Bratislava 25. júla 2019 AKTUALIZOVANÉ (HSP/SITA/TASR/Foto:MPRV SR, SITA-Braňo Bibel, Jana Holéciová Facebook)
Africký mor ošípaných (AMO) bol po prvý krát diagnostikovaný na území Slovenskej republiky v okrese Trebišov v obci Strážne v blízkosti hraníc s Maďarskom. Výskyt ochorenia bol potvrdený laboratórnym vyšetrením biologického materiálu v národnom referenčnom laboratóriu, kde bol pôvodca nákazy, informoval Daniel Hrežík z Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Slovenská republika informovala o prepuknutí AMO aj v ADNS (Európska komisia) a WAHIS (Medzinárodný úrad pre nákazy zvierat v Paríži) systémoch.
Regionálna veterinárna a potravinová správa Trebišov nariadila opatrenia v súlade s Nariadením vlády 277/2003 na usmrtenie zvierat v chove, vytýčila ochranné pásmo 3 km a pásmo dohľadu 10 km od ohniska nákazy. Chovateľom v týchto pásmach budú nariadené ďalšie veterinárne opatrenia na zabránenie šírenia nákazy.
Agrorezort bude o vývoji nákazy aktuálne informovať.
SPPK vyzýva na dodržiavanie mimoriadnych opatrení
Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) v súvislosti s prepuknutím nákazy afrického moru ošípaných na Slovensku vyzýva občanov na dodržiavanie všetkých mimoriadnych veterinárnych opatrení. “Podľa informácií SPPK má ísť o malý súkromný chov. Pozitívne v tejto situácii vyznieva fakt, že v tejto lokalite sa nenachádzajú žiadne veľké chovy ošípaných. Bude teraz mimoriadne dôležité, aby štát zistil zdroj nákazy a spôsob prenosu. Rovnako je obzvlášť podstatné, aby chovatelia 100 % dodržiavali všetky veterinármi nariadené mimoriadne opatrenia,” uviedla v reakcii pre agentúru SITA hovorkyňa SPPK Jana Holéciová. SPPK zároveň apeluje aj na samotných spotrebiteľov a ľudí žijúcich v rizikovej lokalite, aby postupovali podľa pokynov veterinárov a dôsledne rešpektovali trojkilometrové ochranné pásmo a 10 km pásmo dohľadu.
„Vzhľadom na rozšírenú nákazu aj v iných krajinách Európskej únie vyzývame ľudí, aby nenakupovali odstavčatá mimo územia Slovenska, ktoré nie sú úradne u veterinárov evidované. Zabránia tak prípadnému ďalšiemu rozšíreniu nákazy,” uviedol podpredseda SPPK Miroslav Štefček. Africký mor ošípaných je celoeurópsky a už aj svetový problém (keďže nákaza sa výrazne dotýka napríklad aj Číny), ktorý v ostatnom čase zvyšuje aj spotrebiteľské ceny bravčového. “Rozšírenie afrického moru ošípaných môže doslova vyzliecť Slovensko z chovu bravčového a výrazne znížiť šance na postupné oživenie tejto časti živočíšnej výroby a zvýšenie potravinovej sebestačnosti. Slováci patria pritom v rámci kvality bravčového mäsa k európskej špičke, čo potvrdili aj nedávne oficiálne laboratórne testy,” uzavrela Holéciová.
Africký mor ošípaných je vysoko nákazlivá choroba ošípaných a diviakov. Vírus sa šíri priamym aj nepriamym kontaktom a je rezistentný aj pri vysokom rozsahu teplôt a mimoriadne odolný. Úmrtnosť dosahuje 90 až 95 percent. Ide o neliečiteľnú chorobu, ktorá ale nie je prenosná na ľudí a iné druhy zvierat. Regenerácia diviačej populácie po zasiahnutí vírusom AMO trvá minimálne 15 rokov.
Sme rodina: Sme znepokojení z pripravenosti Slovenska zvládnuť africký mor ošípaných
Opozičné hnutie Sme rodina so znepokojením prijalo informáciu o prvom výskyte afrického moru ošípaných (AMO) na Slovensku v obci Strážne v okrese Trebišov.
“Aj napriek tomu, že nás naše Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR a Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) SR presviedčalo o tom, že boli prijaté dostatočné opatrenia proti rozšíreniu tejto nákazy, nevyhli sme sa jej a preto musí štát urýchlene vykonať sériu všetkých dostupných krokov a opatrení, aby toto nevyliečiteľné ochorenie nepostihlo celé územie nášho štátu,” priblížilo v stanovisku hnutie.
“Vyzývame preto ministerku pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabrielu Matečnú (SNS), ktorá nesie plnú zodpovednosť za rezort pôdohospodárstva, aby okamžite zverejnila všetky dostupné informácie o momentálnom stave v šírení tejto nákazy a čo podnikne ministerstvo a jej podriadený orgán – ŠVPS SR pre to, aby sa táto nákaza nerozšírila a nepostihla aj ostatných chovateľov ošípaných,” zdôraznil predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár.
Podľa vedúceho pracovnej skupiny hnutia pre pôdohospodárstvo Jaroslava Karahutu Slovensko je v produkcii bravčoviny sebestačné maximálne na 33 % a z dvoch tretín je závislé na dovoze, čím je vážne ohrozená potravinová bezpečnosť občanov Slovenskej republiky. “Preto je otázka zachovania domácich chovov strategicky veľmi dôležitá a zaslúži si najvyššiu prioritu nielen zo strany MPRV SR, ale aj vlády SR,” povedal Karahuta.
Predseda hnutia Boris Kollár ďalej vyzval ministerku Matečnú, aby zverejnila skutočné kapacitné možnosti jediného kafilerického zariadenia na Slovensku v Mojšovej Lúčke v okrese Žilina.
Podľa informácií hnutia je kapacita tohto zariadenia nedostačujúca na asanáciu všetkých živočíšnych produktov z celého územia štátu. Slovensko sa tak môže dostať do situácie, kedy bude musieť požiadať zahraničných spracovateľov o pomoc a tým aj o zabezpečenie zdravotnej bezpečnosti nielen zvierat chovaných na Slovensku, ale aj zdravia občanov Slovenskej republiky.