Bratislava 7. mája 2021 (HSP/TK KBS/Foto:TK KBS)
Afrika podstúpila v roku 2020 krížovú cestu a stala sa kontinentom mučeníkov. Násilie, vysídľovanie a vraždy kresťanov dramaticky stúpli. Nikde inde na svete nebolo v uplynulých troch rokoch zabitých toľko kňazov, rehoľníkov a cirkevných spolupracovníkov
Cirkev v Afrike predstavuje zmierenie a uzdravenie pre všetkých, ktorí trpia násilím, hoci sa neraz sama stáva obeťou tohto násilia. Pápežská nadácia ACN si preto za naliehavú úlohu dáva podporovať Cirkev kontinentu mučeníkov ešte viac ako doposiaľ.
Jednou z priorít Cirkvi v Afrike je budovanie medzináboženského dialógu zameraného na vzájomné porozumenie a bratstvo. Vo väčšinovo islamskom štáte Mali napríklad ACN pomáha Inštitútu pre islamsko-kresťanské vzdelávanie, ktorý sídli v hlavnom meste Bamako, vybudovať v areáli univerzity ďalšiu budovu. Rozšírené priestory umožnia navštevovať medzináboženské kurzy väčšiemu počtu študentov.
Skutočný mier v Afrike nastane vtedy, keď sa uzdravia traumy ľudí hlboko zasiahnutých terorom. Aj preto ACN podporuje viaceré projekty duchovnej i psychologickej formácie. V nigérijskej diecéze Maiduguri zostalo po činoch Boko Haram 2 000 traumatizovaných vdov a niekoľko tisíc sirôt. ACN preto podporuje centrum, v ktorom sa vzdelávajú terapeuti špecializujúci sa na traumy. Kňazi a rehoľné sestry potrebujú pomoc, aby dokázali v súčasných nebezpečných podmienkach napĺňať svoje poslanie. ACN im pomáha financovať formačné kurzy a duchovné cvičenia.
Finančne zabezpečuje aj konanie seminárov so zameraním na duchovné posilnenie kňazov a rehoľníkov v Burkine Faso, odkiaľ museli v posledných rokoch pred islamistami utiecť desaťtisíce ľudí a mnohí kresťania boli zabití. Podobné aktivity realizujeme v Kamerune, Nigérii a Stredoafrickej republike.
Neoceniteľnou pomocou sú pre kňazov a rehoľníkov v Afrike aj omšové milodary. Prostredníctvom nich sa vytvára duchovné puto medzi nami, ktorí žijeme v slobode a mieri a medzi Cirkvou, ktorá trpí. Tak isto sú omšové milodary aj finančnou asistenciou, s ktorou môžu kňazi trvalo pomáhať obetiam násilia.
V diecéze Pemba na severe Mozambiku nadácia napríklad podporuje 26 rehoľných sestier. Pôsobia v oblasti, v ktorej je mimoriadne silný vplyv džihádistických milícií. Pred terorom už muselo utiecť viac ako 750 000 ľudí. Pre zachovanie viery je dôležité pomôcť farnostiam pri obnove kostolov alebo náboženskej infraštruktúry, ktorú tiež zasiahol islamistický teror. V prevažne islamskom štáte Niger podporuje ACN rekonštrukciu farského kostola v meste Zinder. Bol zničený v roku 2015 a išlo o odvetu za zverejnenie karikatúr proroka Mohameda vo francúzskom časopise Charlie Hebdo. To, že tamojší kresťania s tým nemali absolútne nič spoločné, extrémistov nezaujímalo.
Na Veľkonočnú nedeľu vyzval Svätý Otec na činorodú solidaritu s Afrikou. Modlí sa najmä za tie národy Afriky, ktoré vidia, že ich budúcnosť je ohrozená vnútorným násilím a medzinárodným terorizmom. Zasadzuje sa za bratský dialóg v duchu zmierenia. ACN urobí všetko pre to, aby naplnila túto pápežovu výzvu.
Viac článkov s náboženskou tematikou nájdete v kategórii Svetonázor.
Pošlite nám svoj príbeh s Bohom.