Biskup Fuanya v rozhovore pre National Catholic Register to prízvukuje predovšetkým biskupom najmä na Západe, aby sa “nikdy nesmelo neodkláňali od pravdy” a nepodľahli tlaku. Poukazuje na dôležitosť tradície ako protikladu k nejednoznačnosti, odsúdil ideologickú kolonizáciu a varoval, že ak bude cirkev v Európe “spať”, bude napadnutá islamom.
Kým na Západe bývajú kostoly prázdne, vo svojej diecéze má biskup Fuanya kostoly “plné na prasknutie”. Ako dôvod uvádza to, že “hodnoty evanjelia stále zodpovedajú kultúrnym hodnotám Afriky a technológia a bohatstvo ich natoľko neprekročili a majú nádej v Božiu pomoc, pretože ak by mali pocit, že môžu mať všetko, potom si mnohí začnú myslieť, že nepotrebujú Boha”.
A poukazuje ešte na jednu vec, ktorú sa môže Západ učiť od Afriky: medzi Afričanmi stále existuje aspekt komunity, kým na Západe stále viac rastie individualizmus.
Príčinu emigrácie Afričanov zo svojej domácej krajiny nachádza v otázke “prežitia”, preto “Cirkev musí rozšíriť svoju víziu o sociologickom rozvoji, sociálnom blahobyte a rozvoji”, čím dá ľuďom dôvod, aby zostali tam, kde sú.
Fuanya spoločne s ďalšími synodálnymi otcami z Afriky povedal, že nebude hlasovať za žiadny odsek v záverečnom dokumente, ktorý je v rozpore s evanjeliom, napríklad ak obsahuje skratku “LGBT”. Bolo by to totiž “proti morálnemu učeniu Cirkvi”.
A dodáva: “Cirkev sa nesmie vyhýbať pravde. Či už to mládež chce alebo nie, či sa to páči novinárom alebo sa im to nepáči, Cirkev by sa nikdy nemala vyhýbať pravde.” Aj kardinál Robert Sarah povedal, že učenie Cirkvi by sa nemalo zmierňovať.
A biskup Fuanya znova poukazuje na Západ: “Vlády alebo biskupské konferencie týchto krajín by mali odsúdiť politiky voči Afrike. Takže ako cirkev sme jedno. Tu sú krajiny, ktoré prakticky kontrolujú Afriku. A niektoré problémy, ktoré máme, vojny a hladomor, to všetko je spôsobené týmito politikami. Mali by zo solidarity odsúdiť tieto politiky, pretože ak budeme mať spravodlivé obchodovanie s našimi zdrojmi, nebudeme prichádzať do Európy. Ak nám poskytnú spravodlivý podiel na zdrojoch, ktoré ťažia z Afriky, nebudeme musieť opustiť Afriku a prichádzať do Európy.”
A v problematike antikoncepcie a nízkej pôrodnosti v Európe nachádza súvislosť s “islamskou inváziou”, k čomu poznamenáva: “Keď sa pozriete do histórie, kde Cirkev spala, bola odklonená od evanjelia, islam využil výhodu a prišiel. To je to, čo vidíme v Európe, že Cirkev spí a islam sa plíži. (…) Európa sa islamizuje a to ovplyvní Afriku.”
Breitbart podotýka, že mnohí africkí biskupi spolu s Fuanyom vedia, ako vyzerá radikálny islam vyzerá. Kamerun hraničí s Nigériou a Čadom na severe a tvorí trojuholník, ktorý je epicentrom islamského terorizmu hlavne pre hnutie Boko Haram.
Biskup Fuanya teda apeluje na jednotu aj na synodálnom stretnutí v Ríme, aby sa spoločne riešili problémy a zaujal sa k nim skutočne pevný postoj.