide o ekologizáciu agrárneho sektora, dohoda určila, že v období rokov 2014 až 2020 sa preinvestuje viac ako 100 miliárd eur na pomoc poľnohospodárom v boji proti problémom spojenými s eróziou a znečistením pôdy, problémom s vodou, biodiverzitou a zmenami klímy.

V oblasti priamych platieb pre poľnohospodárov budú mať prioritu žiadosti týkajúce sa troch poľnohospodárskych praktík, prospešných pre životné prostredie. Ide o diverzifikáciu pestovaných plodín, zachovanie trvalých pasienkov a od roku 2018 zachovanie oblastí "ekologického záujmu" alebo prijímanie rovnocenných environmentálnych opatrení.

Reklama

Podľa dohody najmenej 30 % prostriedkov na rozvoj vidieka bude pridelených na agroenvironmentálne opatrenia, na podporu ekologického poľnohospodárstva alebo na projekty týkajúce sa investícií a inovačných opatrení v prospech životného prostredia.

Eurokomisár pre poľnohospodárstvo Dacian Ciološ sa v správe pre médiá poďakoval ministrom poľnohospodárstva krajín EÚ aj europoslancom, zodpovedným za agrárnu politiku, za ochotu a snahu dosiahnuť kompromis pre túto citlivú oblasť.

"Ide o rozhodnutia, ktoré predstavujú silnú odpoveď EÚ na problémy, týkajúcich sa bezpečnosti potravín, klimatických zmien, hospodárskeho rozvoja a zamestnanosti," zhodnotil Ciološ podstatu reformy SPP.

Komisár vyjadril nádej, že finálna dohoda bude čo najrýchlejšie schválená v pléne EP a na Rade ministrov, aby mohla začať platiť už od 1. januára 2014.

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

11:32

Donald Trump sa nevie dočkať, kedy bude “ako 47. prezident Spojených štátov” opäť úzko spolupracovať s maďarským premiérom Viktorom Orbánom. Vyplýva to z optimisticky ladeného videozáznamu, ktorým bývalý americký prezident a terajší prezidentský kandidát Republikánskej strany pozdravil v piatok účastníkov tretej budapeštianskej medzinárodnej konferencie Conservative Political Action Conference (CPAC).

11:23

Kolumbijská univerzita v New Yorku pokračuje vo vyjednávaní s propalestínskymi demonštrantmi, ktorých sa snaží prinútiť, aby opustili jej areál. Demonštrujúcim študentom dalo pôvodne vedenie školy do polnoci (čiže do piatka 06.00 h SELČ) čas na, aby vypratali svoj “tábor” a z areálu sa stiahli.

11:15

Francúzsko zvažuje rozšírenie sankcií voči izraelským osadníkom za násilnosti voči palestínskym civilistom na Západnom brehu Jordánu. Oznámil to úrad francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona po jeho rokovaní s jordánskym kráľom Abdalláhom II.

10:59

Úrady v Burkine Faso vo štvrtok neskoro večer oznámili, že na dva týždne pozastavili vysielanie rozhlasových staníc britskej BBC a americkej Voice of America (VoA) za reportáž o správe ľudskoprávnej organizácie, ktorá armádu v tejto krajine obviňovala z útokov na civilistov. Informovala o tom agentúra AFP.

10:45

Japonský premiér Fumio Kišida navštívi budúci týždeň Francúzsko, Brazíliu a Paraguaj v čase, keď sa jeho krajina snaží posilniť vzťahy s Južnou Amerikou.

Kišidove turné potrvá šesť dní a japonský premiér sa počas neho stretne s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom i brazílskym lídrom Luizom Ináciom Lulom da Silvom, uviedla Kišidova kancelária.

10:35

Dvaja astronauti pridelení americkým Národným úradom pre letectvo a vesmír (NASA) na prvý pilotovaný vesmírny let spoločnosti Boeing dorazili vo štvrtok na miesto plánovaného štartu rakety, ktorý je naplánovaný 6. mája.

Testovacími pilotmi kozmickej lode Starliner od spoločnosti Boeing budú Barry “Butch” Wilmore a Sunita Williamsová. Stroj je pripravený na svoj prvý pilotovaný vesmírny let po niekoľkých rokoch odkladov. Posádka vyštartuje z kozmodrómu Kennedyho vesmírneho strediska na Floride.

Barry "Butch" Wilmore
Na snímke astronauti NASA Barry “Butch” Wilmore a Sunita Williamsová pózujú počas príchodu do Kennedyho vesmírneho strediska na Myse Canaveral na Floride
10:04

Ceny benzínov v 16. týždni po piatich týždňoch zdražovania klesli. Cena nafty kulminovala pod hodnotou 1,60 eura za liter. V porovnaní s minulým rokom boli ceny pohonných látok vyššie v priemere o 7 %.

09:53

Ukrajinský súd nariadil v piatok väzbu pre ministra poľnohospodárstva Mykolu Soľského v súvislosti s obvineniami z účasti na nelegálnom nadobudnutí štátnej pôdy v hodnote takmer siedmich miliónov eur.

Samotný Soľskyj obvinenia odmieta.

09:43

Ceny priemyselných výrobcov pre tuzemský trh boli v marci 2024 medziročne tretíkrát po sebe nižšie o 15 %. Prispel k tomu najmä pokles cien v energetike až o 31 %.

09:36

Zlodeji elektrických káblov v noci na piatok paralyzovali železničnú dopravu v častiach západného Nemecka. Spôsobilo to meškania vlakov, ktoré budú podľa očakávania pretrvávať až do piatkového poludnia.

09:28

V marci 2024 boli ceny poľnohospodárskych výrobkov medziročne nižšie o 12,8 %. Ceny rastlinných výrobkov boli o 20,5 % nižšie ako v rovnakom období minulého roka, ceny živočíšnych výrobkov o 7 %. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

09:15

Japonské úrady sa chystajú osadiť obrovskú čiernu bariéru, ktorá bude brániť v populárnom výhľade na ikonickú horu Fudži. Na takýto krok ich podnietili davy nevychovaných zahraničných turistov.

09:00

Severokórejský líder Kim Čong-un dohliadal na skúšku salvových raketometov, oznámili v piatok severokórejské médiá.

Testované ukazovatele testu boli vyhodnotené ako veľmi uspokojivé, uviedla severokórejská štátna agentúra KCNA.

08:52

Ceny ropy v piatok ráno vzrástli a po dvoch týždňoch v strate za sebou smerujú k celotýždňovému zisku. Trh podporila najmä americká ministerka financií Janet Yellenová, keď vyjadrila optimizmus, že hospodársky rast v USA bol v prvom štvrťroku pravdepodobne silnejší, než naznačili prvé odhady.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali