Agenda 2030: Vláda prijala ďalší v rade dokumentov, ktoré okliešťujú demokraciu

❚❚

Bratislava 14. mája 2018 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

 

Dokument Agenda 2030 je ďalším z tých, ktoré nenápadne, odvolávajúc sa na všeľudské hodnoty, v skutočnosti salámovou metódou postupne odoberajú moc demokraticky zvoleným vládam. Ide stále o tlak z rovnakej strany: presadzovanie masívnej migrácie z tretieho sveta, zmenšovanie úlohy štátu a rozklad tradičného spoločenstva, jeho hodnôt a spôsobu života.

Na snímke premiér SR Peter Pellegrini

Vláda Slovenskej republiky prijala dokument Agenda 2030 pre udržateľný rozvoj. Tento materiál je súhrnom globálnych záväzkov, ktoré prijali členské štáty OSN v roku 2015 v oblastiach ako zmena klímy, chudoba, zvyšujúce sa ekonomické a sociálne nerovnosti alebo neudržateľnosť prevládajúcich vzorcov výroby a spotreby.

.

Kto sa nenechá oklamať slávnostnou a nabubrelou OSN rétorikou a podrobí tento dokument kritickému skúmaniu, môže dôjsť k záveru, že ide o dosť pochybné posolstvo. Otázky vzbudzuje už samotný úvod Deklarácie: „My, hlavy štátov a vlád a vysokí predstavitelia … sme sa dnes dohodli na nových globálnych Cieľoch udržateľného rozvoja … V mene ľudí, ktorým slúžime, sme prijali historické rozhodnutie o komplexnom a ďalekosiahlom súbore univerzálnych a transformačných Cieľov…“ Mali však zástupcovia Slovenska, ale aj ďalších krajín, od svojich voličov vôbec oprávnenie prijať dokument, v ktorom sú také „komplexné a ďalekosiahle“ záväzky?

Ale aj keby tento materiál bol v súlade s ústavou a právnym poriadkom, je otázne, či je v súlade so zdravým rozumom – stačí sa zamyslieť napríklad nad tretím bodom Deklarácie: „Predsavzali sme si, že do roku 2030 ukončíme chudobu a hlad všade na svete; budeme bojovať s nerovnosťou v rámci krajín aj medzi nimi; vybudujeme mierumilovné, spravodlivé a inkluzívne spoločnosti; budeme chrániť ľudské práva a presadzovať rodovú rovnosť a posilnenie postavenia žien a dievčat; a zabezpečíme trvalú ochranu planéty a jej prírodných zdrojov. Taktiež sme si predsavzali, že vytvoríme podmienky pre udržateľný, inkluzívny a trvalý rast, zdieľanú prosperitu a dôstojnú prácu pre všetkých s ohľadom na rôzne úrovne národného rozvoja a kapacít.“

.

Teda podľa tohto materiálu za púhych pätnásť (odteraz už len dvanásť) rokov sa podarí vyriešiť všetky principiálne problémy sveta, na ktoré sa doteraz nenašiel liek, a zvrátiť trendy, ktorými dosiaľ nikto ani len nepohol. Pečené holuby budú lietať do úst nielen nám v Európe, ale aj stámiliónom Nigérijčanov či Somálcov, neznášanlivé komunity zrazu začnú spolu nažívať ako „mierumilovné, spravodlivé a inkluzívne spoločnosti“, každý bude mať prácu a planéta konečne bude ochránená pred katastrofickým environmentálnym vývojom… Myslel toto niekto vôbec vážne? Veď takéto ružové bludy človek nenájde ani v predvolebnom programe SaS.

Lenže čo je horšie, v dokumente sú ukryté aj veci, ktorých prijatie môže byť nebezpečné. Napríklad Cieľ 10.7 vládam nariaďuje „uľahčiť systematickú, bezpečnú, pravidelnú a zodpovednú migráciu a mobilitu ľudí, a to aj prostredníctvom implementácie plánovaných a dobre manažovaných migračných politík“. Podobne bod 29. Deklarácie uvádza: „Uvedomujeme si pozitívny prínos migrantov pre inkluzívny rast a udržateľný rozvoj. Taktiež si uvedomujeme, že medzinárodná migrácia je viacrozmernou skutočnosťou zásadného významu pre rozvoj krajín pôvodu, tranzitu a cieľového miesta, ktorá si vyžaduje jednotnú a komplexnú reakciu. Budeme spolupracovať na medzinárodnej úrovni, aby sme zabezpečili bezpečnú, usporiadanú a pravidelnú migráciu…“

V dokumente sa nikde nepíše o tom, že by mali krajiny mať právo rozhodnúť o tom, kto k nim môže prísť. Naopak, predpokladá sa právo migrantov prísť a krajiny sa zaväzujú, že ich budú prijímať. Lenže takto to predsa nemôže byť. Nie, nemá každý automatické právo prísť na lepšie. Čln sa prevrhne, ak sa všetci budú snažiť sedieť len na strane, kde je momentálne lepší výhľad…

Princíp, že „my všetci“ sme zodpovední aj za druhých, je falošný. Takýto pomýlený sociálneinžiniersky pohľad môže viesť len ku katastrofe, lebo nenúti ľudí k zodpovednosti za seba, svoju obec a krajinu. Dokument hovorí „zaväzujeme sa“ a „zabezpečíme“, ale kto sa zaväzuje a kto má zabezpečiť? Tým, ktorí nemajú možnosti, z neho nevyplývajú žiadne povinnosti. Vzniká nepríjemný dojem, že to opäť raz bude tak, že daňoví poplatníci v bohatších krajinách majú platiť, súkromné firmy na tom budú profitovať a krajiny tretieho sveta budú aj naďalej zabezpečovať nezvládateľnú populačnú explóziu. Ale dokedy to takto môže fungovať? V bode 50. napokon aj autori priznávajú, že situácia nemusí byť vôbec optimistická: „Môžeme byť prvou generáciou, ktorá uspeje v ukončení chudoby; a môžeme byť aj tou poslednou, ktorá má šancu zachrániť našu planétu.“

Plazivé okliešťovanie úlohy a právomocí štátu nie je ničím iným ako zákerným obmedzovaním možností občanov uplatňovať svoju vôľu cez demokratické inštitúcie, čiže likvidáciou slobody a práva. Tvrdia to prominentní kritici Agendy 2030 ako Webster Tarpley, Alex Newman, Glenn Beck a mnohí ďalší, ktorí varujú, že tu ide o pokus znovu posilniť moc tých najbohatších a najvplyvnejších ľudí.

.

Že Agenda 2030 nemá byť len formálnym vyhlásenim, ale je to vážne myslený záväzok, ktorý majú vlády prijať, svedčí bod 5. Deklarácie: „Toto je Agenda bezprecedentného rozsahu a významu. Akceptujú ju všetky krajiny a platí pre všetkých, s ohľadom na rozdielne reálie, kapacity a úrovne rozvoja jednotlivých krajín a rešpektujúc národné politiky a priority. Toto sú univerzálne ciele a čiastkové ciele, ktoré sa týkajú celého sveta, rozvinutých a rozvojových krajín rovnako…“ Celý materiál Agenda 2030 si môžete prečítať napríklad TU.

Ale kto sformuluje napríklad slovenskú Agendu 2100? Dokument, ktorý jasne povie, že táto krajina patrí nám, Slovákom a národnostiam, ktoré tu žijú s nami po stáročia, a nechceme meniť jej demografiu, ale naopak chceme, aby aj v roku 2100 patrila našim vnukom a pravnukom? Dokument, ktorý otvorene povie, že nepotrebujeme migrantov, a že sa nebojíme ani toho, ak sa dočasne počet obyvateľov zníži – veď pred dvesto rokmi nás tu bolo len o málo viac ako dva milióny a ešte pred sto rokmi to boli necelé tri milióny duší, tak prečo by mala byť tragédia, keby počet obyvateľov načas zase trochu klesol a okrajové štvrte miest aspoň na pár desaťročí prestali ukrajovať z lesov a polí?

A kedy OSN prijme dokument, ktorý zakáže jednej krajine parazitovať na druhých? Dokument, ktorý konečne otvorene povie, že svet predovšetkým nebude v poriadku dovtedy, kým sa nebude každý sám u seba starať o svoje veci a neprenášať svoje ekonomické, populačné či akékoľvek iné problémy na plecia druhých?

Ivan Lehotský

 

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

11:29

Celkovo šesť zahraničných turistov zomrelo v Laose po vypití nápojov obsahujúcich metylalkohol. V piatok následkom otravy zomrela už druhá občianka Austrálie. TASR informuje podľa správy agentúry AFP.

Skupina približne dvanástich mladých turistov sa podľa austrálskych a britských médií v populárnej turistickej destinácií v meste Vang Vieng otrávila ešte 12. novembra. Obete pochádzajú z Austrálie, USA, Dánska a Británie.

11:28

Najmenej desať ľudí zabil v provincii Baglán na severe Afganistanu ozbrojený muž, oznámil to v piatok hovorca ministerstva vnútra. Informuje o tom TASR na základe správ agentúr Reuters a AFP.

“Muž strieľal na súfistov, ktorí sa zúčastnili na každotýždňovom rituáli vo svätyni v odľahlej oblasti v okrese Nahrín, pričom zabil desať ľudí,” vyhlásil hovorca afganského ministerstva.

11:27

Maďarsko v otázke vojny na Ukrajine pokračuje v politike “triezveho hlasu”, vyhlásil v piatok v pravidelnom rozhovore pre verejnoprávny rozhlas Kossuth Rádió predseda maďarskej vlády Viktor Orbán. Podľa jeho slov zvyšné dva mesiace administratívy amerického prezidenta Joe Bidena prinášajú najvyhrotenejšie obdobie tejto vojny, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

11:25

Čína v piatok vyzvala Medzinárodný trestný súd (ICC), aby zachoval objektivitu a nestrannosť po tom, čo súd so sídlom v Haagu vydal zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a jeho bývalého ministra obrany Joava Galanta. TASR informuje na základe správy agentúry AFP.

