Bratislava 21. februára 2023 (HSP/Foto:Screenshot)
Keď hraničnými prechodmi začali prichádzať na Slovensko utečenci z Ukrajiny, Slováci ich vítali s otvorenou náručou. Našli sa však aj takí, ktorí už v tej dobe upozorňovali na bezpečnostné riziko, keďže cez hranicu prechádzali doslova bez kontroly. Tí, ktorí požadovali prísnejšie kontroly boli označovaní za extrémistov či šíriteľov prokremeľskej propagandy. Obeťou partie podgurážených Ukrajincov sa stal najnovšie Prešovčan Michal, ktorého agresívni mladíci dobili na ulici a nechali ho tam ležať v kaluži krvi. Slovák utrpel vážne zranenia
Prasknutá lebka, zlomený nos, zlomená kosť pod okom i zlomené rebro. Takéto zranenia utŕžil Prešovčan Michal, ktorý sa stal obeťou večerného vyčíňania opitých Ukrajincov v Prešove. Agresívni mladíci ho napadli priamo na ulici a po poriadnej bitke ho nechali ležať v kaluži krvi a odišli sa zabávať do miestneho podniku.
Na prípad upozornila zahraničná tlač, ktorá zároveň konštatuje, že na Slovensku sa kompetentní snažia takéto prípady ututlať a taktiež k tomu pristupujú aj médiá. Prípad dobitého Slováka priniesol srbský denník Pravda pod názvom: „Na Slovensku a v Česku vyčíňajú Ukrajinci: Vláda a polícia sa snažia incidenty ututlať.
Srbský denník Pravda v článku poukazuje na údajne množenie sa takýchto incidentov na území oboch krajín. Denník Pravda sa zaoberá aj slovenskými médiami, kde na jednej strane sa dáva obrovský priestor informácii, že účastníci Pochodu za mier a neutralitu Slovenska vyhnali na jednom zo zhromaždení mladíka, ktorý niesol ukrajinskú vlajku (informáciu ako prvý priniesol denník N). Na strane druhej, v tých istých médiách nie je miesto pre informáciu, že Ukrajinec zabil staršiu Slovenku.
Redakcia denníka opisuje prípad Michala, kráčajúceho v nočných hodinách po ulici, ktorého mali napadnúť podgurážení Ukrajinci. Dobitého Slováka nechali Ukrajinci ležať na zemi v kaluži krvi a odišli sa zabávať smerom k miestnemu klubu Ponorka. Redakcia je v kontakte s poškodeným, a ako povedal sám Michal, do tohto incidentu Ukrajincov podporoval, ale tento útok jeho pohľad navždy zmenil. Prešovčan skončil s vážnymi zraneniami ako prasknutá lebka a zlomený nos, zlomená kosť pod okom a zlomené rebro. Keď sa policajtov pýtal čo sa bude diať, policajti odpovedali, že kamery na mieste presne v momente útoku nefungovali.
Prípad dobitého Slováka, o ktorom sa musia samotní Slováci dozvedieť až zo zahraničnej tlače, len podčiarkuje tvrdenie srbského denníka o tom, že slovenské médiá nechcú písať o takýchto útokoch, pri ktorých Ukrajinci takmer zabili Slováka, ale len o provokatéroch, ktorí s ukrajinskou vlajkou prichádzajú na zhromaždenia iných ľudí vyvolávať incidenty.
Najnovší prípad dobitého Slováka poukazuje na možné politické ututlávanie takýchto prípadov, ktoré sa môže šíriť z najvyšších poschodí štátu. Otvorenou otázkou taktiež ostáva, ako by sa vyšetrovalo v prípade, ak by sa obeťou agresívneho útoku stal Ukrajinec. Nabehlo by hneď po takomto incidente, ak by sa udial v obrátenom garde, špeciálne policajné komando v kuklách do miestneho podniku Ponorka? Dôsledné vyšetrenie tohto incidentu bez politických tlakov by malo byť alfou a omegou tvrdenia, že zákon platí pre všetkých rovnako. Takzvané vyšetrovanie prípadu do stratena, prípadne objavenie sa nových verzií prípadu, kedy by sa došlo k záveru, že Slovák si vlastne zranenia spôsobil sám tým, že sa počas chôdze len nemotorne potkol o ukrajinskú papuču, by malo za následok ešte väčšie pnutie a mobilizovanie sa Slovákov aktuálne pochodujúcich v uliciach.