V piatok sa k zatykaču vyjadril aj veliteľ iránskych Revolučných gárd. Hosejn Salámí uviedol, že zatýkací rozkaz “znamená koniec a smrť pre sionistický režim, ktorý dnes žije v absolútnej politickej izolácii a jeho predstavitelia už viac nemôžu cestovať do ostatných krajín.”

09:46

Prvé Slovensko-saudské obchodné fórum by malo domácim podnikateľom priniesť možnosti na expanziu na saudský trh. Pre subjekty z Blízkeho východu predstavuje fórum príležitosť nájsť partnerov pre nové projekty v rámci plánov diverzifikácie saudskej ekonomiky. Uviedli to v piatok predstavitelia Slovensko-Saudskej obchodnej komory, ktorí dodali, že ide o doposiaľ najväčšiu obchodnú misiu Saudskej Arábie na Slovensku.

09:45

Ceny zlata pokračujú v raste aj v piatok a za týždeň smerujú k najvýraznejšiemu rastu za posledný rok. Smerom nahor ich posúva eskalácia rusko-ukrajinského konfliktu a s ňou rastúce úsilie investorov o presun k bezpečnejším aktívam. Informovala o tom agentúra Reuters.

Spotová cena zlata vzrástla do 7.28 h SEČ o 0,7 % na 2687,87 USD (2553,55 eura) za troyskú uncu (31,1 g). Za ostatný týždeň sa tak cena kovu zvýšila už o takmer 5 % a ak sa situácia počas dňa nezmení, bude to najvýraznejší týždenný rast od októbra 2023.

09:44

Pohonné látky zaznamenali počas 46. týždňa viditeľný nárast cien. Prémiový 98-oktánový benzín a obľúbený 95-oktánový benzín dosiahli najvyššie hodnoty za uplynulé tri týždne, cena nafty bola najvyššia za minulých jedenásť týždňov, od konca letných prázdnin. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Spotrebitelia nakupovali v 46. týždni motorovú naftu za 1,441 eura za liter, čo bolo o dva centy viac ako v predchádzajúcom týždni.

09:43

Za obchodovanie s drogami obesili v Singapure 55-ročného muža, oznámili v piatok miestne úrady. Išlo už o tretiu popravu v súvislosti s drogovou trestnou činnosťou za posledný týždeň. OSN vyzýva Singapur na zrušenie takéhoto typu trestu, informuje TASR na základe správy agentúry AFP.

09:40

Maďarský premiér Viktor Orbán v piatok uviedol, že by pozval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua na návštevu Maďarska a garantoval by mu, že zatýkací rozkaz, ktorý na Netanjahua vydal Medzinárodný trestný súd (ICC) pre podozrenie z vojnových zločinov v Gaze, by “nebol dodržaný”. TASR informuje podľa agentúry Reuters.

Orbán, ktorého krajina v súčasnosti predsedá rotujúcemu predsedníctvu Európskej únie, pre maďarský štátny rozhlas uviedol, že zatykač vydaný ICC “nie je správny” a dodal, že Netanjahu bude môcť v Maďarsku vyjednávať “v primeranom bezpečí”, cituje Reuters.

09:11

Situácia na Kórejskom polostrove môže viesť k „najničivejšej termonukleárnej vojne“. Vyhlásil to šéf Severnej Kórey Kim Čong-un.

„Ešte nikdy sa strany konfliktu na Kórejskom polostrove nenachádzali v takej nebezpečnej a ostrej konfrontácii, v situácii, ktorá by mohla kedykoľvek prerásť do najničivejšej termonukleárnej vojny,“ povedal Kim na otvorení výstavy zbraní v Pchjongjangu.

Povedal, že USA nasadzujú svoje „hrozivé strategické prostriedky“ vrátane jadrových „v záujme udržania a posilnenia svojej nadvlády nad satelitmi“.

08:44

Pokles výroby a predaja automobilov v Európe o približne dva milióny vozidiel v porovnaní s predcovidovou úrovňou spolu s geopolitickými výzvami a čínskou konkurenciou predstavuje pre európske automobilky vážnu výzvu.

Na Slovensku je situácia stabilná, keďže automobilky majú na nasledujúce tri roky zabezpečenú produkciu, no na udržanie konkurencieschopnosti potrebujú nové produkty. Upozornil na to prezident Zväzu automobilového priemyslu (ZAP) SR Alexander Matušek pri príležitosti tohtoročného podujatia CEE Automotive Supply Chain.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke stánok s jedlom na Staromestských vianočných trhoch na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave vo štvrtok 21. novembra 2024

Autor: TASR - Pavol Zachar

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Viktor Pondělík

Erik Majercak

Marek Brna

Milan Šupa

Ivan Štubňa

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali